Intel představil nové desktopové procesory. Levné i výkonné herní
Vlajková loď desáté generace desktopových procesorů, odemčený model Core i9-10900K, zaujme celou řadou vlastností: má deset jader, 20 vláken a podporuje operační paměti DDR4 běžící na frekvenci 2 933 MHz.
Třetí generace technologie Intel Turbo Boost Max přináší automatické navýšení výkonu v závislosti na aktuálním vytížení jednotlivých jader a umožňuje tak průběžně reagovat na výkonové požadavky právě běžících her a aplikací. Implementace verze 3.0 této technologie podle Intelu umožňuje:
- Ve hrách dosáhnout až 187 snímků za vteřinu při současném streamování a zaznamenávání obrazu. Podle propočtů Intelu jde až o 63% navýšení oproti tři roku starému PC.
- 12% zvýšení výkonu při editaci videa ve srovnání s předchozí generací (15% navýšení oproti tři roky starému PC).
- 18% zvýšení výkonu při editaci 4K videa ve srovnání s předchozí generací (35% navýšení oproti tři roky starému PC).
- Celkově až 31% zvýšení celkového systémového výkonu ve srovnání s tři roky starým PC.
Thermal Velocity Boost a další inovace
Další (po)krok při práci s výkonem jednotlivých jader představuje funkce Thermal Velocity Boost, umožňující krátkodobě výkon jader zvyšovat ještě o něco více. V běžném režimu Turbo lze při zapojení všech jader počítat s frekvencí 4,8 GHz a při využití funkce Turbo Boost Max 3.0 se lze dostat na 5,2 GHz. Technologie Thermal Velocity Boostpak umožní dosáhnout frekvencí až 4,9 GHz (více jader), respektive 5,3 GHz (jedno jádro). A to už jsou oproti výchozímu taktu nastavenému na 3,7 GHz zajímavá čísla, že?
Spolu s dobou pokročila také podporovaná konektivita – procesory Intel Core 10. generace tak nativně podporují jak 2,5Gbps Ethernet, tak i Wi-Fi 6 (Gig+). Dále nechybí ani podpora protokolů jako USB-C, Thunderbolt 3 či Intel Optane.
Obecně Intel nabídne i procesory Core 10. generace ve třech variantách – jako odemčené připravené pro přetaktování a mířící mezi nejnáročnější uživatele a herní nadšence. Dále jde o standardní variantu a naposledy o variantu bez integrovaného grafického jádra – tedy např. Core i9-10900KF. Ve výchozí výbavě přitom tento model obsahuje integrovaný grafický čip Intel UHD 630.
I přes veškeré inovace se však Intel stále nedokázal posunout od (i když již značně optimalizovaného) 14nm výrobního procesu.
Aby byly informace kompletní, hodí se dodat, že procesory budou využívat novou patici LGA 1200 a poběží na deskách s čipsety Intel řady 400, což je kombinace, která mimo jiné zajistí i potřebné vyšší napájení.
Změny napříč řadami
Intel neinovoval pouze ve své nejvyšší řadě i9, ale i napříč dalšími svými procesorovými rodinami (i3, i5, i7, Celeron i Pentium).
Zástupci ve druhé nejvyšší procesorové řadě i7 výrobce přicházejí na trh s maximální základní frekvencí až 3,8 GHz a v závislosti na konkrétním modelu nabídnou až osm jader a frekvenci mohou krátkodobě „vyšponovat“ až na 5,1 GHz. I v tomto případě mohou zákazníci počítat s podporou DDR4 pamětí na frekvenci až 2 933 MHz. TDP se standardně pohybuje od 65 do 125 W podle varianty, u nejvyššího modelu se však může nárazově vyšplhat až na dvojnásobek. Stejně jako v případě nižších řad se využívá sběrnice PCI Express 3.0 až se 40 linkami.
V řadě i5 na trh přijdou procesory s výchozí frekvencí až 4,1 GHz (a maximem až 4,8 GHz). To vše maximálně se šesti jádry a DDR4 RAM pamětí s frekvencí nejvýše 2 666 MHz. TDP se standardně pohybuje v rozmezí 65 a 125 W.
V řadě i3 pak počítejte s frekvencí 3,8 GHz v základu a maximálně pak až 4,6 GHz při zapojení funkce Turbo. Procesory nabídnou maximálně čtyři jádra a pojmou paměti s frekvencí do 2 666 MHz. TDP bylo stanoveno na 65 W.
Pro základní využití jsou připraveny procesory Pentium a Celeron se dvěma nebo čtyřmi jádry taktovanými na maximálních 4,2 GHz. S pokročilými funkcemi jako jsou TurboBoost či Thermal Velocity Boost v tomto případě samozřejmě počítat nelze. Paměti DDR4 pracují na maximálním taktu 2 666 MHz a o zpracování grafiky se starají integrované čipy UHD 610 nebo UHD 630. TDP má hranici 58 W.
Do prodeje by se nové procesory měly postupně dostávat již od května 2020.