Ovládání domácností na dálku není pro Čechy prioritou

21. 7. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: GfK)
Ke vzdálenému ovládání chytré domácnosti využívá chytrý telefon, tablet nebo počítač jeden Čech ze šesti. Primární důvody, které vedou české spotřebitele k volbě ovládání své domácnosti na dálku, jsou úspora peněz díky kontrole spotřebě energií, bezpečný domov a také šetrnost k životnímu prostředí.
Foto: Elko EP

Z těch, kteří ještě svoji domácnost vzdáleně neovládají, se o tuto možnost zajímá dalších devět procent.

Pouze 17 % Čechů deklaruje, že buď oni, nebo někdo z jejich rodiny ovládá zařízení v jejich domě na dálku. Ve světě jsou na tom lidé o poznání lépe, tento technologický komfort si dopřává 30 % lidí. Asi nikoho nepřekvapí fakt, že k technologiím tíhnou více muži než ženy. V porovnání se světem ale čeští muži ve využívání technologií pro ovládání chytrých domácností opět zaostávají (33 %, respektive 22 %).

Ovládání chytrých domácností láká hlavně kvůli kontrole nákladů za energie
„Zajímalo nás, jaké důvody vedly současné uživatele k pořízení technologií, kterými mohou ovládat svůj domov na dálku. Na prvním místě uváděli úsporu peněz díky kontrole spotřeby energií (55 %), na druhém místě byla jmenována potřeba mít bezpečný a zabezpečený domov (34 %),“ uvedla Kristina Hanušová, sector leader financial services & technology v GfK.

Lidé ve světě více dbají na zabezpečení svého domova (40 %), potřeba uspořit peníze díky těmto moderním technologiím ustoupila na druhé místo (28 %).

Na třetím místě mezi důvody využívání technologií pro ovládání domácnostní na dálku uváděli čeští respondenti šetrnost k životnímu prostředí díky efektivnějšímu využívání zdrojů (15 %), ve světě je to 26 %. Ve 14 % případů v ČR bylo jedním z důvodů monitoringu vlastní domácnosti na dálku udržování zdravého prostředí ve svém domově, ve světě se k tomu kloní 26 %. V neposlední řadě Češi uváděli, že rádi vybavují své domácnosti podle nejnovějších technologických trendů (13 %), ve světě je to dvakrát více.

Kolik lidí se zajímá o ovládání svých domovů na dálku do budoucna?
Z lidí v České republice, kteří svůj domov zatím dálkově neovládají, devět procent deklaruje, že se o tuto možnost zajímá. Naopak více než polovina se o tyto technologické vymoženosti zajímá málo, nebo vůbec.

Ve světě je podíl lidí, kteří se zajímají o monitorování a ovládání svých domovů na dálku skrze technologie, dvakrát větší než v České republice.

Podobné články

EVOLVEO rozšiřuje svoji nabídku videotelefonů

28. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Evolveo)
EVOLVEO přináší tři novinky do svého portfolia domácích videotelefonů, které se vyznačují snadnou instalací, spolehlivostí a intuitivním ovládáním. Všechny uvedené videotelefony nabízejí 7" barevný displej, noční vidění, odolnost proti povětrnostním vlivům a záznam do vnitřní paměti. Nechybí ani oboustranná komunikace, ovládání vstupů a vjezdů a mobilní aplikace pro vzdálenou správu a monitoring. Čtěte více

TP-Link představil chytrý zvonek s kamerou pro maximální bezpečnost a pohodlí domácnosti

15. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
TP-Link představil nový chytrý zvonek s kamerou Tapo D210, který kombinuje moderní technologie a snadné ovládání pro efektivní dohled nad vstupem do obydlí. Zároveň svým uživatelům poskytuje pocit klidu a bezpečí. Čtěte více

Profesionální obrazovky Philips PPDS získaly certifikaci Crestron XiO Cloud

15. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: PPDS)
Společnost PPDS se stala jedním z prvních výrobců na světě, který získal certifikaci Crestron XiO Cloud. Tato oceňovaná platforma umožňuje nastavit, řídit a monitorovat všechny obrazovky z jednoho místa, což snižuje časovou náročnost instalací a zvyšuje celkovou provozní dobu. Čtěte více

Cisco a Honeywell mají společné AI řešení pro úspory energií v budovách

25. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco systems)
Společnosti Cisco a Honeywell spojily své technologie do řešení, které s využitím umělé inteligence dokáže v reálném čase optimalizovat spotřebu energie v komerčních budovách a přizpůsobit vytápění či klimatizaci podle aktuální obsazenosti. Nasazení společné platformy v provozu budovy nebo celého kampusu dovoluje razantně snížit spotřebu energií a tím i snížit uhlíkovou stopu. Čtěte více