V Brně zahájilo činnost České polovodičové centrum

9. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: VUT)
Česká republika podnikla strategický krok k posílení své pozice v polovodičovém sektoru. Nově vzniklé České polovodičové centrum propojí akademickou sféru s průmyslem, podpoří inovace a usnadní vývoj čipů pro malé a začínající podniky. Nabídne jim mentoring, finanční poradenství i přístup k pilotním linkám, a přispěje tak k rozvoji polovodičového ekosystému v ČR.
Foto: VUT (Václav Koníček)

České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) se zároveň stane součástí evropské sítě center, která mají za cíl posílit technologickou soběstačnost Evropy.

Vznik Českého polovodičového centra je klíčovým krokem pro český i evropský polovodičový sektor. Jde také o naplnění cíle Národní polovodičové strategie, která vznikla s ohledem na nutnost posílení evropské i české soběstačnosti v oblasti čipů pod vedením Ministerstva průmyslu a obchodu ve spolupráci s Úřadem vlády a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Jejím cílem je mimo jiné právě vybudování národního kompetenčního centra a zvýšení počtu odborníků, čemuž CSC výrazně napomůže. Zahájení provozu CSC je současně podporováno evropskou iniciativou „Čipy pro Evropu“, která si klade za cíl posílit technologické kapacity a podporovat inovace v oblasti návrhu a výroby pokročilých čipů, a přispívá tak k dosahování cílů stanovených pro celou EU v Evropském aktu o čipech.

„Založení Českého polovodičového centra je strategickým krokem pro budoucnost naší země. Jde o klíčový projekt, díky kterému si Česká republika udrží konkurenceschopnost, ale i bezpečnost a technologickou suverenitu v době, kdy o tyto hodnoty probíhá globální zápas. Česko má díky tomu všechny předpoklady, aby hrálo v tomto klíčovém odvětví evropskou ligu,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala.

„Vznik Českého polovodičového centra je výsledkem systematického úsilí členů zakladatelského konsorcia, které trvalo více než půldruhého roku. Během této doby bylo třeba pečlivě profilovat zaměření centra do oblastí, v nichž má český polovodičový průmysl potenciál skutečně úspěšně konkurovat nejen v evropském, ale i v celosvětovém měřítku. Podařilo se soustředit, propojit a sladit zájmy všech, kdo se v ČR v polovodičovém odvětví pohybují na platformě Národního polovodičového klastru. Ať už jde o průmysl, státní správu, regiony nebo vysoké školy, které mají nelehký úkol – zajistit dostatečné personální kapacity pro český polovodičový průmysl prostřednictvím svých absolventů, na čemž VUT usilovně pracuje, například otevřením specializovaných studijních programů,” řekl Ladislav Janíček, rektor Vysokého učení technické v Brně.

Právě VUT, pro které jsou polovodiče významnou strategickou oblastí, koordinovalo přípravu Českého polovodičového centra a zároveň bude po nějakou dobu jeho sídlem. „Nesmírně si cením konstruktivní spolupráce mezi členy konsorcia, která zrod centra provázela, ale i podpory, které se záměru na vytvoření centra dostávalo z řad politických reprezentací, ale také regionů – zejména Jihomoravského kraje. Jsem velmi rád, že koncept centra, které dnes slavnostně otevíráme, není jen obyčejným kompromisem, ale skutečným odrazem odborného potenciálu a kompetencí, které v naší zemi v polovodičové oblasti máme. I proto má centrum reálnou příležitost přispět k posílení konkurenceschopnosti české ekonomiky v tomto odvětví a podpořit i naplnění cílů nově přijaté Národní polovodičové strategie. Ta vznikala paralelně s přípravou centra za významného přispění členů jeho zakladatelského konsorcia. Přál bych si, aby se v naší zemi na cestě k ekonomice s přidanou hodnotou, postavené na znalostech a inovacích, dařilo realizovat projekty stavějící především na odbornosti a kompetencích. Stejně jako se to, věřím, podařilo v případě Českého polovodičového centra,” dodal Ladislav Janíček.

České polovodičové centrum má podobu šestičlenného konsorcia, jehož součástí jsou dvě největší české technické univerzity – VUT a ČVUT, společnosti onsemi a Codasip, Národní polovodičový klastr (CNSC) a inovační agentura JIC. Financování centra je pro první čtyři roky jeho činnosti zajištěno z prostředků evropské iniciativy Čipy pro Evropu a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. „Ministerstvo školství podporuje výzkum a vzdělávání v oblasti polovodičových technologií. Vznik Českého polovodičového centra jsme podpořili i finančně, protože ho vnímáme jako důležitý krok ke zvýšení konkurenceschopnosti Česka nejen v oblasti polovodičů, ale i dalších klíčových digitálních technologií. Věřím, že tato podpora posílí spolupráci mezi akademickou sférou a průmyslem a přispěje k lepšímu postavení České republiky v evropském prostoru,“ doplnil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.

