ICT odborníků je přes nadprůměrné výdělky nedostatek

20. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSÚ)
Mediánový výdělek specialistů v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) činil v roce 2018 přes 52 000 Kč měsíčně a od roku 2013 se zvýšil o 11 500 korun. Alespoň třetina firem však má problém odpovídajícího odborníka nalézt.

Mediánový výdělek specialistů v oblasti ICT dosáhl v roce 2018 částky 52 498 Kč, což představovalo 180 % mediánu platů a mezd všech zaměstnanců v České republice, který byl 29 184 Kč.  Medián mezd techniků v oblasti ICT byl v témže roce 36 932 Kč, což představovalo 127 % mediánu platů a mezd všech zaměstnanců v ČR.

Výše mzdy, respektive platu, se mezi ICT odborníky liší podle jednotlivých podskupin zaměstnání. Nejvíce si v roce 2018 vydělali specialisté v oblasti bezpečnosti dat (medián jejich mezd byl 58 657 Kč), dále systémoví analytici (57 736 Kč) a vývojáři webu a multimédií (57 542 Kč).

„Pokud bychom se zaměřili na odvětví ekonomické činnosti, nejvíce si vydělají ICT odborníci v peněžnictví a pojišťovnictví, ať už se jedná o specialisty nebo techniky. Medián mezd ICT specialistů byl v této oblasti 65 000 korun, u ICT techniků 52 000 korun měsíčně,“ uvedla Markéta Pištorová z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ.

Přes nadprůměrné výdělky ICT odborníků není pro firmy snadné najít vhodné kandidáty na volné pozice. V roce 2017 mělo tento problém 79 % firem z těch, které již nějaké ICT odborníky zaměstnávaly a zároveň hledaly nové. Při přepočtu na všechny podniky zaměstnávající ICT odborníky byl podíl firem, kterým činilo problém nalézt vhodného kandidáta, 33 %.

Další informace o odměňování ICT odborníků podle pohlaví, vzdělání, krajů apod. naleznete v analýze ICT odborníci v České republice a jejich mzdy.

Štítky: 

Podobné články

Celková důvěra v ekonomiku se v březnu zvýšila

24. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se dle ČSÚ v březnu meziměsíčně zvýšil o 1,7 bodu na hodnotu 99,5, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 1,6 bodu na hodnotu 99,6 a indikátor důvěry spotřebitelů oproti únoru vzrostl o 2,2 bodu na hodnotu 98,8. Čtěte více

ČSÚ zveřejnil souhrnná data o digitalizaci Česka a EU. Jak si ČR stojí?

19. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Obyvatelé Česka stále častěji používají mobilní bankovnictví, nakupují online a poslouchají hudbu či sledují videa přes placený stream. Význam digitálních technologií narůstá i v podnicích, ve veřejné správě, školství i zdravotnictví. Čtěte více

Důvěra spotřebitelů se mírně snížila, důvěra podnikatelů lehce posiluje

25. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry ČSÚ, vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s lednem letošního roku mírně zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 97,8, při rozdílném vývoji obou jeho složek. Zatímco indikátor důvěry podnikatelů se mírně zvýšil o 0,5 bodu na hodnotu 98,0, indikátor důvěry spotřebitelů poklesl rovněž o 0,5 bodu na hodnotu 96,6. Čtěte více

Celková důvěra v ekonomiku se na prahu nového roku mírně snížila

29. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s prosincem dle ČSU mírně snížil o 0,3 bodu na hodnotu 97,4, při rozdílném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se mírně zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 97,5 a indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 3,4 bodu na hodnotu 97,1. Čtěte více