Soukromí uživatelé využívají cloud více než firmy
Mezi nejzajímavější zjištění studie patří skutečnost, že růst poptávky po cloudových službách mají na svědomí zejména soukromí uživatelé, kteří již v letošním roce přenesli pětkrát více cloudových dat než firmy. Předpověď zároveň označila rok 2014 jako přelom, kdy bude většina pracovních úloh (52 %) v datových centrech řešena prostřednictvím cloudových aplikací. Studie také zmapovala připravenost jednotlivých regionů a zemí, včetně České republiky, na využívání moderních cloudových služeb.
Provoz v datových centrech vzroste v příštích letech čtyřikrát. Z 1,8 zetabajtu v roce 2011 dosáhne v roce 2016 celosvětově hodnoty 6,6 zetabajtu. To odpovídá např. 7 bilionům hodin přenosu videa ve vysokém rozlišení nebo 92 bilionům hodin streamované hudby. To je pro představu nepřetržité hudební vysílání po dobu 1,5 roku pro každého člověka na Zemi. Roční objem cloudových přenosů vzroste z 683 exabajtů v roce 2011 na 4,3 zetabajtu v roce 2016. Celkově bude přenos cloudových dat tvořit téměř dvě třetiny veškerého provozu v datových centrech v roce 2016. Ze 39 % v roce 2011 se vyšplhá na 64 % celkového objemu v roce 2016.
Společnost Cisco předpokládá, že v letech 2011-2016 se většina (76 %) přenosů bude i nadále odehrávat v rámci datových center a jejich zdrojem bude především ukládání, vytváření a vývoj dat. Dalších 7 % přenosů bude představovat výměna dat mezi datovými centry navzájem, kdy půjde především o replikaci dat a aktualizace softwaru a systémů. Zbývajících 17 % provozu datových center bude důsledkem požadavků koncových uživatelů: přístupu ke službám cloudu při práci s webem, e-mailem nebo streamovaným videem. Většinu tohoto cloudového provozu generují soukromí uživatelé. V roce 2011 to bylo 82 % a v roce 2016 by to mělo být již 86 %. Na firmy tak připadá jen 18 % respektive 14 % cloudového provozu.
„Studie ukázala, že většinu cloudového provozu v datových centrech generují soukromí uživatelé, ne firmy. Tato disproporce ukazuje, že nové služby a trendy se dnes rychleji uplatňují v soukromém životě a do firem pronikají mimo jiné tím, že je zaměstnanci prosazují i v pracovním prostředí,“ řekl generální ředitel Cisco ČR Jiří Devát.
V současnosti jsou na poskytování pokročilých, nejmodernějších aplikací cloudu nejlépe připraveny pevné sítě v Severní Americe, západní Evropě, střední a východní Evropě a východní Asii. Dostatečně výkonnými mobilními sítěmi, tak aby bezproblémově poskytovaly středně pokročilé aplikace cloudu, dnes disponuje pouze západní Evropa. Jedinou zemí v regionu střední a východní Evropy, která má infrastrukturu již dnes vhodnou pro provoz nejmodernějších cloudových aplikací přes mobilní sítě, je Maďarsko.
„Studie poskytuje informace pro strategické rozhodování a plánování v dlouhodobém měřítku. Letošní výsledky potvrzují, že výrazný nárůst používání a provozu datových center i aplikací cloudu je globálním trendem, který vyplývá z naší potřeby mít přístup k soukromému i pracovnímu obsahu kdekoliv, bez ohledu na používané zařízení. To do budoucna představuje velkou příležitost pro poskytovatele služeb,“ doplnil Jiří Devát.
V roce 2011 byl největší cloudový provoz vytvořen v Severní Americe (ročně 261 exabajtů dat), následovala východní Asie (216 EB) a západní Evropa (156 EB).