Výrobcům čipů se snižují tržby
„Aby byli výrobci konkurenceschopní, musejí ještě více snížit investice do počtu zaměstnanců, výzkumu a vývoje a kapitálového vybavení,“ komentoval výsledky průzkumu David Scott z KPMG Česká republika.
Odhad růstu tržeb odvětví výroby čipů se také zmírnil – zvýšení o šest až deset procent očekává 26 procent respondentů, přičemž v roce 2010 takový nárůst předpokládalo 39 procent. Nízký nárůst tržeb jen o jedno až pět procent očekává celá pětina účastníků průzkumu, zatímco o rok dříve ho odhadovalo jen 12 procent společností. 16 procent výrobců, o deset procent více než v roce 2010, pak předpovídá propad tržeb.
Přes nízká očekávání růstu tržeb ale firmy čekají vyšší ziskovost – tři čtvrtiny se jich domnívají, že v následujících třech letech poroste. Příčinou je mimo jiné omezení nákladů, ke kterému byly nuceny sáhnout.
Pokud se ale naplní pesimistická očekávání nízkých tržeb, budou nutné další škrty. Ty by se měly dotknout hlavně výdajů na výzkum a vývoj. Právě kvůli nim někteří dodavatelé segment výroby čipů v minulých letech dokonce opustili – byli si vědomi nutnosti miliardových investic do výzkumu a také do výrobních závodů a produkčních linek.
Nejvýznamnějším motorem růstu odvětví se podle 62 procent respondentů stanou bezdrátové přístroje a mobilní technologie. Na druhém místě je výpočetní technika (59 procent).
„Pořadí odráží současné trendy na trhu: rostoucí poptávku po obnově podnikových IT systémů, využívání soukromých cloudů a oblibu tabletů. Naopak mírný propad u spotřební elektroniky zapříčinila nižší poptávka po LCD televizorech a jednoúčelových digitálních hudebních přehrávačích. Tyto trendy platí jak celosvětově, tak v České republice,“ vysvětlil David Scott.
Již pošesté byla jako nejvýznamnější geografická oblast pro růst tržeb odvětví výroby čipů v následujících třech letech označena Čína. Její pozice v průzkumu však již několik let slábne – aktuálně ji jako lídra uvedlo 60 procent respondentů, což je o deset procent méně než v předchozím roce. Roste naopak význam USA, které se díky zlepšení ekonomických podmínek vyhouply ze 42 procent v roce 2009 na 50 procent v roce letošním. Třetí místo obsadilo Japonsko (37 procent), následuje Tchaj-wan (35 procent) a Korea (34 procent).