Nástroje AI využívalo v EU i v Česku 41 % velkých podniků

28. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Stále více firem v Česku využívá moderní digitální technologie, ve většině ukazatelů jsme však podle ČSU pod průměrem Evropské unie. Podniky začínají pronikat na internetová tržiště a roste i využití umělé inteligence.

Podíl firem s deseti a více zaměstnanci, které se připojují k internetu rychlostí vyšší než 100 Mbit/s, se v Česku od roku 2020 zvýšil z 35 % na 46 % v roce 2024. Přesto jsme v tomto ukazateli stále pod průměrem EU27, kde je takto připojeno 65 % firem. Nejrychlejší připojení k internetu mají dlouhodobě podniky v Dánsku, kde mělo loni připojení umožňující maximální rychlost stahování vyšší než 100 Mbit/s více než 90 % podniků.

Během roku 2023 uskutečnilo v Česku prodej přes vlastní webové stránky nebo mobilní aplikace 19 % podniků s deseti a více zaměstnanci, což je mírně nad unijním průměrem (18 %). Nejvyšší zastoupení podniků s vlastním prodejním webem či aplikací je na Maltě (31 %) a v Irsku (30 %). Podnikové prodeje začínají zvolna pronikat i do prostředí online tržišť, v Česku v roce 2023 takto prodávalo osm firem (průměr EU činil devět procent). Výrazné prvenství zde patří Litvě, kde takto ve sledovaném období prodávalo 35 % podniků. Platformy online tržišť využívají k prodeji svých služeb v Česku, ale i v jiných zemích EU zejména podniky působící v cestovním ruchu.

V zemích EU se v roce 2023 s alespoň jedním incidentem v oblasti kybernetické bezpečnosti setkalo 22 % podniků, v Česku jich bylo 27 %. Nejvyšší byl tento podíl ve Finsku (42 %) a v Polsku (32 %). Naopak jen 12 % podniků na Slovensku, Bulharsku, ve Slovinsku a v Rakousku uvedlo, že se setkalo bezpečnostním ohrožením v oblasti jejich informačních technologií a systémů. V zemích EU se v průměru 19 % podniků setkalo s bezpečnostním incidentem, který měl za následek nedostupnost jejich ICT služeb, u pěti procent podniků došlo ke zničení nebo poškození dat a dvě procenta podniků uvedla prozrazení důvěrných údajů.

Využívání strojů, programů a systémů umělé inteligence podniky s více než deseti zaměstnanci v Česku v roce 2024 oproti roku 2023 vzrostlo ze šesti na jedenáct procent, přesto se s touto hodnotou nacházíme pod průměrem zemí EU27, který za rok 2024 činil 13 %. Umělou inteligenci ze zemí EU využívaly nejčastěji podniky v Dánsku (28 %) a dále čtvrtina podniků v Belgii a ve Švédsku, nejméně naopak podniky v Rumunsku (tři procenta). S umělou inteligencí pracují dlouhodobě častěji velké podniky. V Česku i v unijním průměru v roce 2024 tak činilo 41 % velkých podniků, ale například ve Finsku to bylo 70 % velkých podniků. Nejčastěji jsou podniky využívány technologie AI umožňující pokročilou práci s texty, generování textu nebo řeči a strojové učení.

Podrobné informace, včetně mezinárodního srovnání se zeměmi Evropské unie, přináší nová publikace Využívání ICT v podnikatelském sektoru - 2024, dostupná na webu ČSÚ.

Štítky: 

Podobné články

Celková důvěra v ekonomiku se v březnu zvýšila

24. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se dle ČSÚ v březnu meziměsíčně zvýšil o 1,7 bodu na hodnotu 99,5, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 1,6 bodu na hodnotu 99,6 a indikátor důvěry spotřebitelů oproti únoru vzrostl o 2,2 bodu na hodnotu 98,8. Čtěte více

ČSÚ zveřejnil souhrnná data o digitalizaci Česka a EU. Jak si ČR stojí?

19. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Obyvatelé Česka stále častěji používají mobilní bankovnictví, nakupují online a poslouchají hudbu či sledují videa přes placený stream. Význam digitálních technologií narůstá i v podnicích, ve veřejné správě, školství i zdravotnictví. Čtěte více

Důvěra spotřebitelů se mírně snížila, důvěra podnikatelů lehce posiluje

25. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry ČSÚ, vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s lednem letošního roku mírně zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 97,8, při rozdílném vývoji obou jeho složek. Zatímco indikátor důvěry podnikatelů se mírně zvýšil o 0,5 bodu na hodnotu 98,0, indikátor důvěry spotřebitelů poklesl rovněž o 0,5 bodu na hodnotu 96,6. Čtěte více

Celková důvěra v ekonomiku se na prahu nového roku mírně snížila

29. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s prosincem dle ČSU mírně snížil o 0,3 bodu na hodnotu 97,4, při rozdílném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se mírně zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 97,5 a indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 3,4 bodu na hodnotu 97,1. Čtěte více