Za softwarovým pirátstvím stojí hlavně hamižnost

16. 8. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: BSA)
Za pirátstvím ve firmách i domácnostech stojí společný jmenovatel - hamižnost, nevědomost a v případě firem organizační chaos. Vyplývá to z analýzy protipirátské organizace BSA.

V Česku je v počítačích instalováno 35 procent softwaru nelegálně a jeho hodnota dosáhla 3,8 miliardy korun. 

Ve firmách je hlavním důvodem výskytu pirátského softwaru snaha ušetřit na nákupu potřebných licencí (33 %): „Týká se to zejména menších firem, které si nekoupí potřebný počet licencí a o výpočetní techniku se programově nestarají. Nemají obvykle ani zodpovědného správce výpočetní techniky,“ vysvětlil Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA.

V závěsu je rychlý růst počtu zaměstnanců (30 %). Fúze a akvizice jsou častým důvodem pirátství. Počet zaměstnanců se mnohdy zdvojnásobí. Situace při spojování firem je obyčejně chaotická, a pokud se tomu nevěnuje zvláštní péče, snadno se stane, že firma nainstaluje více licencí, než na kolik má nárok. Případně pirátský software do firmy zavleče jedna z firem, která se o vypočtení techniku nestará.

V domácnostech je hlavním důvodem pirátství rovněž snaha ušetřit (50 %), ale stále více se množí případy, kdy nelegální software nainstaluje třetí osoba. Například rodičům či prarodičům nainstaluje pirátský software jejich potomek nebo vnouče, aniž by o tom věděli.

Mezi nejčastěji užívaný nelegální software ve firmách patří operační systémy a kancelářské aplikace (Microsoft), antivirové programy (Symantec), software pro grafiky (Adobe) a projektanty (Autodesk). V domácnostech to jsou ještě programy pro úpravu fotek a videí, softwary pro správu počítače a hry.

Pirátský software mizí z firem, z domácností nikoli

V domácnostech se pirátství daří kvůli snadno dostupné výpočetní technice a rychlému připojení k internetu. Podle analýzy BSA 48 procent domácích uživatelů v Evropské unii připouští, že užívají pirátský software. „Občasné užívání kradeného softwaru připouští dvanáct procent a málokdy si nelegální kopie pořizuje 26 procent uživatelů. Nicméně sedm procent se přiznalo, že užívá pirátský software velmi často a tři procenta dokonce neustále,“ shrnul Hlaváč klíčové závěry studie BSA. Softwarovými piráty v Evropské unii jsou zejména muži (64 %) ve věku 25–34 let (36 %).

Ve firmách je pirátství na ústupu, protože manažeři se obávají možných právních postihů a vysokých plateb za odškodnění, které v průměru dosahují 286 tisíc korun. Podnikatelé jsou navíc častým cílem preventivních protipirátských kampaní. Ve firemním sektoru BSA registruje nejvíce případů pirátství mezi společnostmi, v nichž pracuje deset až sto zaměstnanců. Co do odvětví převažují společnosti z oblasti výroby, logistiky, inženýringu, designu a grafiky.

Množí se také případy podvodů, kdy uživatel v dobré víře zakoupí software z druhé ruky z internetu, například on-line aukcí. „Mnohdy se jedná o profesionální padělky nebo software, který není určen k dalšímu prodeji (tzv. OEM). Z aukcí a neautorizovaných obchodů rozhodně nedoporučujeme software zakupovat, je zde vysoká pravděpodobnost, že půjde o padělek či podvod,“ uzavřel Jan Hlaváč.

Shrnující fakta:

• V Česku se užívá pirátsky 35 % softwaru.
• Průměrná výše kompenzace určené poškozeným výrobcům softwaru se letos zvýší o zhruba 10 procent na 286 tisíc korun.
• Kvůli pirátství tak tuzemské softwarové firmy přicházejí ročně o tržby v hodnotě 3,8 miliardy korun.
• Zdroje oznámení pirátství: firmy stěžující si na nekalou konkurenci (50 %), zaměstnanci (40 %) a ostatní (10 %).
• Důvody pro oznámení pirátství ve firmě: pomsta zaměstnavateli (71 %) a nesouhlasný postoj k pirátství (29 %).

Štítky: 

Podobné články

V Česku se užívá nejméně nelicencovaného softwaru v historii

7. 6. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Zajištění kybernetické bezpečnosti uvádějí manažeři jako hlavní důvod, proč se vyhýbat nelegálnímu softwaru. Obávají se zejména ztráty dat. Nižší riziko právních postihů se v průzkumu BSA umístilo až na druhém místě. Česko má nejméně nelegálního softwaru ze zemí střední a východní Evropy, ale stále nedosahuje průměru EU, tedy 28 %. Čtěte více

Padělky v ČR tvoří čtvrtinu případů softwarového pirátství

29. 1. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Tradiční formy softwarového pirátství, jako například instalace softwaru na více počítačů, než umožňuje licence, či stahování pirátských kopií z internetu, mají rostoucího konkurenta: prodej padělaného softwaru. Padělky pro domácí i firemní uživatele přitom představují vážné právní a bezpečnostní riziko. Čtěte více
Foto: Pixabay.com

Softwarové pirátství kvete v průmyslu i ve stavebnictví

2. 11. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Českému průmyslu se daří a s ním i softwarovému pirátství ve výrobním a stavebním odvětví. Podle protipirátské organizace BSA | The Software Alliance se počet případů krádeže softwaru v sektoru výroby za poslední rok zdvojnásobil, přičemž vymožené odškodné se na celkové bilanci podílí z 56 %. Čtěte více

Softwarové odvětví přispívá do ekonomiky EU bilionem eur ročně

24. 11. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Software značně ovlivňuje evropské hospodářství: přispívá ročně téměř bilionem eur k HDP Evropské unie (včetně nepřímých a indukovaných vlivů) a podporuje téměř 12 milionů pracovních míst. Přináší také investice do výzkumu a vývoje v hodnotě blížící se 13 miliardám eur. Čtěte více