Tichá revoluce, která zásadně mění, jak tvoříme a využíváme IT
Svět IT se mění víc než kdykoliv předtím. Množství a rychlost změn jsou takové, že je jako jednotlivci i konkrétní firemní týmy dokážeme jen těžko vstřebat. Sledujeme souběh mnoha technologických inovací, které způsobí naprostou revoluci v tom, jak tvoříme a využíváme IT. Revoluce je ale nenápadná a žádná jedna technologie neudělá zásadní změnu, ale jejich kombinace nás přenáší do úplně nové epochy – do doby, kde stávající postupy a procesy kolem IT budou naprosto nedostatečné.
Velká demokratizace
Většina z viditelných trendů směřuje k rozšíření IT daleko za hranice komunit a použití, v nichž jsme ho dosud byli zvyklí vídat. V Trasku vidím, že se naše role za poslední měsíce stále výrazněji mění z dodavatelské na konzultační. Místo doručování řešení po nás klienti poptávají spolutvorbu jejich byznysu. Podílíme se nejen na řešení problémů, ale na samotné jejich formulaci. Čím dál častěji se účastníme tvorby zadání a společně vymýšlíme, co bude nejlepší pro klientovu budoucnost. Byznys a IT se propojují a vytvářejí agilní týmy.
Tentýž pohyb se odehrává i obráceně. Externí i interní IT se posouvají od tvoření k podpoře. Už nemají monopol na vymýšlení technologií. Podílí se na něm řada jiných oddělení, kolegů a entit – partneři, externí dodavatelé, lidé z úplně jiných oddělení. Pomáhají k tomu low-code a no-code přístupy, ale především změna v přemýšlení o IT.
Místo aplikací tak postupně začínáme tvořit platformy. Sady nástrojů, které si uživatel použije sám podle svého. Zatímco aplikace mu přímo nabízela, co má udělat, platforma mu demokratičtěji umožňuje zvolit si řešení sám.
Doba ekosystémová
Do roku 2025 bude 95 % nových digitálních iniciativ vystavěných na cloudových platformách. Cloud je stejně zásadní, byť nenápadnější revoluce, jako současný boom strojového učení. A rozhodně nejde jen o to, že naše aplikace běží v cloudových instancích nebo kontejnerech.
Vývoj směřuje od interních API k externím API, od best-of-breed řešení k ekosystémům. Zásadní pro budoucí architekturu našich IT systémů je kombinace cloud-native přístupu, SaaS řešení a využívání API třetích stran. Čeká nás další vlna, kde od vývoje řešení vlastními silami (velmi rozšířená v agilních týmech) půjdeme zpět k využití hotových řešení – ale jinak, z menších kostiček předintegrovaných mezi sebou a připravených v serverless infrastruktuře. Rozdíl mezi in-house vývojem a využitím hotové služby bude tak dramatický, že sestavování z komponent bude jednoznačně dominovat budoucímu vývoji. A právě díky předintegrovanosti služeb a komponent mezi sebou budeme čím dál víc směřovat k výběru věcí kompatibilních s ekosystémem, který jsme si zvolili. Cloud bude rozhodovat o tom, které řešení použijeme. Nemusíme se ale bát, ekosystémy budou opravdu robustní a otevřené mnoha vendorům.
Nereagujte. Předběhněte vývoj
Čím rychleji se věci mění, tím rychleji dnes musíme uvažovat, co nejpřesněji znát aktuální situaci, a proto je nutné přijmout event based mindset. IT se posunuje od role správce dat do role nervového systému, který reaguje na další a další eventy. Při tvorbě řešení už nebudeme vycházet z aktuálního stavu dat, ale z událostí, které se zrovna dějí. V těch bude klíč k našim dalším akcím.
Čekají nás změny. Přichází čas kvantových počítačů, široce dostupných trénovacích dat, pronajímaných za peníze, čas simulačních platforem, trhu s daty, platforem pro orchestraci AI, low code a no code. Nikdo z nás nezná budoucnost přesně. Co ale víme, je, že musíme změnit a zpružnit přístup a vycházet z toho, co se děje. Nikoliv z toho, co máme interně za dané.
Sci-fi doba, kdy vás mohou sledovat i motýli
Na článcích o budoucnosti bývá nejvíc sexy předpovídání trendů. Co jsou teď ty velké věci, které můžeme čekat v příštích letech? Neochudíme vás o ně. Takže na co se soustředit?
Budoucnost není Metaverse, jehož hype od loňska ještě vyrostl. Všichni si ale uvědomujeme, že jeho doba je daleko a prakticky ještě dlouho nebude k ničemu dobrý. Přestože se nás Mark Zuckerberg snaží přesvědčit o opaku, budoucnost pracovních schůzek opravdu není v avatarech.
Velká věc je tiny IT. Miniaturizace. Už dnes máme senzory, které můžete namontovat na motýla, senzory bez baterky, senzory, co berou energii z Wi-Fi pozadí kolem. Zanedlouho budeme mít kolem sebe obří senzorový network. Bude levný a snadno čitelný – senzory lze tisknout na papíru nebo na látce. Díky nim dostaneme mnohem lepší přehled o svém okolí a prostředí. Shromáždíme obrovské množství dat. Jak s nimi budeme pracovat, to vidí optimisté a pesimisté různě.
Přichází čas kvantových počítačů. Jejich vývoj jde dopředu extrémně rychle. Každý rok se zdvojnásobuje až ztrojnásobuje počet využitelných qubitů a dokážeme s nimi pracovat v cloudu. Výpočty z kvantového počítače si můžeme koupit kreditkou. Tím samozřejmě vstupuje do hry otázka bezpečnosti. Výpočet, který dřív potřeboval tisíce roků, je dnes možný za hodiny. Kvantové počítače budou brzy schopny cracknout data, která potřebujeme držet, jako jsou údaje z pasů, krypto klíče, digitální podpisy či medicínské záznamy.
Jako třešničku na dortu si schováváme digitální lidi. Už René Descartes v roce 1638 uvažoval o dobách, kdy bude těžké rozlišit, kdo je živý a kdo je stroj. Ty časy jsou tady. Těžko už dokážeme rozlišit živého člověka a chatbota napojeného na AI. Uměle vytvořené obrázky vyhrávají fotografické soutěže, dokážeme synteticky vytvořit lidský hlas a za chvíli budeme točit nové a nové filmy s dávno mrtvými herci. Kolem digitálních osob se rozvíjí celá ekonomika.
Autor: Jan Antoš, technologický ředitel společnosti Trask