Recenze ASUS ExpertBook B1 B1500: Tichý a spolehlivý pomocník

8. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Na následujících řádcích se společně podíváme na notebook ASUS ExpertBook B1 B1500. Je to na první pohled spíše nenápadný počítač, který má však díky svým vlastnostem a přívětivě nastavené ceně ambice zaujmout širokou škálu byznysových zákazníků.

Již v prvních minutách po vybalení notebooku bylo jasné, že jde spíše o nenápadný, konzervativní model. V tom nejlepším slova smyslu. Je jasné, že cílem tohoto zařízení není šokovat, ba právě naopak. ASUS se při jeho návrhu soustředil na zákazníky, kteří právě toto ocení, a navrch přidal i několik zajímavých funkcí a vlastností, které z testovaného produktu dělají spolehlivého pomocníka pro každý den.

Vzhled a provedení

ASUS ExpertBook B1 B1500 je 15,6" přenosný počítač, který je díky svým kompaktním rozměrům (35,8 × 23,65 × 1,94 cm), odolnému provedení i nízké hmotnosti cca 1,8 kg vhodný i na častější přenášení. Zejména malá tloušťka a pocitově (vzhledem k rozměrům) velmi nízká váha zpočátku příjemně překvapí. To samé se dá říct i o matném provedení, které nemá tendenci k výraznějšímu zachytávání otisků (i když ani zde se mu úplně nevyhnete), a díky tomu se bude také snadněji udržovat.

I přes přívětivé rozměry je notebook podle výrobce navržený tak, aby splňoval vybrané průmyslové normy, a to včetně amerického vojenského standardu MIL-STD 810H. Počítač by tak měl mimo jiné obstát i v extrémně nízkých či vysokých teplotách, odolat teplotním šokům a bez potíží by měl čelit i provozním nástrahám běžného každodenního shonu včetně pádů nebo tlaků na víko. To vše pak uzavírá klávesnice odolná proti polití. Na druhou stranu však počítač, pravděpodobně i kvůli svým rozměrům a hmotnosti, alespoň pocitově působí i docela křehce. Osobně nemám důvod nevěřit výše vyřčeným informacím výrobce, a nepochybuji, že běžnému působení času a prostoru bez potíží odolá, ale cíleně a úmyslně bych jej extrémnímu chování a podmínkám raději nevystavoval…

S otevřením notebooku se snaží pomáhat drobný výřez na čelní hraně, osobně jsem však s otevíráním počítače trochu bojoval. Během otevírání si nelze nevšimnout praktického zasunutí části s displejem pod tělo počítače, čímž dojde k nadzvednutí klávesnice do polohy pro příjemnější psaní, což je nutné ocenit. Se samotnou klávesnicí je to však trochu složitější – její provedení je pohodlné, stisk tlačítek je velmi přesný, doprovázený decentním klapáním. Psaní textů bylo bezproblémové, rychlé, bez chyb. Méně spokojený jsem byl s numerickým blokem, který je stísněný, a tím pádem nabízí i nepříliš standardní rozložení. Pravidelný uživatel si na to zvykne, ale i ve srovnání s jinými notebooky byla adaptace v tomto případě o něco delší, než bývá obvyklé.

Po vzoru jiných moderních počítačů nechybí podsvícení klávesnice, které je bílé, nabízí jednu úroveň intenzity a mohlo by být silnější. Ocenit naopak musím příjemně velké navigační klávesy, které v kombinaci s tlačítkem Fn nahradí i tlačítka pro rychlý pohyb v dokumentech. Za stejným účelem je možné navíc použít i tlačítka na numerickém bloku, zde má tedy uživatel dokonce na výběr. U numerického bloku mě mrzelo, že jeho aktivace není (na rozdíl od několika jiných funkcí včetně režimu Caps Lock či zámku klávesy Fn) signalizována žádnou informační LED. Tři LED, informující o stavu počítače, napájení atd., výrobce umístil na pravý bok základny.

V prostoru kloubu mezi základnou a víkem s displejem se nacházejí výdechy chlazení, které si vzduch nasávají průduchy na spodní straně přístroje. Na spodní straně pak nalezneme také reproduktory.

