V roce 2018 budou cloudová úložiště využívat přes dvě miliardy lidí

9. 11. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Popularita cloudových služeb poroste i do budoucna a výrazně ovlivní množství dat přenášených v datových centrech. V příštích pěti letech se objem přenosů v datových centrech zvýší téměř trojnásobně, přičemž 76 % celkového provozu budou tvořit právě cloudové služby.

Polovina světové populace bude mít v roce 2018 přístup na internet z domova, a 53 % lidí bude pro svá data používat veřejná cloudová úložiště. Každý měsíčně vygeneruje 811 megabajtů přenesených dat, tedy 4,4x více, než to bylo v roce 2013, kdy tato hodnota dosáhla 186 megabajtů na uživatele měsíčně.

Zatímco v roce 2013 dosáhl objem dat přenesených v datových centrech po celém světě 3,1 zettabajtu ročně, v roce 2018 to bude již 8,6 zettabajtů za rok. To představuje takové množství dat, jako kdyby se 250 000x po sobě přehrály všechny filmy (kterých je přibližně 500 tisíc) a televizní pořady (zhruba tři miliony) na světě v kvalitě ultra-high definiton (UHD).

Provoz generovaný cloudovými službami roste ještě rychlejším tempem. Zatímco v roce 2013 tvořil cloud 54 % přenosů v datových centrech, v roce 2018 to bude již 76 %. „Pod pojmem cloud si lidé obvykle představí veřejně dostupné cloudové služby nebo úložiště. Naše data ale ukazují, že i do budoucna bude těžiště ležet v privátním cloudu. Téměř 70 % všech cloudových úloh se bude v roce 2018 odehrávat v zóně privátního cloudu,“ řekl Pavel Křižanovský, technický ředitel Cisco ČR.

ČR je na pokročilé cloudové služby připravena

Studie také zmapovala připravenost na využívání různých kategorií cloudových služeb v jednotlivých regionech a zemích, včetně České republiky. „Připravenost na cloud“ se odvíjí od parametrů pevných i mobilních sítí, kterými jsou rychlost stahování a odesílání dat a latence.

Připravenost sítí je pak zařazena do jedné ze tří kvalitativních kategorií:

Připravenost na základní cloudové aplikace

  • Rychlost stahování: do 750 kb/s; rychlost odesílání: do 250 kb/s; latence: nad 160 ms
  • Příklad služeb pro domácnosti: streaming videa/hudby, textová komunikace, procházení webu
  • Příklad firemních služeb: webové konference, cloudový systém pro online vzdělávání, VoIP

Připravenost na středně pokročilé cloudové aplikace

  • Rychlost stahování: 751 – 2 500 kb/s; rychlost odesílání: 251 – 1 000 kb/s; latence: 159 - 100 ms
  • Příklad služeb pro domácnosti: řízení chytrých domů, práce s multimédii, streamování HD videa a hudby
  • Příklad firemních služeb: využívání ERP/CRM systémů, telekonference prostřednictvím IP, videokonference

Připravenost na pokročilé cloudové aplikace

  • Rychlost stahování: > 2 500 kb/s; rychlost odesílání: > 1 000 kb/s; latence: < 100 ms
  • Příklad služeb pro domácnosti: vzdělávání přes internet, využívání internetu k lékařským úkonům, HD video chat
  • Příklad firemních služeb: virtuální kanceláře, HD audio a videokonference

Parametry pevného i mobilního připojení v České republice jsou v současnosti na úrovni srovnatelné s okolními zeměmi regionu. Pro pevné připojení jsou výše uvedená kritéria pro využívání pokročilých cloudových služeb splněna již dnes, pro mobilní připojení se tyto parametry kritériím pro pokročilé služby blíží.

Pozitivní vývoj v připravenosti na cloudové služby je vidět i v dalších zemích světa – zatímco vloni splnily parametry pro pokročilé služby pevné sítě v 79 zemích, letos je to již 109 zemí. V případě mobilních sítí se vloni do nejvyšší kategorie cloudových služeb kvalifikovalo 42 zemí, letos 52 zemí.

Země s nejlepším pevným připojením v roce 2014 jsou Hong Kong, Japonsko, Jižní Korea, Lucembursko, Nizozemí, Rumunsko, Singapur, Švédsko, Švýcarsko a Tchaj-wan.

Země s nejlepším mobilním připojením v roce 2014 jsou Austrálie, Belgie, Čína, Dánsko, Jižní Korea, Lucembursko, Nový Zéland, Omán, Katar a Uruguay.

Štítky: 
Cloud computing, Cisco systems

Podobné články

Jan Bureš, country leader CZ/SK ve Fujitsu

Jan Bureš (Fujitsu): Na éru AI jsme dobře připraveni

5. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Janem Burešem, country leaderem CZ/SK ve Fujitsu, jsme hovořili o nabídce společnosti pro oblast umělé inteligence. Na následujících řádcích se tak můžete seznámit s produkty a službami Fujitsu pro tento segment, ale i s přístupem společnosti k bezpečnosti dat nebo kooperací s dalšími dodavateli, a hlavně s partnery. Čtěte více

Arrow uspělo u společnosti AWS

20. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Arrow ECS)
Společnosti Arrow Electronics byla od firmy AWS za rok 2024 udělena cena Rising Star Distributor Partner of the Year EMEA. Partnerskými cenami společnost AWS oceňuje vůdčí partnery z celého světa, kteří hrají klíčovou úlohu při podpoře zákazníků a rozvoji řešení na platformě Amazon Web Services (AWS). Čtěte více

Výdaje koncových uživatelů na veřejný cloud v roce 2025 dosáhnou 723 miliard dolarů

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle nejnovější prognózy společnosti Gartner dosáhnou celosvětové výdaje koncových uživatelů na veřejné cloudové služby v roce 2025 celkové výše 723,4 miliardy dolarů, což představuje oproti roku 2024 nárůst téměř o 20 %. Všechny segmenty veřejného cloudu zaznamenají v roce 2025 dvouciferný růst. Čtěte více

Arrow v regionu EMEA spouští speciální program na podporu růstu cloudového byznysu

26. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Arrow ECS)
Globální dodavatel technologií Arrow Electronics spustil nový program Cloud Amplification Program (CAP), jehož cílem je podpořit růst cloudového byznysu jeho obchodních partnerů. Program nabízí komplexní ohodnocení aktuálních schopností partnera v této oblasti a poskytuje individuální doporučení, která posílí růst jeho cloudového byznysu. Čtěte více