Zálohování v roce 2017
Velké firmy se snažily v posledních letech velmi rychle rozšířit svá cloudová řešení, ale v oblasti zálohování a sdílení dat ne zrovna úspěšně. Sdílení malého počtu malých souborů nepředstavuje pro cloudové služby problém, ale ve chvíli, když potřebuje zákazník zálohovat mnoho počítačů a mobilních zařízení, narazí velmi na cenový strop.
Zálohování na NAS (síťové úložiště) je cenově efektivní z několika důvodů, které nemusí být zákazníkovi hned zřejmé.
Dalo by se říci, že nejlepší by bylo zapomenout na externí disky, a rovnou pořídit NAS (Network Attached Storage). Zákazník především potřebuje klid na duši, jednoduché nastavení bez nutnosti platit externího IT správce a jistotu, že zálohu provedl. NAS lze nastavit na automatickou zálohu i bez velkých zkušeností a nutnosti dále nekomplikovat stávající IT infrastrukturu.
10 důvodů pro zálohování na NAS
1. Bezpečné ukládání dat (pole RAID)
2. Obecně menší než stolní PC nebo server
3. Navržen tak, aby běžel 24/7 (nebo samostatně start / stop podle denní doby)
4. Hardware je optimalizován pro daný účel
5. Lze je snadno rozšiřovat – přidávat pevné disky, nebo expanzní jednotky
6. NAS zapojíte do sítě a hned můžete pracovat
7. Kompatibilní se všemi platformami a zařízeními
8. Umí upozorňovat, když se například zálohování neprovede
9. Není třeba licence na operační systémy nebo programy
10. Oproti běžným cloudům je pořízení NAS finančně méně náročné (v porovnání s podobným prostorem v cloudu)
Systémoví administrátoři, kteří používají NAS, často říkají, že:
1. NAS znamenají mnohem méně práce. Zákazník je zapojí a může na ně v podstatě zapomenout. V případě nutnosti se NAS ozve sám (mailem nebo jiným druhem upozornění).
2. Běžné serverové systémy musíte nastavovat. S NAS v podstatě není třeba nic řešit ani konfigurovat. Po vybalení z obalu je k dispozici možnost ukládání z Windows, Mac, Linux. Aplikace třetích stran lze také snadno integrovat (OneDrive, Dropbox, Google Drive).
3. Jsou často mnohem menší než klasický server, zároveň není třeba licence na OS.
4. Může je používat kdokoliv. Běžní uživatelé, kteří nemají zkušenosti se serverovými technologiemi, mohou NAS přes webové rozhraní používat také.
Kromě zálohování má samozřejmě NAS spoustu možností využití, například sdílení souborů, vzdálený přístup odkudkoli ze světa pomocí privátního cloudu, VPN server, nebo třeba vlastní mail server či webový server.