ČSÚ zveřejnil souhrnná data o digitalizaci Česka a EU. Jak si ČR stojí?

19. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Obyvatelé Česka stále častěji používají mobilní bankovnictví, nakupují online a poslouchají hudbu či sledují videa přes placený stream. Význam digitálních technologií narůstá i v podnicích, ve veřejné správě, školství i zdravotnictví.

V roce 2024 bylo v Česku k internetu připojeno již téměř 90 % domácností. Zatímco ty s dětmi internet doma používají skoro všechny (99,6 %), v případě seniorských domácností (tvořených osobami starších 65 let) šlo o 60 %. Chytré domácí spotřebiče v roce 2024 používalo 16 % domácností oproti třem procentům v roce 2020. Šlo spíše o ty s vyššími příjmy.

Díky stále většímu rozšíření chytrých telefonů roste počet osob, které je využívají jako bránu do světa internetu. Minulý rok to bylo sedm milionů obyvatel Česka starších 16 let, v roce 2014 šlo o 2,5 milionu osob. Určitou výjimku představují senioři. „V roce 2024 používala internet ve svém telefonu jen pětina osob starších 75 let. Důvodem byla i skutečnost, že dvě třetiny osob v tomto věku vlastní pouze tlačítkový telefon,“ uvedl Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

V Česku roste obliba online nakupování i internetového bankovnictví, mezi zeměmi EU patříme v obou těchto digitálních aktivitách do první desítky. Počet uživatelů internetového bankovnictví se u nás za posledních deset let téměř zdvojnásobil na 6,7 milionu v roce 2024. Streamování hudby a videí se stalo dominantním způsobem konzumace audiovizuálního obsahu, a to zejména u mladší generace. Výrazně se u nás zvýšila také ochota za online obsah platit.

V Česku vzrostl počet podniků používajících sociální sítě. V roce 2024 mělo firemní stránku na Facebooku nebo na profesní síti LinkedIn 53 % firem v porovnání s 23 % před deseti lety. V roce 2024 využívalo nástroje umělé inteligence v EU i v Česku 41 % velkých podniků.

Do běžného života postupně proniká digitalizace veřejné správy a zdravotnictví. Přes elektronickou podatelnu Finanční správy bylo v roce 2024 podáno milion přiznání daně z příjmu fyzických osob a dalších téměř 900 tisíc prostřednictvím datových schránek. V roce 2020 jich bylo prostřednictvím těchto dvou elektronických způsobů podáno celkem 585 tisíc. Roste také počet těch, kteří online zažádali o čerpání benefitů u své zdravotní pojišťovny. V minulém roce tuto možnost využila čtvrtina osob. Zlepšuje se i přístup k digitálním technologiím ve školách. Mezi lety 2020 a 2024 vzrostl počet počítačů ve školách o polovinu na 500 tisíc. 

Přehledné údaje o využívání internetu a dalších digitálních technologií v Česku a v zemích EU přináší nová publikace ČSÚ Informační společnost v číslech.

Štítky: 

Podobné články

Celková důvěra v ekonomiku se v březnu zvýšila

24. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se dle ČSÚ v březnu meziměsíčně zvýšil o 1,7 bodu na hodnotu 99,5, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 1,6 bodu na hodnotu 99,6 a indikátor důvěry spotřebitelů oproti únoru vzrostl o 2,2 bodu na hodnotu 98,8. Čtěte více

Důvěra spotřebitelů se mírně snížila, důvěra podnikatelů lehce posiluje

25. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry ČSÚ, vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s lednem letošního roku mírně zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 97,8, při rozdílném vývoji obou jeho složek. Zatímco indikátor důvěry podnikatelů se mírně zvýšil o 0,5 bodu na hodnotu 98,0, indikátor důvěry spotřebitelů poklesl rovněž o 0,5 bodu na hodnotu 96,6. Čtěte více

Celková důvěra v ekonomiku se na prahu nového roku mírně snížila

29. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s prosincem dle ČSU mírně snížil o 0,3 bodu na hodnotu 97,4, při rozdílném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se mírně zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 97,5 a indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 3,4 bodu na hodnotu 97,1. Čtěte více

Nástroje AI využívalo v EU i v Česku 41 % velkých podniků

28. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Stále více firem v Česku využívá moderní digitální technologie, ve většině ukazatelů jsme však podle ČSU pod průměrem Evropské unie. Podniky začínají pronikat na internetová tržiště a roste i využití umělé inteligence. Čtěte více