Chytré kamery umí předejít útokům se zbraní. Útočníka odhalí i v davu

2. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Konica Minolta)
Díky umělé inteligenci v kamerových systémech lze odhalit i skryté zbraně a zabránit tak potenciálnímu útoku. Jde o technologii, která může v současné rozbouřené době zachránit spoustu životů. V rozhovoru to uvedl Dominik Petrovič, product manager Video Solutions Services společnosti Konica Minolta.
 Dominik Petrovič, product manager Video Solutions Services v Konica Minolta

V poslední době jsme zaznamenali několik útoků na veřejnosti, včetně atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Existují nějaké systémy, které by dokázaly takovou agresivitu eliminovat?

Takové nebezpečné nebo jinak nežádoucí chování se snažíme primárně predikovat a varovat před ním. Cílem samozřejmě je, aby k chystanému útoku vůbec nedošlo. Pomáhají nám v tom inteligentní kamery, které dokážou nejen rozpoznat zbraň v ruce a rozlišit ji například od vrtačky, ale dokonce ji odhalit i schovanou pod oblečením.

Jak konkrétně tyto technologie fungují?

Existují dva různé způsoby. Jedním z nich je využít řešení s terahertzovými kamerami, které dokáže proniknout většinou nevodivých materiálů včetně textilu, a tedy snímat i předměty pod oblečením. To znamená, že osoba prochází turniketem nebo k tomu určeným pásmem a my přitom dokážeme zjistit, zda pod oblečením neskrývá zbraň. Vzhledem k tomu, že nejde o rentgen, lze toto řešení používat bezpečně i opakovaně. Druhou možností je použití chytrých kamer, které mají přímo v sobě zabudovanou umělou inteligenci.

Jak v kameře funguje umělá inteligence?

Představme si to jako učení malého dítěte. My umělou inteligenci naučíme, co má detekovat a co je nežádoucí chování. Ta na základě těchto dat vyhodnocuje, co je dobré, a co naopak špatné. Velkou výhodou je, že se tím úplně eliminuje lidský faktor, takže nedochází k selhání způsobenému například nepozorností a únavou lidské obsluhy.


A co vyhodnocení záznamu, tam nepřichází na řadu člověk?

Ne. V tomto případě se skutečně obejdeme zcela bez lidského operátora. Vyhodnocování plně přebírá umělá inteligence, která v případě, že rozpozná agresivní chování nebo nějaký nežádoucí scénář, například, že má člověk u sebe zbraň, pošle výstrahu odpovědné osobě nebo spustí předem dohodnutý scénář. Může třeba zahájit evakuaci budovy. Vše funguje v reálném čase a dosahujeme přesnosti až 99,9 %.



Kromě detekce zbraní mluvíte i o nežádoucím chování. Co tím máte na mysli?

Umělou inteligenci jsme schopni naučit například vzorce chování charakteristické pro vandalismus nebo krádeže. Řešení pak dokáže stejně rychle predikovat i tyto situace a tomuto chování zabránit. Největší zájem evidujeme v této oblasti konkrétně o zabezpečení vozových parků. Dokážeme rozpoznat nejen evidenční značky aut, ale i typ vozidla. Pokud by naše umělá inteligence měla teoreticky přístup k příslušné databázi, tak by dokonce snadno dokázala určit, zda konkrétní SPZ patří k danému typu vozidla. Tím by se zabránilo běžné praxi, kdy zloději na kradených autech vyměňují SPZ kvůli ztížení identifikace.

Vaše řešení funguje na principu kamerového systému. Kde všude je možné jej použít? Je vhodné pouze pro vnitřní prostory nebo má využití i venku?

Nejsme omezeni tím, kde bychom mohli naše kamery nasadit. Dokážeme detekovat stejně dobře uvnitř i venku. Chytré kamery jsou vhodné pro státní správu i soukromý sektor. Při venkovním použití se hodí všude tam, kde hrozí nějaké riziko a kde se vyskytuje větší množství lidí, jako jsou různé sportovní nebo kulturní akce. Vedle stacionárních kamer nabízíme i přenosné jednotky, které se dají implementovat jako dočasné řešení při hromadných krátkodobých akcích. Ty mohou být napájeny generátorem, fotovoltaickým panelem nebo baterií.

Máte s jejich nasazením už praktické zkušenost?

Máme zkušenosti především ze soukromého sektoru, ale i z míst, jako jsou například letiště či nemocnice, kde jsou tato automatizovaná řešení plně implementovaná.

