Umělá inteligence diskutuje na odborné téma

27. 6. 2018. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: IBM)
V prostorách společnosti IBM Watson West v San Francisku proběhla první živá veřejná debata mezi systémem umělé inteligence (AI) a člověkem. AI systém z dílny IBM pojmenovaný Project Debater a přebornice v debatování Noa Ovadia měli za úkol si připravit argumenty pro a proti na téma: „Měli bychom finančně podporovat průzkum vesmíru?“
Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com

 Obě strany poté přednesly čtyřminutovou úvodní řeč, následně se čtyři minuty věnovaly protiargumentům a nakonec vše ve dvou minutách shrnuly. Project Debater předestřel ve své úvodní řeči několik faktů podporujících danou myšlenku. Například zmínil, že průzkum vesmíru je pro lidstvo přínosný, protože pomáhá posouvat vědu kupředu a podněcuje v mladých lidech nevšední způsoby myšlení. Izraelská mistryně v debatování z roku 2016 Noa Ovadia prohlášení oponovala s argumentem, že vládní dotace se dají využít lépe, například na podporu vědeckého výzkumu přímo na Zemi. Project Debater si vyslechl její odůvodnění a přednesl své protiargumenty. Oponoval například tím, že případné technologické a ekonomické přínosy průzkumu vesmíru převažují nad přínosy jiných vládních výdajů. Po závěrečném shrnutí od obou stran proběhl bleskový průzkum, ve kterém zastávala většina diváků názor, že Project Debater obohatil jejich znalosti více než jeho lidská soupeřka.

Systém umělé inteligence debatoval s profesionální debatérkou, vyslechl si její argumentaci a přesvědčivě reagoval vlastními odůvodněními, která nebyla připravena předem. Snažil se přesvědčit publikum, aby zvážilo jeho stanovisko na toto kontroverzní téma.

Témata pro první prezentaci této technologie byla vybrána s ohledem na co nejsmysluplnější debatu. Project Debater v nich ale nebyl nijak dopředu proškolen. Cílem projektu je s postupem času začít systém využívat ve vhodných oblastech i v méně prověřených tématech.

Project Debater odráží současnou snahu IBM Research vyvinout rozšířenou AI, která získává znalosti z celé škály oborů a zvyšuje lidskou inteligenci. AI asistenti pro nás už teď odvádí velmi užitečnou práci díky své schopnosti sofistikovaně vyhledávat klíčová slova a reagovat na jednoduché otázky nebo požadavky (například „kolik uncí je v jednom litru?“ nebo „zavolej mámě“). Project Debater se ale vydává do neprobádaného území: vstřebává obrovské a rozmanité soubory informací a názorů, aby pomohl lidem vystavět přesvědčivou argumentaci a dělat rozhodnutí podložená dostatkem informací.

Tato technologie se zakládá na schopnostech systému IBM Watson, který dnes desítky společností využívají k získávání nových poznatků z rozsáhlých souborů interních dat. Debater už používá API systém Watson pro převod řeči na text a bude také přispívat ke zlepšování jeho pokročilých jazykových a dialogových funkcí.

Za šest let vývoje této nové technologie vybavil globální tým IBM Research vedený laboratoří v izraelské Haifě Project Debater třemi dovednostmi, které nemají v oblasti AI obdoby: zaprvé psaním a přednesem projevů s využitím dat; zadruhé poslechem s porozuměním a schopností odhalit v dlouhé nepřerušované promluvě skrytá klíčová tvrzení; a zatřetí modelováním lidského rozhodování do jedinečného znalostního grafu, který umožňuje strukturovanou argumentaci.

Štítky: 

Podobné články

Kybernetické trendy pro rok 2025: Zločinecké kouřové clony a demokratizace kyberútoků

23. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Co bude rok 2025 znamenat pro naši kybernetickou bezpečnost? Které kybernetické útoky jsou stále častější a jakou roli zde hraje umělá inteligence? Chet Wisniewski, technický ředitel společnosti Sophos, shrnuje poznatky z roku 2024, z nichž bychom se měli poučit a připravit se na rok 2025. Čtěte více

V příštím roce bude AI nativně podporovat 43 % počítačů

14. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Společnost Gartner předpovídá, že počítače s nativní podporou AI se budou v roce 2025 na celkových prodejích podílet ze 43 % (oproti letošním 17 %). Pro velké firmy se notebooky s Al stanou jedinou volbou do roku 2026. Čtěte více
Jan Bureš, country leader CZ/SK ve Fujitsu

Jan Bureš (Fujitsu): Na éru AI jsme dobře připraveni

5. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Janem Burešem, country leaderem CZ/SK ve Fujitsu, jsme hovořili o nabídce společnosti pro oblast umělé inteligence. Na následujících řádcích se tak můžete seznámit s produkty a službami Fujitsu pro tento segment, ale i s přístupem společnosti k bezpečnosti dat nebo kooperací s dalšími dodavateli, a hlavně s partnery. Čtěte více
 Dominik Petrovič, product manager Video Solutions Services v Konica Minolta

Chytré kamery umí předejít útokům se zbraní. Útočníka odhalí i v davu

2. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Konica Minolta)
Díky umělé inteligenci v kamerových systémech lze odhalit i skryté zbraně a zabránit tak potenciálnímu útoku. Jde o technologii, která může v současné rozbouřené době zachránit spoustu životů. V rozhovoru to uvedl Dominik Petrovič, product manager Video Solutions Services společnosti Konica Minolta. Čtěte více