Osm předpovědí společnosti SAS: Digitalizace je a bude klíčem

2. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: SAS)
Digitalizace je a bude hybatelem k řešení jakýchkoli ekonomických, zdravotních, ekologických nebo sociálních výzev. V tomto procesu není návratu. Jaké trendy tedy můžeme v roce 2021 očekávat? S čím počítat a na co se připravit?

Společnost SAS shromáždila renomované odborníky na EMEA s dotazem, co předpovídají pro rok 2021 a jak vidí rozvoj technologií v různých oblastech společnosti.

Osm předpovědí a trendů SAS pro rok 2021:

1. Překonfigurování cloudu pro analytiku

„Objevila se technologie cloud computingu, která poskytla výpočetní výkon a možnosti škálování nezbytné k velkému využití analytiky a umělé inteligence. To, co před několika lety vyžadovalo dlouhý proces zadávání veřejných zakázek a bylo často kvůli nákladům na infrastrukturu nedosažitelné, dnes lze udělat přihlášením k poskytovateli cloudu. Pronajmete si jeho vybavení a využijete nabízené podpůrné služby,“ uvedl Michal Gawlick, vedoucí cloudu a architektury EMEA, SAS.

2. Subjekty s rozhodovací pravomocí začínají důvěřovat umělé inteligenci

„Zviditelňování výsledků dosažených umělou inteligencí ze strany decision makers vede k nárůstu důvěry v rozhodnutí, které tyto modely vytvářejí. Přidání lidského dohledu a vysvětlení modelů v každém kroku rozhodovacího procesu začne přinášet akceptaci umělé inteligence a automatizovaných rozhodnutí,“ předpověděl João Oliveira, manažer EMEA Business Solutions, SAS.

3. Menší města dohánějí větší inteligentní města

„Firmy a organizace začaly podporovat práci na dálku. V mnoha zemích dochází k reverzní migraci z velkých měst do menších. To vedlo ke změně strategie společností poskytujících služby v oblasti širokopásmového připojení, dodávky potravin a dalších inteligentních služeb. Všechny zúčastněné strany v inteligentním městě nebo inteligentní společnosti musí spolupracovat na podpoře těchto reverzních migrací. Od místních a federálních vlád až po poskytovatele a aktivátory technologií mají všichni svoji roli,“ doplnil Dwijendra Dwivedi, EMEA AI a IOT Practice Lead, SAS.

4. Rok očkování

„Pokud byl rok 2020 rokem covid-19, rok 2021 bude rokem vakcíny. Jaká vakcína budou nejlepší? Které budou distribuovány po celém světě? Budeme se spoléhat na více vakcín, abychom zlepšili distribuci a účinnost? Analytika nebude hrát roli jen při schvalování procesu vývoje vakcíny, ale bude také důležitá pro plánování, zavádění a sledování distribuce, vedlejších účinků a efektivity,“ zamyslel se Mark Lambrecht, ředitel Global Health and Life Sciences, SAS.

5. Spotřebitelé získají větší kontrolu vzdáleným ovládáním

„Digitální transformace je nyní otázkou přežití. Spotřebitelé mají kontrolu nad svými maloobchodními nákupy, bankovnictvím, komunikačními a komunálními službami, pojišťovnictvím a osobní zdravotní péčí. K dispozici jsou aplikace pro všechno a sociální recenze od podobně smýšlející komunity. Spotřebitelé očekávají nejlepší nabídky, jednoduchou platbu, doručení ve stejný den a vrácení zdarma, to vše doplněné jednoduchým používáním a skvělými službami. Očekává se, že podniky budou držet krok s obry digitálního průmyslu s efektivnějšími dodavatelskými řetězci, 24hodinovým online zákaznickým servisem a snadným plánováním. Vše optimalizované pro efektivitu. Závod pokračuje, ale jak přežijete? Čím rychleji budete schopni interpretovat nové zákaznické trendy z digitálních kontaktních bodů, tím lepší budete mít náskok před konkurencí,“ předpověděl Mike Blanchard, vedoucí Global Customer Intelligence Practice, SAS.

