StoreMI od AMD slibuje rychlejší úložiště. Jak funguje?
Pokud bychom si chtěli říci jednoduchou definici, co vlastně StoreMI je, mohli bychom prohlásit následující: „Jde o v reálném čase pracující tiering software řídící ukládání bloků dat v závislosti na jejich povaze využívající prvků strojového učení.“
StoreMI spojuje rychlá, avšak menší SSD, s kapacitnějšími, avšak pomalejšími HDD, do bloku, který se v operačním systému hlásí jako jedna jediná disková jednotka. Aktivně a nejčastěji používaná data jsou na základně analýzy automaticky přesunována na rychlý prostor SSD, zatímco méně využívaná data jsou uložena na prostoru HDD. Úložiště je přitom průběžně monitorováno a systém se automaticky učí na základě chování uživatele, jak s daty nakládat a jejich umístění co nejlépe optimalizovat. Vše je tedy plně automatické a uživatel by tak měl ve výsledku získat systém s velkým úložištěm i rychlou odezvou.
Dobrou zprávou je, že StoreMI je zdarma ke stažení pro všechny majitele disponující potřebnou hardwarovou výbavou, což znamená základní desku se socketem AM4 a čipovou sadou AMD 400, nejméně 4GB RAM a podporovaným procesorem Ryzen/A-series/Athlon. (Prozatím) se počítá pouze s nasazením na stolních PC, notebooky v tuto chvíli nejsou podporovány. Podmínkou je také použití operačního systému Windows 10.
O reálném zlepšení výkonu prozatím není bohužel k dispozici moc informací. AMD dle svých vlastních slov slibuje až 2,8x zrychlení při načítání her a až 9,8x zrychlení při načítání aplikací. Zde však samozřejmě bude vždy výrazně záležet na konkrétní hardwarové i softwarové konfiguraci.
Na rozdíl od různých technologií pro zrychlení odezvy úložišť (jmenovat můžeme například Intel Optane) se zde SSD jednotka využívá jako primární úložiště, nejde tedy o žádný doplňkový „cache“ modul, ale čtení i zápis probíhá „napřímo“. StoreMI počítá s využitím až 256GB SSD, což by mělo být dostatečné pro uložení všech často a aktivně používaných dat. V případě potřeby lze nasadit i flashová úložiště s vyšší kapacitou, tu však již nelze použít pro potřeby StoreMI. A využít lze dokonce i kombinaci dvou flashových úložišť, například rychlého NVMe či Xpoint, a pomalejšího SATA. Pro ještě výraznější navýšený výkonu lze pro potřeby StoreMI vyhradit i část operační paměti (až 2 GB).
A jak se StoreMI liší od zapojení typu RAID? Technologie od AMD pracuje s inteligentním přesunováním dat založeným na analýze uživatelského chování a využívá dvou typologicky rozdílných úložišť, zatímco RAID využívá jednotky se stejnou kapacitou, ze kterých jsou data pro zrychlení zpracovávána současně.