Dejte si pozor na falešné inspektory
Jejich obětí se nedávno stala jihomoravská podnikatelka, která údajným inspektorkám s průkazkami neexistujícího úřadu zaplatila na místě pokutu 10 000 Kč. Poškozených však může být více.
Na podvodnice, vydávající se za inspektorky, upozornil Českou obchodní inspekci starosta jedné jihomoravské obce svým dotazem, zda byla v této obci nařízena kontrola ČOI. Po ověření všech jeho informací bylo vyloučeno, že se mohlo jednat o inspektorky ČOI. To bylo ostatně zřejmé již z popisu průběhu podvodné „kontroly“ v prodejně. Ženy se prokázaly průkazkami neexistujícího „Českého obchodního institutu“ a podle slov okradené podnikatelky, se zajímaly o „estetiku a hygienu prodeje“. (Ani jedno z těchto kritérií není předmětem kontrol České obchodní inspekce.)
I přes skutečnost, že ČOI nemá informace o tom, že by tyto „inspektorky“ navštívily i jiné prodejny či podniky, ani zda se ve své podvodné činnosti zaměřují pouze na oblast jižní Moravy, chceme všem podnikatelům doporučit, aby si při jakémkoliv podezření vždy ověřili identitu kontrolních pracovníků přímo na úřadě, za jehož zaměstnance se vydávají. V případě inspektorů ČOI je to jednoduché – stačí jeden telefonický dotaz na místně příslušném inspektorátu, kde totožnost kontrolujících osob podnikateli potvrdí. V opačném případě je namístě co nejrychleji přivolat policii. Telefonické kontakty na jednotlivé oblastní inspektoráty České obchodní inspekce jsou k dispozici na internetové adrese www.coi.cz, v sekci Kontakty, inspektoráty.