Za bezproblémový považuji touchpad, který je tvořený jednolitou plochou bez viditelných tlačítek. Jeho povrch je mírně matný a s obsluhou jsem neměl potíže. Pod spodní částí dotykové plochy se nacházejí dvě tlačítka s jasně patrným stiskem. Celkově lze touchpad promáčknout asi do dvou třetin výšky, ve vrchní části to není možné. Bonusem je podpora obrovského množství gest pro ovládání různých funkcí, pro jejichž přehled doporučuji pročtení uživatelského manuálu. 😊

Vpravo nad klávesnicí najdeme šikovně umístěný vydělený vypínač kombinovaný se čtečkou otisků prstů, jejíž provoz a používání bylo příkladné. Čtečka byla rychlá a spolehlivá.

Ve víku počítače je podle očekávání situovaný 15,6" displej, který potěší tenkými rámečky, webová kamera s fyzickou krytkou objektivu ovládanou drobným posuvníkem a dvojice mikrofonů. Víko je možné v případě potřeby rozevřít až do roviny s klávesnicí (tedy do úhlu 180 stupňů).

Displej

Displej je jednou z mála součástí výbavy, na které je patrná cena zařízení. Full HD panel typu VA svou práci odvede, ale není namístě očekávat zázraky. Jas 250 nitů a barevná škála dosahující pouze 45 % barevného prostoru NTSC hovoří za vše. I během zamračených podzimních dnů jsem musel často nastavovat jas na maximum (nebo takřka na maximum), což se negativně podepisuje na výdrži baterie. Potěší alespoň speciální filtr modrého světla, který by měl omezit negativní dopady na zrak uživatele. Pro kancelářskou práci, internet, e-maily a další běžné činnosti (prováděné ideálně v kanceláři či jiných vnitřních prostorách) však bez problémů postačí. Běžní uživatelé, na které tento model cílí, budou spokojení.

Konektivita

Kde naopak musíme testovaný notebook pochválit, je konektorová výbava. I vzhledem k ceně je velmi dobrá a drtivé většině uživatelů bude vyhovovat. Z levé strany (z pohledu uživatele) počítač nabízí napájecí konektor, USB-C kombinované s rozhraním Thunderbolt 4 (s podporou obrazového výstupu i napájení), obrazové výstupy (VGA + HDMI 2.0) a dvojici rychlých portů USB-A 3.2 Gen 2. Pravý bok poskytl prostor konektoru RJ-45 (Gigabit Ethernet), portu USB-A 2.0, kombinovanému audiokonektoru a čtečce paměťových karet typu microSD.

Konektorovou výbavu lze tedy hodnotit velmi kladně. Navíc bychom si mohli v ideálním případě představit snad jen další port USB-C nebo čtečku paměťových karet standardních (plných) rozměrů, ale klady jednoznačně převažují. Uživatelé tak mohou počítat s připojením rychlých úložišť, moderních televizorů i starších projektorů, pevné kabelové sítě i paměťové karty i řady dalších, běžných USB periferií.

V případě bezdrátové konektivity se mohou uživatelé spolehnout na moderní duální Wi-Fi 6 (802.11ax) od Intelu a Bluetooth 5.2, jejichž práce byla v obou případech bezproblémová.

Integrovaná webová kamera nabízí rozlišení 720p a svým obrazem neoslní – jde opět o jakýsi pomyslný, použitelný průměr, se kterým vyřídíte pracovní online porady i hovory s rodinou či přáteli, ale nikdo se nad kvalitou rozplývat jistě nebude. To však nejspíš není ani účel. U kamery potěší alespoň již dříve zmiňovaná fyzická krytka.

Součástí výbavy jsou také reproduktory, o nichž lze prohlásit to samé, co o kameře – jsou tu, fungují, svou práci odvedou, ale poslouchat jejich prostřednictvím hudbu nebo sledovat celovečerní filmy budete nejspíš jen v případě nouze. Dvojice mikrofonů naopak příjemně překvapila čistotou záznamu a v kombinaci s funkcí „Mikrofon s tlumením hluku AI“, která je součástí aplikace MyASUS a využívá technologií založených na bázi umělé inteligence, nabídla velmi dobré a spolehlivé odstranění nežádoucích ruchů z okolí. Např. během videokonferencí je to skutečně velmi užitečná funkce.

