Šíření pirátského softwaru před Vánocemi roste
„V prosinci každoročně zaznamenáváme nárůst počtu případů pirátství, a to zhruba o 30 procent oproti jiným měsícům. Lidé kupují pod stromeček počítače, které chtějí vybavit populárním komerčním softwarem, za který ale nechtějí zaplatit,“ řekl Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA.
Žebříčku pirátství stále dominuje stahování softwaru z anonymních pirátských internetových zdrojů (55 %). Přibývá ale počet případů, u nichž lze identitu piráta odhalit: „Řešíme stále častěji oznámení či případy nabídky pirátského softwaru za úplatu,“ dodal Jan Hlaváč. Tito „komerční piráti“ nabízejí levnější rádobylegální software prostřednictvím internetových aukcí (20 %) či již nainstalovaný na repasovaných počítačích (20 %), například v bazarech nebo na aukčních serverech.
V Česku se pirátsky užívá 35 % softwaru a softwarové firmy kvůli tomu ročně přicházejí o tržby v hodnotě 3,8 miliardy korun. Mezi nejčastěji užívaný nelegální software patří operační systémy a kancelářské aplikace (Microsoft), antivirové programy (Symantec), software pro grafiky (Adobe) a projektanty (Autodesk).