Studie: Specifika českého ICT trhu

20. 3. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Kapsch a DCD Publishing)
Společnost Kapsch odhalila výsledky studie připravenosti ICT trhu ve střední a východní Evropě a Turecku. Index porovnává aktuální výkony ICT v jednotlivých zemích. Česká republika spolu s Rakouskem obsadila první příčku. Jak si u nás vedly jednotlivé kategorie ICT?
Karel Feix, ředitel Kapsch BusinessCom v ČR

Podle studie se firemní IT rozpočty budou zvyšovat i v následujících třech letech. Celkem 36 % z 885 oslovených IT manažerů z Česka (125 manažerů), Maďarska, Polska, Rakouska, Rumunska, Slovenska a Turecka očekává navyšování svých rozpočtů. V České republice tato hodnota dosahuje jen 32 %. V předcházejících třech letech zaznamenalo 34 % zástupců firem navýšení rozpočtu.

Až 56 % respondentů očekává zvýšení výdajů na zabezpečení IT. Silnější tendence zvyšování výdajů byla zaznamenána především u slabších ekonomik. Vedle Indexu připravenosti ICT trhu porovnávajícího aktuální výkon ICT v jednotlivých zemích, výzkum určoval také Index rozvoje ICT trhu – v něm získalo prvenství Polsko jako země s nejlepším výhledem do budoucna. Český trh IT se naopak v tomto srovnání (Index rozvoje ICT trhu) pohybuje téměř na chvostu pořadí před posledním Slovenskem.

Další výsledky výzkumu podle jednotlivých kategorií:

Index vývoje trhu ICT technologií: slabší ekonomiky dohánějí ztrátu

Výzvy ICT jsou do značné míry stejné na všech trzích, existují ale místní rozdíly v přijímání technologií a budoucích strategií. Česká republika je například v regionu průkopníkem využívání jednotné komunikace (Unified Communications) a zaujímá přední pozici v implementaci virtualizace IT. Rumunsko zaznamenalo nejvíce bodů v rozpočtových prognózách a plánech na zavedení politiky BYOD (přines si své vlastní zařízení). Tyto země jsou tedy přibližně na stejné úrovni jako Rakousko, které má ovšem výrazně lepší celková ekonomická data.

Cloud - české firmy dávají přednost domácím poskytovatelům

Virtualizace IT je v českých firmách v kontextu regionu střední a východní Evropy extrémně rozšířená. Až 46 % respondentů z regionu uvedlo, že jejich společnost využívá řešení zahrnující virtualizaci. V Česku je tento podíl dokonce 58 %. Důraz se klade na virtualizaci serverů a datových center - tyto technologie implementovalo 90 % společností, které virtualizaci využívají. Turecko se odlišuje mimořádně vysokou úrovní virtualizace desktopů, konkrétně 73 %, přičemž průměr v průzkumu činí 49 %. Velký potenciál se čeká v oblasti cloud computingu. Na 27 % zástupců firem uvedlo, že jejich organizace využívá cloudové služby. České firmy dávají zpravidla přednost cloudovým službám poskytovaným na místní úrovni - až 59 % využívá soukromých cloudových služeb, které nabízí místní poskytovatelé (průměr je 46 %) a 29 % využívá veřejných cloudových služeb od místních poskytovatelů (průměr je 18 %). Česká republika a Rumunsko také ukládají v cloudu největší část svého IT ze všech sledovaných zemí. 32 % v České republice a 24 % v Rumunsku naznačuje, že v těchto zemích je cloud mimořádně rozšířený.

Outsourcingovému trhu dominují místní poskytovatelé

Z celkového počtu 44 % společností, které outsourcují své služby v oblasti IT, využívají téměř tři čtvrtiny z nich (72 %) místní poskytovatele. Spokojenost s externími partnery je celkově velmi vysoká. V průměru 22 % dokonce uvedlo, že jsou „velmi spokojeni“. Právě na této úrovni se pohybuje spokojenost s outsourcingem i v České republice. Hlavním argumentem IT manažerů ve prospěch outsourcování služeb je zlepšení dosažitelné kvality (42 % "rozhodně souhlasí", 37 % "souhlasí").

Jednotná komunikace a videokonference - silné regionální rozdíly

Při používání nástrojů pro spolupráci panují silné regionální rozdíly. V České republice je míra přijetí jednotné komunikace (Unified Communications) 30 %, tedy nad průměrem. Plány na nákup dalších řešení uvedlo 26 % českých zástupců, což je nejvyšší hodnota ze všech zemí. V Turecku využívá tento typ služeb pouze 17 %. Nejsilnější regionální rozdíly jsou znatelné ve využívání videokonferencí, kde má zdaleka nejsilnější zastoupení Rakousko s 46 % firem. Nejméně využívá videokonference Slovensko (25 % firem), Česko spadá s 38 % do průměru.

