Novinky od Applu: Výkonné M4 čipy nastupují
Čipy M4, M4 Pro a M4 Max spolu s novou generací notebooků MacBook Pro, Maců mini a iMaců posouvají podle výrobce hranice výkonu a efektivity pro náročné pracovní úlohy a kreativní projekty. Hardwarové novinky nejsou zdaleka vše, čím se Apple s nadcházející zimní sezónou vytasil. Jednou z nejzajímavějších zpráv je pro tuzemské podnikatele příchod funkce Tap to Pay, nebo rozšiřování Apple Inteligence do EU.
Čipy M4: Pokročilý výkon a energetická úspornost
Řada čipů M4 přichází jako dosud nejvýkonnější a nejefektivnější procesorová platforma od Applu, navržená pro multitasking, kreativní práci a zpracování náročných datových úloh.
Základní čip M4 je osazen 10jádrovým CPU s kombinací čtyř výkonnostních a šesti úsporných jader a 10jádrovým GPU. Tento model je o 1,8× rychlejší než čip M1, což znamená výrazné zrychlení při práci s aplikacemi jako Safari, Microsoft Excel, ale i při graficky náročnějších úkolech, jako je úprava fotek nebo hraní her. Neural Engine, který zajišťuje funkce AI, je zde 3× výkonnější než u předchozích generací, což dělá z MacBooku Pro s M4 ideální nástroj pro běžné i pokročilejší pracovní postupy.
M4 Pro je výkonnější varianta čipu, která cílí na profesionály vyžadující vysoký výkon pro rozsáhlé pracovní procesy a náročnější aplikace. Čip M4 Pro obsahuje až 14jádrové CPU (10 výkonnostních a čtyři úsporná jádra) a 20jádrový GPU, což přináší 1,9× vyšší výkon CPU oproti M1 Pro. Navíc umožňuje práci s pamětí až 64 GB a propustností 273 GB/s, tedy o 75 % vyšší propustností než u předchozí generace M3 Pro.
M4 Max je nejvýkonnější čip této generace a je zaměřen na datové vědce, vývojáře, umělce a další náročné uživatele. M4 Max má 16jádrové CPU a až 40jádrové GPU, což znamená až 2,2× vyšší výkon CPU a 1,9× vyšší grafický výkon oproti M1 Max. Podporuje až 128 GB jednotné paměti s propustností 546 GB/s, což umožňuje plynulou práci s rozsáhlými datovými sety a modely umělé inteligence s miliardami parametrů. Tento čip je také vybaven dvěma ProRes akcelerátory pro zpracování videí a je ideální volbou pro náročné úlohy jako rendering videí nebo tvorba vizuálních efektů a dalších graficky náročných úloh.
Nové MacBooky Pro
Apple své nové čipy uvedl tradičně do inovované řady MacBooků Pro, které kombinují vysoký výkon s funkcemi zaměřenými na profesionální potřeby.
MacBook Pro s M4 se 14″ displejem
Tento základní model je určen především pro uživatele, kteří ocení výkonný notebook za přijatelnější cenu. Kromě výše zmíněného 10jádrového CPU a GPU nabízí základní model 16 GB jednotné paměti (rozšiřitelné až na 32 GB) s propustností 120 GB/s a tři porty Thunderbolt 4 pro připojení periferií. Displej typu Liquid Retina XDR dosahuje jasu až 1 000 nitů (HDR jas až 1 600 nitů), díky tomu je vhodný pro práci s grafickými a aplikacemi. Cena 14″ MacBooku Pro s M4 začíná na 49 990 Kč.
MacBook Pro s M4 Pro a M4 Max
Tyto řady ocení nároční uživatele, protože a přinášejí výkon vyšší o desítky procent oproti předchozím generacím. Thunderbolt 5 je zde k dispozici pro rychlé přenosy dat až 120 Gb/s, což umožňuje využití náročných externích úložišť a dalších zařízení, například dokovacích stanic. Nové modely podporují až čtyři externí displeje a zvládají až 8K rozlišení přes HDMI port, což ocení například ti, kteří pracují s obrovskými objemy dat.
