Celková důvěra v ekonomiku se na prahu nového roku mírně snížila

29. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s prosincem dle ČSU mírně snížil o 0,3 bodu na hodnotu 97,4, při rozdílném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se mírně zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 97,5 a indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 3,4 bodu na hodnotu 97,1.

Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku v lednu zvýšila pouze v průmyslu (+4,3 bodu). Ve vybraných odvětvích služeb se snížila o 3,4 bodu, ve stavebnictví o 1,8 bodu a v obchodě stagnovala na úrovni -0,8 bodu.

Důvěra podnikatelů v ekonomiku se na začátku roku zvýšila pouze v odvětví průmyslu. Důvodem je očekávané zvýšení tempa růstu výrobní činnosti v příštích měsících. Obecně však průmyslové podniky čelí problémům s poptávkou, kterou více než polovina podniků považuje za největší bariéru růstu,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Důvěraspotřebitelů se meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry v lednu poklesl o 3,4 bodu na hodnotu 97,1. Podíl spotřebitelů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v Česku se podruhé v řadě mírně zvýšil. V lednu na rozdíl od prosince mírně převažoval podíl domácností očekávajících zhoršení své finanční situace v příštích dvanácti měsících. Meziměsíčně se dále zvýšil počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích dvanácti měsících. Podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, se téměř nezměnil.

„Spotřebitelská důvěra se v lednu dostává po třech měsících pod svůj dlouhodobý průměr a zároveň na nejnižší úroveň od února loňského roku. Domácnosti v lednu hůře hodnotily svojí finanční situaci ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci. Zároveň se zvýšily jejich obavy ze zhoršení celkové hospodářské situace v Česku,“ sdělila Anastasija Neradová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Detailnější informace o vývoji podnikatelské a spotřebitelské důvěry naleznete v doplňující informaci k RI konjunkturálních průzkumů.

Štítky: 

Podobné články

Celková důvěra v ekonomiku se v březnu zvýšila

24. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se dle ČSÚ v březnu meziměsíčně zvýšil o 1,7 bodu na hodnotu 99,5, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 1,6 bodu na hodnotu 99,6 a indikátor důvěry spotřebitelů oproti únoru vzrostl o 2,2 bodu na hodnotu 98,8. Čtěte více

ČSÚ zveřejnil souhrnná data o digitalizaci Česka a EU. Jak si ČR stojí?

19. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Obyvatelé Česka stále častěji používají mobilní bankovnictví, nakupují online a poslouchají hudbu či sledují videa přes placený stream. Význam digitálních technologií narůstá i v podnicích, ve veřejné správě, školství i zdravotnictví. Čtěte více

Důvěra spotřebitelů se mírně snížila, důvěra podnikatelů lehce posiluje

25. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry ČSÚ, vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s lednem letošního roku mírně zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 97,8, při rozdílném vývoji obou jeho složek. Zatímco indikátor důvěry podnikatelů se mírně zvýšil o 0,5 bodu na hodnotu 98,0, indikátor důvěry spotřebitelů poklesl rovněž o 0,5 bodu na hodnotu 96,6. Čtěte více

Nástroje AI využívalo v EU i v Česku 41 % velkých podniků

28. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Stále více firem v Česku využívá moderní digitální technologie, ve většině ukazatelů jsme však podle ČSU pod průměrem Evropské unie. Podniky začínají pronikat na internetová tržiště a roste i využití umělé inteligence. Čtěte více