Investice do AI se v regionu EMEA zdvojnásobí, firmy však brzdí jejich IT prostředí
Méně než polovina z dotazovaných manažerů si myslí, že jejich současná digitální řešení na pracovišti dostatečně podporují produktivitu, zapojení a inovace.Pouze 36 % se domnívá, že jejich systémy umožňují zapojení zaměstnanců „velmi efektivně“, zatímco závratných 89 % respondentů tvrdí, že organizace musí nejprve přebudovat svá digitální pracoviště, aby mohly plně využít potenciál AI. Zpráva Reinventing Workplace Productivity zkoumá příležitosti a výzvy, které generativní AI představuje pro budoucnost práce, a zdůrazňuje naléhavou potřebu transformace digitálních pracovních prostředí pro jejich úspěšnou implementaci.
Využití potenciálu AI pro vyšší produktivitu a zapojení zaměstnanců
Zpráva zdůrazňuje, že generativní AI změní pravidla hry pro spolupráci, kreativitu a produktivitu. Uvádí několik klíčových oblastí, v nichž může umělá inteligence pozitivně ovlivnit organizace:
- Zefektivnění spolupráce: Nástroje poháněné AI, jako je virtuální spoluautorství a překlady v reálném čase, odstraňují bariéry a umožňují bezproblémovou týmovou práci napříč různými částmi světa.
- Posílení kreativity: Automatizace repetitivních činností umělou inteligencí uvolňuje zaměstnancům čas, takže se mohou soustředit na strategičtější a inovativnější práci, což podporuje kreativní řešení problémů.
- Zvýšení produktivity: Poznatky získané pomocí AI zefektivňují pracovní postupy, zvyšují efektivitu a urychlují každodenní provoz.
Téměř polovina (49 %) dotázaných vedoucích pracovníků v oblasti IT uvedla, že jejich hlavní prioritou pro nadcházející rok je vytvoření produktivního a inspirujícího prostředí pro zaměstnance. Toto zjištění podporuje i průzkum agentury IDC, který si nechala zpracovat a minulý měsíc zveřejnila společnost Lenovo. Její globální příručka CIO Playbook 2025 s podtitulem It's Time for AI-nomics uvádí, že zvyšování produktivity zaměstnanců je hlavní obchodní prioritou tohoto roku.
- Nový průzkum společnosti Lenovo odhalil, že za posledních 12 měsíců jsou lídři firem a rozhodující činitelé v oblasti IT v regionu EMEA celosvětově nejspokojenější s AI projekty a že investice do umělé inteligence v tomto regionu letos vzrostou až o sedm procent - z loňských 13 % na 20 % IT rozpočtů.
- Nasazení generativní AI se zvýší téměř čtyřnásobně, zatímco zaměření na interpretační a prediktivní AI klesá.
- Využití profesionálních AI služeb zkoumá nebo plánuje v regionu EMEA 72 % podniků, které usilují o rozšíření iniciativ v oblasti AI.
Překážky: Personalizace a bariéry přijetí
Navzdory naléhavé potřebě transformovat digitální pracoviště v souvislosti s AI zůstává několik klíčových problémů, které brání jejímu širšímu přijetí:
- Rezervy v personalizaci: 63 % dotázaných IT manažerů souhlasí s tím, že vysoce personalizované digitální pracoviště je nutné. Hlavní překážkou však zůstává nedostatek konfigurovatelných zařízení a aplikací.
- Podpora automatizace: 61 % vedoucích IT pracovníků připouští potřebu automatizace IT podpory pomocí AI, ale mnoho organizací má stále problémy s efektivní integrací těchto systémů.
Publikace AInomics CIO Playbook 2025, založená na poznatcích z výzkumu společnosti IDC, odhaluje, že zatímco investice a důvěra v AI neustále rostou, v oblasti školení zaměstnanců, kvality dat a škálovacích iniciativ přetrvávají kritické problémy. Průzkumu se zúčastnilo 620 vedoucích pracovníků a osob s rozhodovací pravomocí v oblasti IT ze středních a velkých podniků v regionu EMEA.
Ukázalo se, že 94 % projektů AI uskutečněných v posledních 12 měsících přinejmenším splnilo očekávání a téměř třetina (31 %) je dokonce překonala, což je dvakrát více než v Severní Americe (16 %). Region je také nejoptimističtější ohledně umělé inteligence – 55 % manažerských týmů hodnotí její potenciál pozitivně, z toho 10 % je „velmi nadšených“.
Vize společnosti Lenovo pro budoucnost poháněnou AI
S nástupem nové éry personalizace pomocí AI potřebují zaměstnanci přemýšlet, tvořit a spolupracovat bez překážek. Dnešní digitální pracoviště proto musí poskytovat maximálně personalizované prostředí, které zohledňuje různorodost pracovních stylů. To firmám umožní lépe využít potenciál svých talentů a zároveň zvýšit produktivitu. Nejde jen o zařízení a software, stejně důležitá je i IT podpora, která by měla být přizpůsobena individuálním požadavkům a schopnostem zaměstnanců. Pro plné využití potenciálu AI doporučuje společnost Lenovo začlenit generativní AI do hlavních podnikových činností jako součást širší strategie transformace digitálního pracoviště.