MacBooku Pro s M4 Pro začíná na 59 990 Kč a cena 16″ MacBooku Pro začíná na 74 990 Kč.
Klíčové technické vlastnosti a konektivita
Nové MacBooky Pro jsou vybaveny Liquid Retina XDR displejem, který nově nabízí variantu s nano-texturou, což zajišťuje snížení odlesků a lepší čitelnost i ve světlém prostředí. MacBooky Pro nyní zvládají SDR obsah s jasem až 1 000 nitů, což je v této kategorii ojedinělý parametr.
MacBooky Pro s čipy M4 Pro a M4 Max umožňují díky portu Thunderbolt 5 datové přenosy rychlostí až 120 Gb/s. Tento nárůst přenosové rychlosti přináší výhody například při připojení k výkonným úložištím a poskytuje možnost připojit větší množství periferií, což využijí především profesionálové, kteří pracují s rozsáhlými datovými sety či multimediálním obsahem.
Modely MacBooků Pro mají ve výbavě také novou 12Mpx Center Stage kameru, která využívá funkce automatického centrování obrazu, čímž zlepšuje kvalitu videohovorů i v náročných světelných podmínkách. Notebooky mají také soustavou šesti reproduktorů podporujících prostorový zvuk Dolby Atmos.
Macy mini aneb čipy M4 a M4 Pro v kompaktním balení
Nové Macy mini cílí na široké spektrum uživatelů – od studentů a malých firem po profesionály využívající AI a další náročné aplikace. Je dostupný od 17 490 Kč, do prodeje šly 8. listopadu 2024.
Nové Macy mini přicházejí s širší nabídkou portů a možností připojení periferií. Na přední straně jsou umístěny dva porty USB-C a sluchátkový konektor, zatímco zadní strana zahrnuje tři porty Thunderbolt (4 nebo 5 podle modelu), ethernet s možností 10Gb připojení a HDMI port. Mac mini s čipem M4 podporuje až dva externí displeje s rozlišením 6K, zatímco model s M4 Pro umožňuje připojení až tří 6K displejů současně.
Mac mini s čipem M4
Tento kompaktní desktop dostal do výbavy 10jádrový CPU a 10jádrovou GPU – čip M4, který přináší výrazné zrychlení, zejména ve vícevláknovém zpracování úloh. Oproti modelu s čipem M1 poskytuje až 1,8× rychlejší výkon CPU a 2,2× rychlejší výkon GPU, což ocení uživatelé při práci s grafickými a multimediálními aplikacemi. Tento model je ideální pro studenty, drobné podnikatele a tvůrce obsahu, kterým vystačí až 16 GB paměti v základní konfiguraci. Cena Macu mini s čipem M4 začíná na 17 490 Kč.
Mac mini s čipem M4 Pro
V tomto zařízení je k dispozici výkonnější verze čipu M4 Pro, která obsahuje až 14jádrové CPU a 20jádrové GPU. Tento model je o 4× rychlejší při výpočtech v Excelu než modely s čipem Intel Core i7 a dosahuje téměř desetinásobného výkonu v aplikacích pro zpracování dat a multimédií. Mac mini s čipem M4 Pro rovněž poprvé podporuje Thunderbolt 5, což umožňuje datové přenosy rychlostí až 120 Gb/s a poskytuje podporu pro náročné externí úložiště a rozšířenou konektivitu. Cena Macu mini s čipem M4 Pro začíná na 41 990 Kč.
Zářivé iMacy s M4 zaujmou i cenou
Apple přichází s novým modelem all-in-one desktopu iMacu, který slibuje výrazné posílení výkonu, lepší podporu pro náročné úkoly i rozšířené možnosti Apple Intelligence. S výkonným čipem M4, vylepšenou 12MP Center Stage kamerou, volitelným sklem s nanotexturou na displeji a rozhraním Thunderbolt 4 jde o zařízení, které cílí na uživatele z řad podnikatelů, kreativců i domácích uživatelů. Zařízení je k dispozici v sedmi nových barvách.