Centrum zapojuje ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center

Podobná kompetenční centra budou vznikat ve všech členských státech EU a sehrají klíčovou roli v podpoře malých a středních podniků v oblasti polovodičových technologií. České polovodičové centrum bude aktivně spolupracovat s dalšími evropskými kompetenčními centry, což potvrzuje i Společné prohlášení o centrech kompetencí pro polovodiče, vydané aliancí Silicon Europe.

„Zahájení Českého polovodičového centra považuji za klíčový krok k posílení strategické nezávislosti Evropy. Pandemie covidu-19 jasně ukázala, jak zranitelná může být naše ekonomika při výpadku dodávek z Asie, což narušilo celé dodavatelské řetězce. Proto je nezbytné rozvíjet vlastní kapacity a prohlubovat spolupráci mezi evropskými státy. Stejně důležitá je však i intenzivní spolupráce s demokratickými partnery a globálními lídry mimo EU, jako jsou USA, Tchaj-wan, Korea a Japonsko, kde jsme věnovali nemalé úsilí k posílení vztahů. Věřím, že tento projekt významně přispěje k tomu, aby se Česká republika stala vyhledávaným partnerem pro výzkum a inovace v této strategicky důležité oblasti,“ uvedl k otevření centra Marek Ženíšek, ministr pro vědu, výzkum a inovace.

Kompetenční centrum bude poskytovat kvalifikované služby dle požadavků Čipy pro Evropu v oblasti návrhu čipů, zejména pro začínající a malé firmy. Soukromým firmám poskytne mentoring, finanční poradenství, přístup k pilotním linkám a k celoevropské designové platformě. To podnikům umožní rychlejší a levnější vývoj nových produktů, usnadní testování i malosériovou výrobu.

Národní polovodičový klastr (CNSC) se podílí na Národní polovodičové strategii, vývoji polovodičového ekosystému ČR a jeho globalizaci, je součástí Silicon Europe, semi.org. „Úsilí významných členů ČVUT, VUT, Codasip, onsemi a dalších členů clusteru využít Pilíř I. EU ChipsAct k posílení pozice ČR v oblasti návrhu čipů a odstranění aktuálních bariér je korunováno úspěchem - významným podílem ČR i na architektuře panevropské návrhové platformy, ale také na koordinaci evropské sítě kompetenčních center, které je CSC součástí. Vnímáme Pilíř I. jako velkou příležitost další globalizace spolupráce nejen pro všechny členy clusteru, ale i pro úspěšnou realizaci cílů Národní polovodičové strategie,“ okomentoval Stanislav Černý, president CNSC.

Dalším klíčovým úkolem centra je zajištění kvalifikovaných pracovníků pro polovodičový sektor. Centrum se proto zaměří na rozšíření a zkvalitnění nabídky vzdělávání v oblasti návrhu a výroby čipů, prohloubení spolupráce mezi univerzitami a soukromými společnostmi, podporu talentů a přilákání nových studentů do mikroelektroniky a příbuzných oborů. V této oblasti bude centrum úzce spolupracovat právě s VUT a ČVUT, jejichž rolí je především zajišťovat vzdělávání v oblasti polovodičů a navrhování čipů za účelem zásadního posílení kapacit lidských zdrojů pro polovodičový průmysl v ČR.

Další informace získáte zde.

Podobné články

Celosvětové tržby z čipů s umělou inteligencí vzrostou v roce 2024 o 33 %

3. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Gartner předpovídá, že celosvětové tržby z čipů s umělou inteligencí vzrostou v roce 2024 o 33 % na 71 miliard USD. Čtěte více
Wafery pro produkci čipů

Nedostatek čipů může přetrvávat roky

7. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Yahoo Finance)
CEO a předseda představenstva společnosti Cisco Chuck Robbins se nechal v rozhovoru pro Yahoo Finance slyšet, že současné potíže s dodávkami čipů mohou přetrvat měsíce i roky. V podobném duchu se bohužel nesla i následná reakce šéfa Intelu Pata Gelsingera. Čtěte více

Gartner: Trh s polovodiči v roce 2018 vzrostl o 13,4 %

8. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Výrobci polovodičů podle společnosti Gartner za loňský rok celosvětově utržili 476,7 miliardy USD, což představuje meziroční nárůst o 13,4 %. Svou pozici upevnily paměti, které se na celkové produkci podílely téměř 35 %. Čtěte více

Gartner: Tržby z prodeje polovodičů v roce 2016 vzrostly o 1,5 %

30. 1. 2017. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: Gartner)
Celosvětové tržby z prodeje polovodičů v roce 2016 činily dle Gartneru 339,7 miliardy dolarů, což byl od roku 2015 1,5% nárůst z tržeb 334,8 miliardy dolarů. Dohromady tržby 25 největších výrobců oproti předešlému roku vzrostly o 7,9 % a představovaly 75,9 % z celkových tržeb. Čtěte více