Jan Bureš (Fujitsu): Na éru AI jsme dobře připraveni

5. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Janem Burešem, country leaderem CZ/SK ve Fujitsu, jsme hovořili o nabídce společnosti pro oblast umělé inteligence. Na následujících řádcích se tak můžete seznámit s produkty a službami Fujitsu pro tento segment, ale i s přístupem společnosti k bezpečnosti dat nebo kooperací s dalšími dodavateli, a hlavně s partnery.
Jan Bureš, country leader CZ/SK ve Fujitsu

Umělá inteligence dnes patří (nejenom ve světě IT) mezi nejdůležitější trendy. Čím vším se Fujitsu v této souvislosti zabývá?

Fujitsu je globální špička. Jen za poslední rok jsme investovali do výzkumu a vývoje téměř padesát miliard korun, držíme také špičkové patenty na poli inteligence a trh pokrýváme z desítky vývojových labů. Zásadní je pro nás ale důvěryhodnost a zodpovědnost. Proto se soustředíme na on-premise řešení, kdy můžeme zákazníkům zaručit, že jejich data nikdo další nepoužívá na trénink vlastních modelů, jsme v souladu s nařízením GDPR, a hlavně veškerý hardware pod aplikačními vrstvami je otestovaný a spolehlivý. Nemůže se tedy stát, že zákazník přijde se zajímavým řešením, které má pak problém obsloužit.

Můžete být konkrétnější?

Pokud se budeme bavit o obecných jazykových modelech, máme pro zákazníky připravené řešení Fujitsu PrivateGPT. Jde o upravený LLM Mixtral, který neustále vyvíjíme. Zásadní rozdíly oproti cloudovým řešením jsou tři. Za prvé: plná kontrola. Data klienta jsou oddělena od samotného modelu. To znamená, že i když se třeba v budoucnu rozhodneme model upravit, vylepšíme ho, nebo třeba dojdeme v čase k modelu úplně jinému, zákazník má stále svá data pod kontrolou. Navíc, když je potřeba nějaký dokument nahradit novějším, stačí ho prostě z databáze odstranit. Není nutné přetrénovat celý model. Za druhé: transparentnost. Veškerý hardware, podpora a maintenance má jasně stanovené ceny po dobu tří nebo pti let – volba je na zákazníkovi. Nestane se tedy, že s novou verzí jazykového modelu přijde skokový nárůst cen. Za třetí: spolehlivost. Řešení dodáváme otestované, spolupracujeme s předními světovými firmami a garantujeme, že zákazník nebude muset řešit, že rychlost odpovědí neodpovídá představám nebo že se model nechová tak, jak by měl.

Představíte nám nejdůležitější oblasti infrastrukturního hardwaru, které Fujitsu v oblasti umělé inteligence pokrývá?

Zaměřujeme se na několik klíčových oblastí. Takovým naším tažným koněm je výkonný server PRIMERGY RX2540 M7. Je ideální pro širokou škálu pracovních zátěží, od tradičních IT aplikací až po specializované AI úlohy. Díky své škálovatelnosti je vhodný pro organizace, které potřebují provozovat různé typy aplikací na jedné platformě, a tím maximalizovat efektivitu a investice do IT infrastruktury.  Server lze osadit různými typy akcelerátorů včetně GPU a FPGA, které jsou nezbytné pro rychlé zpracování AI úloh. Zákazník pak může flexibilně reagovat na různé požadavky zevnitř firmy a díky modulární konstrukci je velmi snadné konfiguraci upravit tak, aby odpovídala daným potřebám. Když zůstanu u té předchozí analogie, tak nemusíte v každé cílové stanici projektu přepřahat.

A pokud chce někdo využít potenciál AI naplno, máme pro něj server PRIMERGY GX2570 M6. Ten je vybaven čtyřmi sloty pro GPU karty a hravě zvládá aplikace, které vyžadují intenzivní paralelní zpracování. Podpora GPU karet NVIDIA umožňuje efektivní trénování a inference hlubokých neurálních sítí, což zrychluje zpracování datových modelů a umožňuje pokročilé analýzy.