„Pro efektivní využití umělé inteligence je zásadní transformace pracovního prostředí. Samotná automatizace stávajících procesů přináší pouze dílčí výhody. AI mění pravidla produktivity, ale pro maximální využití jejího potenciálu musí vedoucí pracovníci IT spolupracovat se svými exekutivními týmy a znovu promyslet, jak může AI posílit tvorbu hodnoty a konkurenční výhodu jejich organizace,“ řekl Rakshit Ghura, viceprezident a generální ředitel divize Digital Workplace Solutions společnosti Lenovo. „AI musí být hladce integrována do hlavních činností a vytvářet personalizované a efektivní digitální pracoviště, které zlepšuje zaměstnaneckou zkušenosti a zvyšuje dlouhodobou produktivitu.“
Základní doporučení
Zpráva obsahuje tři doporučení pro podniky, které chtějí využít umělou inteligenci na pracovišti:
- Zjednodušení a personalizace procesů: Přizpůsobte nástroje, pracovní postupy a uživatelské prostředí jednotlivým rolím, abyste zajistili maximální produktivitu a podporu inovací.
- Automatizace IT procesů: Využijte generativní AI k efektivní správě zařízení a naplňování různých potřeb zaměstnanců, čímž uvolníte kapacity pro úkoly s vyšší přidanou hodnotou.
- Transformace pracovních postupů pro tvorbu hodnot: Přehodnoťte stávající pracovní procesy, abyste mohli naplno využít potenciál generativní AI a podpořili inovace.
Reinventing Workplace Productivity je první zpráva z výzkumné řady Lenovo Work Reborn 2025, která bude zveřejňována v průběhu roku. Další poznatky nebo zprávu ke stažení naleznete na stránce Lenovo Digital Workplace Solutions.
Generativní AI pohání růst investic do umělé inteligence
S rostoucí spokojeností dochází ke změně priorit v oblasti investic do AI, protože se podniky snaží určit, kde bude mít umělá inteligence největší dopad. V příštích 12 měsících bude v centru pozornosti především generativní AI, jejíž podíl vzroste téměř čtyřnásobně z 12 % na 44 %, a to na úkor prediktivních a interpretačních AI platforem.
Z hlediska dalších AI technologií byly v uplynulém roce největší investice směrovány do aplikací se zabudovanou umělou inteligencí. Nyní se však pozornost firem přesouvá na vývoj a správu AI modelů, do kterých investuje 32 % podniků, což představuje nárůst o 10 % oproti předchozím 12 měsícům. Tento posun přichází v době, kdy se podíl IT rozpočtů vyčleněných na AI zvýšil z 13 % na 20 %. Zájem o profesionální AI služby mezi firmami v regionu rovněž roste – zatímco současné využití činí 27 %, dalších 72 % podniků tyto nástroje buďto zkoumá (19 %), nebo rovnou plánuje jejich zavedení (53 %).
Problémy s daty jsou překážkou pro zavádění umělé inteligence
Navzdory stále častější implementaci AI bude pro plné využití jejího potenciálu zapotřebí ještě mnoho práce. Mezi hlavní důvody, proč některé AI projekty v regionu EMEA nenaplnily očekávání, patří problémy se škálováním umělé inteligence (30 %) a nízká kvalita dat (29 %). Přestože 46 % podniků v regionu EMEA má zavedené zásady řízení, rizik a shody (GRC) pro oblast AI, 26 % uvádí, že jejich uplatňování je omezené, a 22 % podniků v regionu nemá v plánu taková pravidla zavést – což je nejvyšší podíl ze všech regionů na světě.
Při snaze o zajištění úspěšné implementace AI se firmy potýkají se čtyřmi stejně naléhavými faktory:
- suverenita dat a dodržování předpisů (32 %),
- snadné propojení AI se stávajícími systémy a procesy (32 %),
- školení a zvyšování kvalifikace zaměstnanců (31 %),
- snadná dostupnost kvalitních dat (31 %).
Hybridní infrastruktura je pro AI klíčová
Co se týče hardwaru pro chod umělé inteligence ve firmách, celkem 65 % podniků v regionu EMEA využívá jako primární architekturu on-prem nebo hybridní infrastrukturu, 18 % pak veřejný cloud. Kromě toho deset procent firem již ve velké míře využívá počítače s umělou inteligencí, 25 % v současné době testuje AI počítače a dalších 65 % plánuje nebo vyhodnocuje brzkou integraci těchto zařízení, aby maximalizovalo své možnosti v oblasti umělé inteligence.