Potenciál big data využívá jen pětina firem

Přestože společnosti předpokládají silný nárůst objemu zpracovávaných dat, využívání nástrojů pro jejich efektivnější využívání je na poměrně nízké úrovni. Pouze 21 % respondentů používá řešení pro strukturované vyhledávání vlastních firemních dat. Tyto typy nástrojů nejčastěji zmiňují na Slovensku (29 %). Hlavním argumentem pro jejich zavádění je rychlejší přístup k informacím. Dokonce 62 % zástupců českých společností však stále nevidí výhody nástrojů „Enterprise Search“ a říkají, že pro ně nemají využití.

Bezpečnost - externí audity jsou výjimkou, výdaje na bezpečnost rostou

Celkem 38 % respondentů uvádí, že jejich firma používá nejlepší možné řešení na ochranu před vnějšími útoky, výpadky nebo ztrátou dat (37 %). Odpovědi na otázku, zda firmy prošly odborným externím auditem, ukazují, že zde stále existuje značný potenciál. V České republice byl v 50 % případů audit tohoto typu proveden v uplynulých třech letech (průměr je 46 %). Celkem 56 % dotázaných pak předpokládá, že v následujících třech letech utratí více peněz za bezpečnost.

Mobilita - pouze pro vybrané zaměstnance

I když 42 % firem poskytuje mobilní přístup k IT aplikacím nad rámec e-mailu, pouze 11 % dává tuto možnost všem zaměstnancům. Na vrcholu celého regionálního žebříčku jsou Rakousko (58 %) a Česká republika (52 %), zatímco průměr dosahuje 42 %. V mnoha případech vychází tento negativní postoj pravděpodobně z toho, že ve společnostech nejsou dosud zavedeny potřebné struktury a procesy. 91 % respondentů přitom souhlasí s názorem, že zaměstnanci by po jejich zapojení byli schopni lépe vykonávat své každodenní úkoly. Pokud jde o možnost využití vlastních zařízení ke své práci (BYOD, neboli přines si své vlastní zařízení), je Rakousko opět v čele s 36 % (průměr v regionu 25 %). V následujících letech se očekává masivní pokrok především u Rumunska. BYOD zde už nyní využívá 29 % firem (v ČR 27 %), a dalších 20 % má v plánu tuto politiku zavést v průběhu následujících tří let, zatímco v ČR jen 8 % firem.

Shrnutí

Rozpočty – ICT průmysl vykazuje stabilní tempo růstu a etabluje se jako motor celkového ekonomického rozvoje regionu. Rozvíjející se ekonomiky mají podle aktuálních trendů podobnou nebo vyšší míru růstu v oblasti ICT.
Outsourcing - trhu dominují místní poskytovatelé.
Cloud & Virtualizace – pouze 27 % organizací využívá cloudové služby, 46 % ale využívá virtualizaci.
Spolupráce - využívání Unified Communications a videokonferencí vykazuje silné regionální rozdíly

Detailní studii si můžete stáhnout níže.

PřílohaVelikost
Soubor Studie - Trendy a výzvy ICT3.2 MB

Podobné články

Jan Bureš, country leader CZ/SK ve Fujitsu

Jan Bureš (Fujitsu): Na éru AI jsme dobře připraveni

5. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Janem Burešem, country leaderem CZ/SK ve Fujitsu, jsme hovořili o nabídce společnosti pro oblast umělé inteligence. Na následujících řádcích se tak můžete seznámit s produkty a službami Fujitsu pro tento segment, ale i s přístupem společnosti k bezpečnosti dat nebo kooperací s dalšími dodavateli, a hlavně s partnery. Čtěte více

Arrow v regionu EMEA spouští speciální program na podporu růstu cloudového byznysu

26. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Arrow ECS)
Globální dodavatel technologií Arrow Electronics spustil nový program Cloud Amplification Program (CAP), jehož cílem je podpořit růst cloudového byznysu jeho obchodních partnerů. Program nabízí komplexní ohodnocení aktuálních schopností partnera v této oblasti a poskytuje individuální doporučení, která posílí růst jeho cloudového byznysu. Čtěte více

HPE představilo řadu vylepšení své cloudové platformy GreenLake

25. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise na konferenci HPE Discover Barcelona 2024 oznámila zásadní vylepšení cloudu HPE GreenLake, která zjednodušují správu ve složitých heterogenních hybridních IT prostředích a umožňují zákazníkům zvýšit akceschopnost a tempo inovací. Čtěte více

Microsoft představil své první „cloudové“ PC, na kterém běží „streamovaná“ Windows

21. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft představil miniaturní zařízení Windows 365 Link, na kterém běží systém Windows 11 a další služby pouze prostřednictvím streamování z cloudu. Zařízení v ceně okolo 8 000 Kč bez daně se chová jako tenký klient a cílí primárně na firemní zákazníky. Čtěte více