Sáhněte si na biliony dolarů, které přináší digitální revoluce

19. 4. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Digitální revoluce dnes ovlivňuje celou ekonomiku a v příštích pěti letech v každém odvětví zapříčiní odchod čtyř z deseti tradičních hráčů z trhu. Společným znakem většiny dnes nejoceňovanějších firem je důraz na využití výhod, které nabízí moderní informační a komunikační technologie. Digitální revoluce podle studie firmy Cisco přinese během příštích deseti let příležitosti v hodnotě přes 20 bilionů amerických dolarů.

Více než 70 procent z této částky se přitom skrývá v šesti hlavních průmyslových odvětvích – výrobě, finančnictví, těžařství, obchodu, službách a zdravotnictví. Konkrétně v regionu východní Evropy a SNS činí možný výdělek až 722 miliard dolarů, z toho 141 miliard již během nadcházejících tří let. Studie ale také ukazuje, že firmy v roce 2015 dokázaly využít jen 20 % z maximálního možného výdělku.

Výzkum se zaměřil na analýzu potenciálu v 16 různých průmyslových odvětvích. Ukázal přitom, že nové dynamické štiky schopné změnit zaběhnuté poměry na trhu, jako jsou „digitální“ společnosti typu Airbnb, Booking či třeba Uber, následuje jen málo podnikatelů. Ti tak využívají pouhých 20 % potenciálu, který digitální revoluce nabízí. Výdělky se přitom skrývají jak v nových obchodních příležitostech, tak také v získání zákazníků méně dynamických firem, kteří se nedokáží dostatečně rychle přizpůsobit novým podmínkám na trhu. Digitální ekonomika zvyšuje tlak na efektivitu a rychlost rozhodovacích procesů, protože nabídka se musí mnohem pružněji přizpůsobovat změnám poptávky.

Ukazuje se, že digitální revoluce přináší největší možnosti firmám, které se nebojí měnit své obchodní modely a přicházet s řešeními, která nejsou v oboru obvyklá. Výsledky studie jednoznačně odhalují, že společným znakem úspěšných firem v éře digitální revoluce je intenzivní využívání IT nejen v produkci vlastních výrobků a služeb, ale i v jejich doručování zákazníkovi. Není náhodou, že obchody řady hvězd současného byznysu se odehrávají téměř čistě ve virtuálním světě jedniček a nul. A tak největší taxislužba světa nepotřebuje ani jediné auto a největší ubytovací řetězec jedinou nemovitost. Nicméně efektivní nasazení moderních technologií a propojení informačních a výrobních technologií jim umožňuje naplno využít dostupných zdrojů a vytvořit obchodní model přinášející zisk.

Doba uvedení nového výrobku na trh v řádu dní

Více než 70 % obchodních příležitostí v digitální ekonomice se nabízí v šesti klíčových odvětvích. Téměř 6,5 bilionu dolarů čeká na výrobní firmy, z toho 2,1 bilionu dolarů se skrývá jen ve zvýšení produktivity práce. Výroba postavená na propojení informačních a produkčních technologií může lépe plánovat práci, včetně návaznosti jednotlivých procesů, minimalizovat výpadky a prostoje, a samozřejmě i nevyužité suroviny. Výrobním firmám mohou moderní technologie pomoci také rychleji reagovat na měnící se poptávku, nálady zákazníků a situaci na trhu. Doba uvedení výrobku na trh musí v éře digitální ekonomiky klesnout z měsíců či let na dny, maximálně týdny.

Kamenné obchody a obchodníci mají co dohánět

Náročnější zákazníci nabízejí prostor k růstu také maloobchodníkům, kteří dokážou změnu jejich přístupu včas poznat a přizpůsobit jí svůj byznys. Informační a komunikační technologie totiž umožňují zákazníkům přímo v obchodě nabídnout servis a podporu na mnohem vyšší úrovni než doposud. Přitom bez zapojení IT do nákupního procesu budou kamenné obchody stále obtížněji konkurovat on‑line soupeřům. Díky rozvoji chytrých telefonů jsou dnes zákazníci zvyklí hledat si informace na internetu a často přitom rovnou i nakoupí. Šancí pro kamenné obchody je nabídnout zákazníkovi přesně takové informace, které hledá a přesně v tu dobu, kdy je zrovna potřebuje. Zlepšení komunikace se zákazníky a větší efektivita pracovní síly tak díky využití digitálních technologií může obchodníkům už do dvou let přinést 285 miliard dolarů. Studie „Cesta k využití potenciálu digitální ekonomiky“ nicméně také zjistila, že obchodníci prozatím dokázali využít jen 15 procent z celkového tržního potenciálu ve výši 2,8 bilionu dolarů. Zdá se, že prostor pro další „Alibaby“ je skutečně veliký.

Přes pět bilionů v bezpečnosti

Éra digitální ekonomiky a větší závislosti na informačních technologiích ovšem staví do centra pozornosti také otázku kybernetické bezpečnosti. Úspěšný kybernetický útok dnes může výrazně až fatálně ohrozit tržní pozici společnosti. Právě ve vývoji nových nástrojů a přípravě strategií obrany proti kybernetickým hrozbám se podle výsledků studie nabízí v následujícím desetiletí potenciál ve výši 5,3 bilionu dolarů. Téměř 70 % z této částky se skrývá ve schopnosti firem integrovat kybernetickou bezpečnost do svých obchodních procesů a jejím využití k podpoře rychlejší implementace nových technologií a růstu.

Štítky: 
Digitalizace, Cisco systems

Podobné články

David Večeřa, sales director společnosti INFOMATIC

David Večeřa (Infomatic): Digitalizace a automatizace jsou cestou k efektivitě

26. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Infomatic)
S Davidem Večeřou, sales directorem společnosti INFOMATIC, jsme hovořili o tom, co podnikům přináší digitalizace dokumentů a automatizace procesů. Prostor dostaly také skenery značky RICOH a s nimi související servisní služby nebo pozvánka na připravovanou konferenci DIGITALIZACE 2025. Čtěte více

Konica Minolta a Nintex: Výhody automatizace procesů

12. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Konica Minolta)
Filip Steiger, expert na automatizaci z Konica Minolta, nám v rozhovoru vysvětlil, jak digitalizace a automatizace firemních procesů pomocí nástroje Nintex může výrazně zvýšit efektivitu firemních operací. Dozvíte se, proč je automatizace klíčová právě teď a komu je určena. Čtěte více

Progress představuje pokročilé nástroje AI na platformě ShareFile

7. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Progress)
Nativní SaaS platforma pro spolupráci na dokumentech Progress ShareFile získala nové AI funkce. Nové nástroje, navržené pro vyšší efektivitu a lepší zabezpečení dat, umožňují firmám optimalizovat pracovní procesy a zvýšit produktivitu, aniž by bylo nutné rozšiřovat stávající týmy. Čtěte více

ČSÚ zveřejnil souhrnná data o digitalizaci Česka a EU. Jak si ČR stojí?

19. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Obyvatelé Česka stále častěji používají mobilní bankovnictví, nakupují online a poslouchají hudbu či sledují videa přes placený stream. Význam digitálních technologií narůstá i v podnicích, ve veřejné správě, školství i zdravotnictví. Čtěte více