6. Datoví domorodci vstupují do pracovní síly

„Úspěch nastupující generace datových domorodců silně ovlivní dva faktory: individuální osnovy a schopnost zpracovávat všechny aspekty dat. Aby byli absolventi úspěšní jako noví zaměstnanci, potřebují nejen analytické dovednosti, ale také vyprávění příběhů, řízení projektů a aspekty etiky a dodržování předpisů. Klíčem k soutěžení na přicházejícím pracovním trhu budou personalizované vzdělávací cesty,“ predikoval Jürgen Kaselowsky, akademický manažer EMEA, SAS.

7. Farmacie zaměřená na pacienta zachraňuje více životů

„Po útlumu covid-19 bude klinický výzkum stále více navrhován a budován pro pohodlí pacientů. Díky senzorům, nositelným zařízením a aplikacím mohou pacienti zůstat doma a být monitorováni 24/7. Tento proces vývoje léčiv a pokroky v analytice, které jsou náročné na data, posouvají svět vývoje léků vpřed v neustálém hledání nových inovativních terapií. Klinické studie odrážejí více léků v jedné studii a vedou k individualizovanějším a cílenějším terapiím. Výsledky klinických studií přicházejí rychleji a dávají pacientům transparentnost, kterou potřebují, aby našli nejnovější léčbu, která pro ně bude fungovat," doplnil Mark Lambrecht, ředitel Global Health and Life Sciences, SAS.

8. Organizace ze „staré školy“ mají příležitost oživit se prostřednictvím analytiky

„Úsilí o rozvoj umělé inteligence a analytiky oživilo sentiment vůči tradičním velkým veřejným organizacím, jako jsou vládní agentury, a podniky orientované na zákazníky (např. banky a pošty). Rozhodování založené na datech a proaktivní návrh veřejné politiky během covid-19 má v poslední době větší podporu a uznání občanů. Když velké banky implementují různé optimalizace a návrh obchodních procesů na základě AI, přinášejí měřitelné zlepšení v oblasti služeb zákazníkům i v dalších oblastech,“ uzavřel Dwijendra Dwivedi, EMEA AI a IOT Practice Lead, SAS.

Podobné články

Konica Minolta a Nintex: Výhody automatizace procesů

12. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Konica Minolta)
Filip Steiger, expert na automatizaci z Konica Minolta, nám v rozhovoru vysvětlil, jak digitalizace a automatizace firemních procesů pomocí nástroje Nintex může výrazně zvýšit efektivitu firemních operací. Dozvíte se, proč je automatizace klíčová právě teď a komu je určena. Čtěte více

Asseco představilo širokou škálu inovací

30. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Asseco Solutions )
Od zlepšování zákaznické zkušenosti až po analýzu regálů v obchodech. Od chytrých platebních služeb po inteligentní boty. Asseco představilo inovativní projekty v oblasti cloudu a umělé inteligence (AI), které byly dodány klientům z mnoha zemí Evropy. Čtěte více

Arrow nabídne digitální pracovní platformy Omnissa

29. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Arrow ECS)
Společnost Arrow Electronics podepsala celoevropskou smlouvu s poskytovatelem digitálních pracovních platforem Omnissa. Arrow tak bude svým partnerům poskytovat přístup k digitálním pracovním platformám na bázi AI, které se přizpůsobují způsobu práce uživatelů a současně optimalizují bezpečnost, IT provoz i náklady. Čtěte více

Jak digitalizují malé a střední podniky v Česku? Spoléhají na nové technologie v čele s AI agenty

22. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Pipedrive)
Malé a střední podniky se v České republice, potažmo v celé Evropě, potýkají s řadou problémů. Kromě stále zmiňovaných regulací a byrokracie tu jsou ale další významné faktory. Mezi ně patří složitější přístup ke kapitálu nebo problémy s adopcí technologií. Právě technologie přinášejí způsoby, jak růst rychleji navzdory nedostatku zdrojů i pracovních sil. Čtěte více