Další důležitou oblastí jsou úložiště. Fujitsu nabízí pokročilá storage řešení ETERNUS, která zajišťují rychlý přístup k datům a jejich bezpečné uchování. To je nezbytné pro zpracování a analýzu dat v reálném čase, což je základní požadavek pro efektivní provoz AI aplikací. Máme tedy komplexní řešení nejen pro koncové zákazníky, ale i pro vývojáře.

S umělou inteligencí úzce souvisí také bezpečnost. Jak si váš hardware vede v tomto ohledu?

Bezpečnost je pro Fujitsu klíčovou prioritou, což řešíme například oddělením dat od jazykového modelu. Nicméně nezapomínáme ani na hardware. Servery PRIMERGY jsou vybaveny pokročilými funkcemi pro ochranu dat včetně šifrování na úrovni hardwaru, bezpečného bootování a monitoringu integrity systému. Tyto funkce zajišťují, že data jsou chráněna před neoprávněným přístupem a že systémy jsou odolné vůči různým typům kybernetických útoků.

Kromě toho Fujitsu implementuje bezpečnostní technologie, které podporují detekci hrozeb v reálném čase a automatizovanou reakci na incidenty. To zahrnuje integraci s pokročilými bezpečnostními systémy a softwarem pro detekci a prevenci hrozeb, což umožňuje organizacím chránit své AI systémy a data před rostoucím spektrem kybernetických hrozeb.

Oblast umělé inteligence je již široká a není v možnostech jedné firmy obsáhnout vše. Spolupracujete i s dalšími dodavateli? Můžete nám ty nejdůležitější spolupráce představit?

Spoléháme se nejen na sebe, ale i na partnery. Naše AI platforma navíc umožňuje integrovat více modelů a více řešení. Je nám jasné, že zajímavých nápadů bude jen přibývat. Proto jsme otevření a na druhou stranu nabízíme i možnosti, jak si tyto nápady otestovat na vlastním hardwaru. Stačí požádat o AI Test Drive a po úvodních konzultacích je možné využít zdarma naše prostředky. Díky Ecosystem platform navíc mohou spolupracovat naši partneři napříč celým regionem EMEA.

Nabízí Fujitsu kromě hardwaru v souvislosti s AI i nějaké služby? Pokud ano, jaké?

Jako službu nabízíme řešení Chromatography On Demand (COD). Díky AI totiž posouváme hranice efektivity a přesnosti chromatografie a hmotnostní spektrometrie v laboratořích analytické chemie. Náš systém automatizuje analýzu vzorků, což výrazně zkracuje dobu potřebnou pro vyhotovení zpráv – až o 50 % – a zlepšuje rychlost detekce až pětinásobně. Systém je nezávislý na výrobci chromatografu, což znamená, že může integrovat zařízení od různých výrobců na jediné platformě. To se hodí třeba laboratořím, které mají stroje od více výrobců. COD je schopné detekovat sledované látky spolehlivěji, protože jednoduše vyloučí chybu lidského faktoru. To je klíčové v oblastech, jako jsou monitoring životního prostředí, zdravotnictví a agropotravinářský průmysl. COD zrychluje laboratorní pracovní postupy a přináší spolehlivější a přesnější výsledky. A vzhledem k tomu, že se v Česku a na Slovensku stoprocentně orientujeme na partnerský prodej, je to příležitost pro všechny, kteří mají zákazníky z těchto odvětví s chromatografy.

Můžete se pochlubit nějakými zajímavými příklady, kde se již technologie Fujitsu v souvislosti s AI využívají? K čemu zde slouží, s čím pomáhají?

