Tržby v maloobchodě opět rostly

15. 7. 2021. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: ČSÚ)
Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v květnu zvýšily reálně o 5,8 %, bez očištění o 8,1 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 7,3 %.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel po očištění o sezónní vlivy zvýšily v květnu reálně o 7,3 %, v tom za nepotravinářské zboží vzrostly o 11,8 %, za pohonné hmoty o 4,0 % a za potraviny o 2,0 %. 

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 5,8 %, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o 8,4 %, za pohonné hmoty o 8,1 % a za potraviny o 1,5 %. V květnu 2021 bylo o dva pracovní dny více než v květnu 2020.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 8,1 %. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 12,2 %, za pohonné hmoty o 10,9 % a za potraviny o 1,8 %.

Vývoj tržeb v maloobchodě ovlivnilo rozvolnění opatření proti šíření koronaviru. Tržby se zvýšily zejména ve specializovaných prodejnách s nepotravinářským zbožím, především za prodej oděvů a obuvi (o 41,1 %), počítačového a komunikačního zařízení (o 16,6 %), kosmetických a toaletních výrobků (o 14,0 %), farmaceutického a zdravotnického zboží (o 9,6 %) a výrobků pro domácnost (o 4,5 %). Naopak nižší tržby než loni zaznamenaly specializované prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 2,6 %). Za potraviny se tržby zvýšily ve specializovaných prodejnách potravin (o 6,0 %) i v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin (o 1,6 %). Dvouciferný růst si i nadále udržel prodej zboží přes internet nebo zásilkovou službu (o 15,6 %).

Cenový deflátor v maloobchodě kromě motorových vozidel ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 102,2 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami pohonných hmot, výrobků pro kulturu, sport a rekreaci, výrobků pro domácnost, oděvů a obuvi, farmaceutického a zdravotnického zboží a potravin. Naopak klesly ceny kosmetických a toaletních výrobků a počítačového a komunikačního zařízení.  

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel klesly reálně meziměsíčně o 1,3 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se zvýšily o 34,0 %. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 43,6 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) se zvýšily o 47,7 % a za opravy motorových vozidel o 28,4 %.

„V květnu se maloobchodní tržby v porovnání s loňským rokem zvýšily zhruba o 8 %.  Rostly především tržby za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty. Stejně jako v dubnu nejvíce rostly tržby za oděvy a obuv.  Jediný nepotravinářský sortiment, který zaznamenal pokles tržeb, bylo sportovní, kulturní a rekreační zboží. V loňském roce výrazně rostly tržby za sportovní a rekreační potřeby, což se letos již v tak velké míře neopakovalo.   I když se zákazníci navrátili do kamenných prodejen, internetový prodej si udržel rostoucí trend. Také prodej motorových vozidel už třetí měsíc vykazoval vysoké meziroční růsty,“ řekla Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ.

Štítky: 

Podobné články

Celková důvěra v ekonomiku se v březnu zvýšila

24. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se dle ČSÚ v březnu meziměsíčně zvýšil o 1,7 bodu na hodnotu 99,5, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 1,6 bodu na hodnotu 99,6 a indikátor důvěry spotřebitelů oproti únoru vzrostl o 2,2 bodu na hodnotu 98,8. Čtěte více

ČSÚ zveřejnil souhrnná data o digitalizaci Česka a EU. Jak si ČR stojí?

19. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Obyvatelé Česka stále častěji používají mobilní bankovnictví, nakupují online a poslouchají hudbu či sledují videa přes placený stream. Význam digitálních technologií narůstá i v podnicích, ve veřejné správě, školství i zdravotnictví. Čtěte více

Důvěra spotřebitelů se mírně snížila, důvěra podnikatelů lehce posiluje

25. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry ČSÚ, vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s lednem letošního roku mírně zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 97,8, při rozdílném vývoji obou jeho složek. Zatímco indikátor důvěry podnikatelů se mírně zvýšil o 0,5 bodu na hodnotu 98,0, indikátor důvěry spotřebitelů poklesl rovněž o 0,5 bodu na hodnotu 96,6. Čtěte více

Celková důvěra v ekonomiku se na prahu nového roku mírně snížila

29. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s prosincem dle ČSU mírně snížil o 0,3 bodu na hodnotu 97,4, při rozdílném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se mírně zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 97,5 a indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 3,4 bodu na hodnotu 97,1. Čtěte více