Představme si, že se koná demonstrace na náměstí nebo koncert s velkou koncentrací lidí a najednou někdo vytáhne zbraň. Jak rychle umíme zasáhnout?

Reagujeme téměř okamžitě. Detekce proběhne do jedné sekundy nebo maximálně v řádu sekund, než je odeslána výstraha na incident. Větším problémem jsou akce, kde se nekontroluje vstup a kam může kdokoli přijít odkudkoli s jakýmikoli úmysly. To se snažíme řešit dostatečným počtem kamer předvídajících nebezpečné chování, které pokrývají celý prostor.

Máte reálnou zkušenost, kdy chytré kamery už nějak upozornily, pomohly, zachránily život?

Máme. Tyto kamery totiž dokáží rozpoznat i jiné nestandardní chování než pouze agresivitu. Člověku se může udělat nevolno, upadne nebo jeví známky záchvatu. V tomto případě umělá inteligence vyhodnotí, že se děje něco neobvyklého, a může odeslat upozornění například policii nebo záchranným složkám.

V čem jsou chytré kamerové systémy užitečnější nebo lepší než běžné bezpečnostní kamery, které vidíme téměř v každém obchodě?

Problém současných kamer spočívá v tom, že se používají pasivně. To znamená, že když se něco stane, tak pouze dohledáváme konkrétní incident. Pokud se nám to ale vůbec podaří, protože někdy to znamená projít ručně stovky hodin záznamů. Chytré kamerové systémy fungují na aktivní bázi. Vlastně predikujeme dané chování, než se vůbec stane. Víme například, jak se chová agresivní člověk, a umíme detekovat, že se k něčemu schyluje ještě před tím, než někomu skutečně fyzicky ublíží.



Nepředstavuje takový chytrý kamerový systém přece jen příliš velký zásah do soukromí?

V tomto případě ne. Jsme plně v souladu s GDPR. Všechna naše zařízení splňují nejpřísnější podmínky GDPR, včetně toho, že jsou vyrobená v EU. To znamená, že je lze nasadit i do veřejné správy či státních podniků. Navíc umíme v našich systémech rozostřit tváře sledovaných osob v reálném čase. Takže sice nevidíme, kdo se konkrétně v záběru nachází, ale umíme s tím aktivně pracovat bez toho, aniž bychom nějakým způsobem porušovali práva dotčených osob.

Když chci využívat umělou inteligenci, musím se zbavit starého kamerového systému?

V případě už existujícího kamerového systému není v našem případě nutné kamery vyměnit, ale stačí je doplnit o příslušný software. I kamery, které dnes umí pouze pořizovat záznam, mohou dostat umělou inteligenci a naučit se detekovat a predikovat nestandardní chování.

Vývoj jde velice rychle dopředu. Jaké novinky se připravují, na čem se pracuje v současné době?

Za sebe vidím potenciál do budoucnosti především ve zmíněných terahertzových kamerách. Kamery už nebudou zpracovávat pouze obraz, ale pomocí elektromagnetického vlnění budou schopné proniknout i pod oblečení a tím pádem eliminovat i skryté hrozby.

Profilová karta firmy

Konica Minolta Business Solutions Czech spol. s. r. o.

Konica Minolta Business Solutions Czech spol. s. r. o.

Jsme vedoucí poskytovatel produktů, služeb, a řešení v oblasti tisku, dokumentů, a jejich zpracování. Zvláštní důraz klademe na celkové řešení tisku a správy oběhu dokumentů v kancelářském a produkčním prostředí.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Hybridní kanceláře nové generace pod taktovkou HP Poly

22. 10. 2024. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: HP Inc.)
Radek Hadraba je v HP zodpovědný za produktovou řadu Poly, tedy kompletní portfolio pro vzdálenou spolupráci, a to u jednotlivců, nebo celých týmů. V rozhovoru se dozvíte, proč je nyní ideální čas zajímat se o videokonferenční řešení a produkty HP Poly. Čtěte více

ASBIS CZ: Michal Walica a představení týmu Consumer

17. 10. 2024. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: ASBIS CZ)
S Michalem Walicou se blíže podíváme na divizi Consumer společnosti ASBIS CZ a na to, jaké produkty nabízí portfolio celého jeho oddělení. Dozvíme se podrobnosti o tom, co Michal považuje za největší úspěchy a příležitosti jednotlivých značek. Více nahlédnout pod pokličku produktů nás nechají také produktoví manažeři z téhož oddělení. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více