Aktuálně máme několik obchodních případů ve veřejných institucích a velkých firmách, které zajímá bezpečné on-premise řešení. Konkrétnější zatím bohužel být nemůžu. Kolegové v Británii ale například nasadili forenzní AI řešení NUIX, které pomohlo efektivně vypátrat pachatele drogové trestné činnosti. NUIX je analytická AI, která je schopná velmi rychle prozkoumat obrovská množství strukturovaných i nestrukturovaných dat a roční práci celého oddělení analytiků je schopná zkrátit na týdny. Umí pracovat s geolokačními daty, vizualizuje vztahy a poskytuje komplexní výstupy, které by dřív policisté při své běžné práci nebyli schopní sestavit. NUIX se ale hodí například pro finanční úřady, pojišťovny a další subjekty, které zpracovávají obrovské množství dat, a hledání podvodů je často

velmi zdlouhavé. Umělá inteligence tady umí extrémně dobře pomoci, protože vidí vazby tam, kde je jejich odhalení pro člověka buď téměř nemožné, nebo si to žádá stovky hodin mravenčí práce.

Nastíníte nám, kam se podle vás bude nabídka Fujitsu pro oblast AI ubírat v nejbližší době? Jaký očekáváte vývoj?

V následujících měsících budeme rozvíjet stávající řešení, která máme. Musíme si uvědomit, že ve využití umělé inteligence jsme pořád pouze na začátku. Půjdeme směrem k hlubší integraci, která je potřebná k tomu, aby AI nebylo pouze líbivou zkratkou, o které se dá dlouze debatovat, ale celospolečenské využití bude omezené. Chceme nadále posouvat hranice toho, co je v oblasti AI možné, s důrazem na praktické aplikace a bezpečnost.

Jakou přidanou hodnotu Fujitsu partnerům nabízí? Proč spolupracovat právě s vámi?

Takže takhle: Společnost Fujitsu přináší svým partnerům nejenom kvalitní produkty japonské výroby, ale i komplexní přidanou hodnotu, která nás odlišuje na trhu. Kromě cenové podpory, programů zpětných rabatů a širokého portfolia produktů je to především náš lokální tým, který naši partneři nejvíc oceňují. V České republice spoléháme na nepřímý model prodeje, což znamená, že veškeré obchodní aktivity probíhají výhradně prostřednictvím našich obchodních partnerů. Transparentně komunikujeme s partnery a díky rozsáhlým rozhodovacím pravomocem jim můžeme vyjít vstříc. Znamená to, že jsme schopni rychle a efektivně reagovat na potřeby našich partnerů a jejich zákazníků.

Jedním z našich největších přínosů je nepochybně zkušenost našeho lokálního týmu. Zejména náš presales tým, který je tvořený odborníky s více než 20letou zkušeností v oboru. Tito kolegové jsou schopni nabídnout nejen technickou expertizu, ale i hluboké porozumění specifickým potřebám českého trhu. Naše partnerství stojí na důvěře, otevřené komunikaci a na společné cestě k úspěchu.

Podobné články

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Hybridní kanceláře nové generace pod taktovkou HP Poly

22. 10. 2024. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: HP Inc.)
Radek Hadraba je v HP zodpovědný za produktovou řadu Poly, tedy kompletní portfolio pro vzdálenou spolupráci, a to u jednotlivců, nebo celých týmů. V rozhovoru se dozvíte, proč je nyní ideální čas zajímat se o videokonferenční řešení a produkty HP Poly. Čtěte více

ASBIS CZ: Michal Walica a představení týmu Consumer

17. 10. 2024. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: ASBIS CZ)
S Michalem Walicou se blíže podíváme na divizi Consumer společnosti ASBIS CZ a na to, jaké produkty nabízí portfolio celého jeho oddělení. Dozvíme se podrobnosti o tom, co Michal považuje za největší úspěchy a příležitosti jednotlivých značek. Více nahlédnout pod pokličku produktů nás nechají také produktoví manažeři z téhož oddělení. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více