Nový iMac, vybavený čipem M4, vykazuje ve srovnání s předchozím modelem s čipem M1 až 1,7násobný nárůst výkonu u běžných úloh a dvojnásobný při graficky náročných operacích. Tento upgrade se projeví zejména při multitaskingu u každodenních činností, jako jsou prohlížení internetu či práce v kancelářských aplikacích, ale také v oblasti multimédií, kde iMac dostačuje pro plynulý chod aplikací jako Adobe Photoshop nebo Premiere Pro.
iMac s čipem M4 je vybaven 8jádrovým CPU a 8jádrovým GPU s podporou akcelerovaných grafických jader, přičemž pokročilejší model nabídne až 10 jader pro CPU i GPU. Neural Engine, optimalizovaný pro funkce Apple Intelligence, je třikrát rychlejší než u předchozí generace, což umožňuje rychlejší zpracování úloh spojených s AI.
Displej je v případě iMacu dlouhodobě klíčovým prvkem a nová verze nabízí 24″ Retina 4,5K panel s volitelným sklem s nanotexturou, které minimalizuje odlesky i při jasném okolním osvětlení. Tuto úpravu ocení uživatelé, kteří pracují v otevřených prostorech nebo v místnostech se zvýšenou světelností. Výrazně vylepšené podání barev i detaily tak zůstávají na vysoké úrovni i ve světelně náročných podmínkách.
S 12Mpx Center Stage kamerou iMac zsjišťuje zlepšení kvality videohovorů, a to nejen rozlišením, ale i automatickým centrováním obrazu na účastníka. Kamera je schopna využít funkci Pohled na stůl, což ocení především uživatelé v online školení nebo při videoprezentacích, kde je třeba ukázat obsah stolu. Funkci doplňuje audio sestava tří mikrofonů studiové kvality, které zajišťují čistý zvuk, a sestava šesti reproduktorů s podporou prostorového zvuku.
Z hlediska konektivity nový iMac nabízí až čtyři porty Thunderbolt 4 (v závislosti na modelu), což umožňuje připojení více periferií včetně externích disků, dokovacích stanic nebo displejů s rozlišením až 6K. Zařízení rovněž podporuje Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3, což rozšiřuje bezdrátové možnosti a optimalizuje připojení pro nové periferie.
V základu jsou k iMacu dodávány také barevně sladěné doplňky, jako je Magic Keyboard a Magic Mouse, případně Magic Trackpad. Všechny tyto doplňky nyní využívají rozhraní USB-C pro nabíjení, což sjednocuje konektivitu napříč zařízeními.
Nový iMac je dostupný ve dvou hlavních konfiguracích:
- Základní model: Obsahuje 8jádrový CPU a GPU, 16 GB jednotné paměti a 256GB SSD. Cena je stanovena na 39 990 Kč. Tento model má dva porty Thunderbolt 4.
- Vyšší konfigurace: S 10jádrovým CPU a GPU, 16GB pamětí a 256GB SSD úložištěm začíná na 45 990 Kč. Tato verze nabízí čtyři porty Thunderbolt 4 a standardně zahrnuje Magic Keyboard s Touch ID.
Obě varianty jsou dostupné v sedmi barevných variantách: zelená, žlutá, oranžová, růžová, fialová, modrá a stříbrná.
Integrace Apple Intelligence v EU od dubna 2025
Na konci října Apple spustil také Apple Intelligence – sadu nástrojů osobní umělé inteligence integrovanou do iPhonu, iPadu a Macu, která umožňuje zjednodušit běžné úkoly, jako je přeformulování textu, shrnutí e-mailů a zpráv, nebo odstranění rušivých prvků z fotografií. Tyto funkce jsou dostupné jako bezplatná aktualizace v systémech iOS 18.1, iPadOS 18.1 a macOS Sequoia 15.1.
Apple Intelligence klade velký důraz na soukromí – většina požadavků se zpracovává přímo na zařízení a složitější úlohy jsou zabezpečeny privátním cloudovým computingem. Uživatelé mají možnost integrovat ChatGPT bez nutnosti zakládat účet, s ochranou jejich údajů.