Osazený hardware a výkon

Hardwarová výbava je poplatná tržnímu segmentu, do kterého počítač míří, přesto však dokáže v několika bodech příjemně překvapit.

Výpočetní výkon počítači propůjčuje 10nm procesor Intel Core i5-1135G7 11. generace se čtyřmi jádry a výchozí frekvencí 2,4 GHz (v režimu Turbo Boost až 4,2 GHz). Operační paměť je u testovaného modelu tvořena 8GB DDR4 modulem s frekvencí 3 200 MHz napevno umístěným na základní desce. Díky rozšiřujícímu slotu lze však paměť rozšířit až o dalších 32 GB. Zpracování grafických dat má „na svědomí“ integrovaný čip Intel Iris Xe.

Pro uživatelská data je připraveno 512GB PCIe 3.0 SSD v provedení M.2 NVMe. U testovaného kusu šlo o jednotku Western Digital SN530, která se v systému tváří jako jeden diskový oddíl. Notebook lze volitelně snadno osadit i dalším 2,5" SATA SSD nebo HDD – potřebné příslušenství se dokonce dodává v základním balení.

Celkový výkon počítače lze na základě provedených testů i osobních zkušeností hodnotit v souladu se zbytkem počítače – je adekvátní, ničím příliš nevyniká. Běžný uživatel bude ale spokojený, protože na kancelářskou práci, která by měla být hlavním „denním chlebem“ tohoto modelu, je zde síly více než dost.

Příjemným bonusem je tichý provoz – po většinu času jsem při běžných (kancelářských) činnostech o notebooku vůbec nevěděl. V naprostém tichu je slyšet slabé šumění větráčků, ale v prostředí s každodenním provozním ruchem nebo třeba při puštěné hudbě o činnosti počítače nebudete vědět.

Operační systém

Notebook se standardně dodává s operačním systémem Windows 10 Professional ve 64bitové edici. Již v době testování však byla k dispozici i možnost přechodu na nejnovější Windows 11.

Systém je v základu relativně čistý, vedle obligátního zabezpečení od McAfee jde zejména o užitečnou utilitu MyASUS, která nabízí celou řadu zajímavých a praktických funkcí a možností. Vedle základních informací o počítači, uživatelské příručky, registrace či nabídky pořízení rozšířené záruky zde uživatel získá možnost vybírat mezi několika režimy nabíjení akumulátoru (může rozhodovat mezi třemi profily s důrazem na životnost akumulátoru nebo výdrž baterie), výkonu (s důrazem na maximální výkon nebo naopak tichý provoz), dále mezi barevnými režimy obrazovky a řadou dalších.

Zabezpečení

V případě zabezpečení se mohou uživatelé (či správci firemního IT) kromě již zmiňované biometrické čtečky otisku prstu spolehnout na vestavěný čip TPM 2.0 nebo zámek Kensington pro fyzické zabezpečení notebooku.

Výdrž a napájení

Napájení počítače při práci v terénu zajišťuje tříčlánkový Li-Ion akumulátor s kapacitou 42 Wh, který vydrží zhruba pět až šest hodin běžné kancelářské práce s dokumenty, internetem a elektronickou poštou. S počítačem se standardně dodává kompaktní napájecí adaptér s výkonem 65 W a oddělitelným kabelem. Volitelně lze použít také adaptér s rozhraním USB-C (Thunderbolt 4).

Záruční a servisní služby

Již v základu se notebook dodává spolu s dvouletou zárukou. Při nákupu na IČ je součástí záruky vyzvednutí reklamovaného počítače u zákazníka a jeho následné dopravení zpět nebo oprava přímo u zákazníka, pokud to povaha závady umožňuje.

