Vývojářů je nyní na pracovním trhu o téměř 70 % více než loni

28. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: StartupJobs)
Technicky zaměřených lidí na pracovním trhu přibývá. Počet zájemců o práci na vývojářských pozicích ve startupech se letos v lednu meziročně zvýšil o téměř 70 %. V oblasti vývoje je největší zájem o pozice ve frontendu, o které je letos čtyřikrát vyšší zájem než na začátku loňského roku. Dvojnásobný zájem je také o uplatnění ve vývoji backendu, v testování či ve správě databází.

Tyto pozice zároveň startupy v současné době nejvíce poptávají. StartupJobs zkraje letošního roku dodává na jednu vývojářskou pozici více než osm kandidátů, tedy meziročně 2,5× více.

„Vývoj pracovního trhu v oblasti startupů zažívá začátkem letošního roku velké změny. Ukazuje se, že technicky zaměřených pracovníků rapidně přibývá a české startupy by této příležitosti měly využít. Naše data ukazují, že jsme se ocitli v úplně jiné situaci, než jsme byli před rokem,“ uvedl Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.

Zájem o práci ve vývoji narůstá

Data StartupJobs ukázala, že poptávka po práci ve vývoji vzrostla v porovnání s lednem 2022 meziročně o takřka 70 %. Lidé usilují zejména o práci na pozicích vývoje backendu, frontendu, designu, projektového managementu a dalších. V současné době poptává práci ve vývoji skrze StartupJobs téměř 6 000 kandidátů. Stejný zájem panuje i o práci v marketingu a obchodu, za kterým s více než 3 500 uchazeči následuje management. K opačnému vývoji co do počtu poptávaných pozic došlo ze strany startupů. Mladé firmy oproti začátku loňského roku nabízejí takřka o třetinu méně vývojářských pozic. V lednu jich skrze portál startupy hledaly necelých 750.

Z vývojářských pozic je nejvíce poptáván vývoj backendu. Počet zájemců o tyto pozice se meziročně zečtyřnásobil. Dvojnásobně vyšší zájem panuje mezi kandidáty o vývoj frontendu, testování nebo správu databází. Stejné pozice dominují v nabídce firem. Jak ze strany uchazečů, tak startupů jsou nejvíce vyhledáváni pracovníci, kteří ovládají JavaScript. Naopak stabilní nabídka pozic zůstává v oblasti herního vývoje či cloudové administrativy.

Nejvíce si konkurují grafici

Nejvíce kandidátů usilujících o pracovní pozici dnes najdeme v oboru grafiky, kde o jedno nabízené místo usiluje průměrně 35 zájemců. Podobné situace jsme svědky i v dalších grafických odvětvích, například v animaci (33 kandidátů) nebo 3D grafice (17 kandidátů). Naopak nejméně kandidátů na jednu nabídku najdeme v oboru softwarové architektury či mobilního vývoje. O práci na těchto pozicích neusilují průměrně více než čtyři zájemci.

„Za poslední rok se pracovní trh české startupové scény značně proměnil. Zatímco v minulých letech jsme byli svědky toho, že firmy skoro až bezhlavě nabíraly nové posily, dnes se situace diametrálně odlišuje. Ačkoli jen velmi málo firem nábor zcela zastavilo, zvažují jej důkladněji. Při současné poptávce po práci ve vývoji tak mají startupy jedinečnou šanci získat ty nejlepší kandidáty,“ zhodnotil Mikschik.

Podobné články

Výzvy spojené s nasazováním kontejnerových technologií

12. 2. 2025. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Exponet)
Kontejnerizace zjednodušuje nasazování aplikací, přispívá k efektivnějšímu využití zdrojů a umožňuje rychlou škálovatelnost. Jaké jsou však její skutečné přínosy a s ní spojené výzvy v praxi? Odpovědi na tuto otázku přinese konference Kontejnery v praxi, která proběhne 4. března 2025 v Hotelu Grandior v Praze. Čtěte více

Investiční skupina Thein získává společnost CubeTeam specializující se na zakázkový vývoj aplikací

8. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Digital)
Digitální část české investiční skupiny Thein získala společnost CubeTeam, která se specializuje na zakázkový vývoj aplikací. Akvizice posílí tým vývojářů a podpoří strategii skupiny v oblasti digitálních technologií. Zakladatelé firmy CubeTeam se také stávají součástí skupiny Thein a budou posilovat stávající a rozvíjet nové obchodní příležitosti. Čtěte více

Generativní umělou inteligenci si v příštích dvou letech osvojí 85 % vývojářů softwaru

30. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Capgemini )
Společnost Capgemini očekává, že generativní umělá inteligence (Gen AI) bude hrát klíčovou roli při rozšiřování schopností vývojářů softwaru a v příštích dvou letech bude pomáhat při více než 25 % práce na návrhu, vývoji a testování softwaru. Čtěte více

Generativní umělá inteligence zvyšuje produktivitu softwarového inženýrství o 70 %

28. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ness Czech)
Studie společnosti Ness Digital Engineering odhalila, že implementace generativní AI nejenom, že zvyšuje produktivitu, ale také umožňuje vytvořit důkladně asistovaný kontext pro práci, což firmám umožňuje hladce globalizovat svou práci. To může vést nejenom k lepším obchodním výsledkům, ale také k úplné transformaci struktury celých organizací. Čtěte více