Apple Intelligence je dostupná ve většině oblastí po celém světě na zařízeních, která mají jazyk systému a Siri nastavený na americkou angličtinu, nicméně v dubnu 2025 se začnou pro uživatele iPhonů a iPadů v EU konečně zavádět funkce Apple Intelligence. To bude zahrnovat základní funkce včetně nástrojů pro psaní, Genmoji, přepracované Siri s bohatším jazykovým porozuměním, integrace ChatGPT a dalších.
Klíčové funkce Apple Intelligence
- Psací nástroje: Funkce integrované napříč aplikacemi umožňují přeformulovat text podle zamýšleného stylu (například profesionálně či přátelsky), kontrolovat gramatiku a navrhovat úpravy. Souhrn textu umí vypíchnout klíčové informace z delších textů, což uživatelům šetří čas při práci s e-maily nebo dokumenty.
- Přirozenější Siri: Siri se dočkala redesignu a přirozenějšího vyjadřování, což usnadňuje konverzaci a přepínání mezi hlasovým a textovým zadáním. Uživatelé mohou Siri využít k podrobným informacím o funkcích zařízení nebo provádění akcí mezi aplikacemi.
- Vylepšená Fotky: Nové funkce vyhledávání v aplikaci Fotky umožňují prohledávat obsah podle přirozeného jazyka, a to i ve videích. Funkce „Vyčistit“ odstraňuje z fotek rušivé objekty, což je praktické pro uživatele, kteří chtějí zlepšit kvalitu svých fotografií.
- Inteligentní organizace priorit: V e-mailech lze zobrazit prioritu důležitých zpráv přímo v horní části schránky a rychle je shrnout. Režim Omezit vyrušování zobrazí na zamčené obrazovce pouze klíčová oznámení, aby uživatelé měli přehled o tom nejpodstatnějším.
Tap to Pay v Česku
Apple dne 29. října 2024 oznámil rozšíření své platební funkce Tap to Pay na iPhonu do pěti evropských zemí: Rakouska, České republiky, Irska, Rumunska a Švédska. Tato služba umožňuje obchodníkům přijímat bezkontaktní platby pomocí iPhonu bez potřeby dalších zařízení či terminálů. Funkce je navržena tak, aby umožnila přijímat platby kreditními a debetními kartami, Apple Pay a dalšími digitálními peněženkami přímo na iPhonu, což obchodníkům usnadňuje mobilní platby.
S Tap to Pay mohou obchodníci využívat svůj iPhone k přijímání bezkontaktních plateb přímo přes NFC (Near Field Communication). Tato funkce je podporována na iPhonech Xs a novějších s nejnovější verzí iOS a funguje tak, že zákazník jednoduše přiloží bezkontaktní kartu, iPhone, Apple Watch nebo jinou podporovanou digitální peněženku k iPhonu obchodníka. Transakce se okamžitě zpracují, šifrují a zabezpečují technologií Secure Element, která chrání platební údaje podobně jako Apple Pay. Apple přitom nemá přístup k detailům nákupu ani identitě zákazníka, což posiluje ochranu soukromí.
Aby byla služba široce dostupná, spolupracuje Apple s předními platebními platformami a vývojáři platebních aplikací.
Již od spuštění je Tap to Pay dostupná přes platformy Adyen, SumUp a Viva.com v pěti zemích, zatímco Stripe je k dispozici v Rakousku, Česku, Irsku a Švédsku. Dalšími partnery jsou například Global Payments (v Rakousku, Česku a Rumunsku), Nexi (v Rakousku a Švédsku), Revolut (v Rakousku a Irsku), a mnoho dalších.
Cílem Tap to Pay na iPhonu je oslovit malé obchodníky a jednotlivce, kteří hledají snadný způsob přijímání bezkontaktních plateb bez nutnosti dalšího hardwaru. Zajímavou volbou může být ale také pro větší podniky, které mohou funkci integrovat do svých iOS aplikací. Tato technologie může zefektivnit platební možnosti pro podnikatele i obchodní řetězce a přinést výhody plynulých bezkontaktních transakcí do dalších evropských regionů.