Výrobce ke svým notebookům pro firemní klientelu nabízí i možnost pořízení rozšířených záručních služeb, což lze provést např. prostřednictvím aplikace MyASUS. Zákazník si takto může např. prodloužit záruku nad lhůtu základních dvou let nebo si pořídit ochranu proti náhodnému poškození, která může výrazně snížit náklady na opravu PC.

Zkušenosti z používání a závěr

Notebook ExpertBook B1 B1500 od ASUSu jsem používal rád. Rychle jsem si zvykl na jeho klávesnici i touchpad a během testování jsem až na drobné výjimky nenarazil na žádné větší nepříjemnosti. Jde na první pohled zkrátka o nenápadného, ale spolehlivého a tichého pomocníka, se kterým budou uživatelé, kterým je určený, spokojení.

Mezi slabší stránky počítače lze zařadit numerický blok klávesnice, méně kvalitní, ale stále dostatečný displej nebo slabší výdrž při práci na baterii. Nepochybuji však o tom, že svými klady a rozumně nastavenou cenou tyto drobnosti vynahradí. Počítač potěší svým provedením, klávesnicí i touchpadem, širokou konektivitou čítající i moderní prvky, jako je Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 či USB-C/Thunderbolt 4, adekvátním výkonem, přístupem ke vnitřním komponentám nebo tichým provozem.

To vše platí samozřejmě i vzhledem k ceně, která se v případě testované konfigurace (B1500CEAE-BQ1650R) pohybovala v době přípravy článku kolem 20 000 korun včetně daně.

Shrnutí plusů a minusů
+ Decentní design a odolné provedení- Výdrž by mohla být lepší
+ Kompaktní rozměry a nízká hmotnost- Průměrný displej
+ Klávesnice a touchpad- Stísněná numerická část klávesnice a její slabé podsvícení
+ Čtečka otisků prstů 
+ Tichý provoz 
+ Přístup k SSD, HDD a (jednomu) RAM slotu
+ Konektivita 
Štítky: 

Profilová karta firmy

ASUS Computer Czech Republic, s.r.o.

ASUS Computer Czech Republic, s.r.o.

Název společnosti ASUS vychází ze jména Pegase (Pegasus) – okřídleného koně z řecké mytologie, který byl symbolem moudrosti a vědění. ASUS ztělesňuje sílu, čistotu a dobrodružného ducha tohoto nádherného stvoření. Každým novým produktem, který vytvoří, míří výš a výš.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Globální prodej PC podle Gartneru ve třetím čtvrtletí 2024 klesl o 1,3 %

21. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle výsledků společnosti Gartner činily celosvětové dodávky osobních počítačů ve třetím čtvrtletí roku 2024 celkem 62,9 milionu kusů, což představuje 1,3% pokles oproti třetímu čtvrtletí roku 2023. Tento pokles přichází po třech po sobě jdoucích čtvrtletích meziročního růstu trhu. Navzdory poklesu však globální trh s osobními počítači směřuje k oživení. Čtěte více

Celosvětový prodej osobních počítačů ve 3. čtvrtletí mírně klesl

16. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Přestože globální ekonomika vykazuje známky oživení, celosvětové dodávky osobních počítačů se podle společnosti IDC během třetího čtvrtletí roku 2024 meziročně snížily o 2,4 % na 68,8 milionu kusů. Čtěte více

Prodej PC a tabletů v blízké budoucnosti podpoří poptávka v rozvojových regionech

25. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Nová prognóza společnosti IDC ukazuje, že dodávky osobních počítačů a tabletů v roce 2024 meziročně vzrostou o 2,6 % na 398,9 milionu kusů. Zatímco prodej PC zůstane meziročně na stejné úrovni (s 261 miliony kusů), trh s tablety meziročně vzroste o 7,2 %. Čtěte více

Partneři jsou překvapeni, jaká nabízíme řešení

18. 9. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: ASUS)
Michal Mostýn a Lubomír Novák z ASUSu představili novinky a zajímavosti z portfolia výrobce. Řeč byla také o oblíbených chromeboocích, all-in-one zařízení E1 a nevynechali jsme ani umělou inteligenci. Čtěte více