Trendy v oblasti podnikových sítí v roce 2017

27. 12. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Cisco)
Cisco představila 10 trendů, které by měly hýbat světem podnikových ICT v roce 2017. Mezi ně patří například Wi-Fi volání nebo Internet věcí v kancelářích.

Deset trendů v podnikovém ICT pro rok 2017:

1 – Wi-Fi volání nabude na oblibě: Zavedenípodpory VoWi-Fi v zařízeních se systémem Apple iOS a podpora ze strany řady významných poskytovatelů služeb bude znamenat, že se přínosů bezproblémových mobilních hovorů přes Wi-Fi sítě, včetně cenových výhod u roamingu v letošním roce, dočká širší okruh uživatelů.

2 – Lokalizační služby se stanou mainstreamem: Bezdrátová prostředí, zejména v odvětvích jako maloobchod, zdravotnictví nebo pohostinství, těží z přínosů rozvoje technologií umožňujících analýzu v kontextu lokality. Zdokonalování Wi-Fi spolu s technologiemi, jako je např. Cisco Beacon Point, usnadní vyhledávání ideální trasy a optimalizace uspořádání prostoru. Výsledek: služby založené na lokalizaci přestanou být okrajovou záležitostí a naleznou masové uplatnění.

3 – Internet věcí usedne v kancelářích - Internet věcí začíná nacházet široké uplatnění ve výrobě a nyní provozní manažeři přichází na jeho přínosy i v kancelářích. Může to být v podobě inteligentního osvětlení, lokalizačních služeb na pracovištích nebo připojených klimatizačních systémů. Můžeme očekávat, že podniky propojí všechny „věci“ na pracovištích, což umožní větší konsolidaci různých systémů – vše díky lepším bezpečnostním mechanismům, jako je segmentace a profilování.

4 – Ze síťového administrátora se stane síťový programátor: Rozmachprogramovatelnosti sítí a SDN vyžaduje nové znalosti a dovednosti. Správci sítí, kteří dokážou spojit rozsáhlé znalosti problematiky sítí s programátorskými dovednostmi, mohou výrazně zefektivnit provoz sítě. Lze očekávat, že v roce 2017 začne stoupat počet správců sítí, kteří budou studovat programování s přidanou hodnotou v rámci projektů jako je Cisco Learning Network.

5 – Zajištění kvality sítí – vyšší vyspělost a přesun do cloudu: Zajímavé příležitostiotevírá strojové učení. Budeme se setkávat s účinnějšími funkcemi pro zajištění kvality sítě a řešení problémů. Díky poskytování těchto schopností z cloudu a využití agregovaných zkušeností vetší množiny sítí se můžeme těšit na podstatně lepší (a rychlejší) diagnostiku a nápravu problémů.

6 – Změna podoby WAN: Mnoho podniků přesouvá aplikace do cloudu a bude provádět zásadní změny úpravy architektury svých sítí WAN. Tradiční „demilitarizované zóny“ v jejich vlastních datových centrech budou rozšířeny nebo v některých případech nahrazeny kapacitou hostovanou v kolokačních centrech. To znamená, že není nutné provoz směřující do cloudu posílat zpět do datového centra a následně do internetu.

7 – Do podniků přichází NFV: Virtualizace stojí v centru pozornosti – a z dobrých důvodů. Virtualizace síťových funkcí (NFV) se rozšíří od poskytovatelů služeb do podniků, a to nejprve do poboček. Umožní síťařům-průkopníkům, kteří spravují množství pobočkových sítí, snadněji poskytovat, řetězit a rozšiřovat síťové služby.

8 – SDN opouští hranice datového centra: Softwarově definované sítě (SDN) již začaly zakořeňovat v datových centrech a nyní i v sítích WAN. Očekáváme, že se SDN uchytí i v kampusových sítích, a to v pevných i bezdrátových prostředích. Vize komplexní programovatelnosti a automatizace ve všech síťových doménách se v roce 2017 začne stávat realitou.

9 – Programování se přesouvá ze zařízení do kontroléru: Programovatelnostna úrovnizařízeníje sice základem udržitelné automatizace sítí, ale je pravděpodobné, že letos se pozornost mnohem více zaměří na programovatelnost na úrovni kontrolérů. Odtud totiž vychází skutečné zjednodušení, škálovatelnost a propracovanost sítě. Většina inovací z hlediska programovatelnosti se odehraje na úrovni kontroléru s přímým dopadem na služby probíhající v síti, nikoli u jednotlivých zařízení.

10 – Nízkovýkonové bezdrátové sítě nabírají dech: Bezdrátové připojení s nízkým výkonem (LPWS) se rozvíjí a nabízí mnoho nových možností využití internetu věcí. Je to ideální řešení pro velká množství geograficky rozptýlených nízkonákladových senzorů s malým tokem dat, kde je požadována dlouhá výdrž na baterii nebo nízká spotřeba.  Technologie pro tzv. nízkokapacitní připojení internetu věcí, tzv. „narrow band“ (NB-IoT) a LoRa budou pro rozvoj různých řešení internetu věcí klíčové.

Štítky: 

Podobné články

Cisco zrychluje nasazení kritických podnikových aplikací

16. 3. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Společnost Cisco představila nové funkce hyperkonvergované infrastruktury HyperFlex. Přínosem nových funkcí je zvýšení výkonu, vylepšení správy, rozšíření ochrany podnikových dat a celkové efektivnější využití hybridního cloudu. Čtěte více

Šest technologických trendů příštích let

28. 12. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Cisco)
Rok 2016 potvrdil, že se současný svět mění a digitalizace prostupuje do všech oblastí života. Ať už jde o trend rozšířené reality nebo nové taktiky kyberzločinců, kteří již aktivně vystupují a žádají o výkupné. Společnost Cisco proto představuje několik trendů, které budou rezonovat v průběhu příštích let. Čtěte více

IDC: Trh s bezpečnostními zařízeními má za sebou dobrý start roku 2016

17. 6. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: IDC)
Trh s bezpečnostními zařízeními vykázal v prvním čtvrtletí 2016 růst jak po stránce obratu jednotlivých výrobců, tak v počtu prodaných kusů. Jde tak o jedenáctý rok, v němž bezpečnostní trh vykazuje meziroční růst. Čtěte více
Zdroj: RMOL.cz

Vyhlášení partnerů roku a představení novinek na Flowmon Friday

8. 6. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: DCD Publishing)
Tradiční akce pořádaná společností Flowmon Networks se tentokrát odehrála 27. května a plný sál v pražském Konferenčním centru City tak mohl vyslechnout novinky o směřování společnosti, spojené s praktickou demonstrací, nebo informace o nové mobilní aplikaci. Čtěte více