Padělky v ČR tvoří čtvrtinu případů softwarového pirátství

29. 1. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Tradiční formy softwarového pirátství, jako například instalace softwaru na více počítačů, než umožňuje licence, či stahování pirátských kopií z internetu, mají rostoucího konkurenta: prodej padělaného softwaru. Padělky pro domácí i firemní uživatele přitom představují vážné právní a bezpečnostní riziko.

Protipirátská organizace BSA | The Software Alliance na českém trhu zaznamenala prudký nárůst případů šíření padělků softwaru, který podvodníci prodávají se „slevou“ a tvrdí, že jde o originální a řádně licencované kopie.

„Lidé již vědí, že stahování komerčního, tedy placeného softwaru z internetu zdarma může být rizikové kvůli možné virové nákaze. Avšak v případě nákupu zlevněného softwaru nejsou vždy tak obezřetní, a to i v okamžiku, kdy se cena zdá být příliš dobrá na to, aby byla reálná,“ uvedl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA | The Software Alliance.

Padělky softwaru představují zhruba čtvrtinu všech případů softwarového pirátství, které řeší BSA nebo její členové v ČR. „Většinu dotazů, které obdržíme, se týká způsobů, jak rozeznat padělaný software. Je tedy zcela zřejmé, že lidé jsou zmatení a nejsou si jistí. Zájemci často tuší, že nemusí být vše v pořádku, ale nevědí, jak padělky rozpoznat,“ dodal Jan Hlaváč.

Podvodníci se velmi snaží vypadat důvěryhodně. Mohou si například založit firmy s působností v Evropské unii a padělky prodávat s relativně malou slevou, aby nevzbudili podezření. „Třeba ve výběrových řízeních může i malá sleva rozhodnout o vítězi. Avšak nákup padělaného softwaru v dobré víře nezbavuje kupujícího odpovědnosti za porušování autorských práv a odpovědnosti za škodu, pokud software instaluje a užívá,“ varoval Jan Hlaváč.  

Že jde o padělek, kupující zjistí často až později, například když není možné provést aktualizaci programu. Studie společnosti BSA našla jasnou souvislost mezi nelegálním softwarem a výskytem virové nákazy (malwarem). „Čím vyšší je výskyt nelicencovaného softwaru v dané zemi, tím vyšší je i pravděpodobnost, že uživatelé zažijí útok škodlivého malwaru. Vzhledem k rostoucímu riziku útoků on-line vyděračů (ransomware) by se firmy měly chránit proti internetovým hrozbám. Pořízení legálního softwaru je prvním krokem hned vedle využívání firewallů a antivirových technologií,“ uzavřel Hlaváč.

Za porušování autorských práv k počítačovým programům může soud podle okolností uložit zákonem předpokládané tresty včetně vysokých peněžitých trestů, rovněž může uložit povinnost k náhradě škody. Výše náhrady škody v případech řešených BSA v průměru přesahuje 390 tisíc korun. V případě trestního stíhání firmy může uložit peněžité a další zákonem předpokládané tresty. Přistižené firmy musí také uhradit náklady na soudní řízení a právní zastoupení, které mohou být značné.

V Česku je nelegálně užíván téměř každý třetí program, tedy 33 % softwaru. Výrobci softwaru tím každoročně přicházejí o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun.

Podobné články

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více
Foto: Algotech

Tržby z prodeje bezpečnostních produktů vloni vzrostly o 15,6 %

8. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové tržby za bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Růst tržeb byl výrazný – podle IDC zaznamenalo dvouciferný meziroční nárůst všech šest sledovaných kategorií. Růst by měl navíc pokračovat přinejmenším do roku 2028. Čtěte více