Odcizený přístup do e-mailu lze koupit za 400 korun
Dle studie Kaspersky Lab 72 % respondentů v Česku za antivirový software instalovaný na svých počítačích nezaplatilo. To je mírně více než celosvětový průměr, který činí 69 %. Už dřívější nezávislé srovnání organizace AV-Test.org prokázalo, že bezplatné antivirové produkty chrání před malwarem méně účinně, než profesionální placený software. S rostoucími možnostmi přístupu na internet díky chytrým telefonům nebo tabletům se navíc uživatelé musí chránit daleko účinněji.
Pro kybernetické zločince jsou ukradená data uživatelů výnosným byznysem. David Emm, britský bezpečnostní analytik Kaspersky Lab odhaduje, že za ukradený sken pasu mohou utržit až 500 Kč, za přístup do e-mailu téměř 400 Kč, za každý infikovaný počítač nebo laptop asi 60 Kč, za detail kreditní karty 190 Kč, za login na sociální síť jako například Facebook skoro 4 tisíce korun a nový pas na základě ukradeného skenu může vynést přes 19 tisíc korun.
Ochrana dat ale souvisí i s naší minulostí. Dle srpnového průzkumu Kaspersky Lab a B2B International v 17 zemích má 11 % uživatelů na svých počítačích uchováno data starší i více než 10 let, 41 % pak data stará 3 až 10 let. Ačkoli ve 22 % případů přijdou lidé o data dle studie kvůli chybě hardwaru, hned za tím se 13 % je to kvůli infekci malwarem. A ve srovnání s již zmíněným faktem, že 69 % uživatelů dle výzkumu O+K Research nechce za ochranu dat platit, je paradoxní, že 89 % respondentů ze studie B2B International považuje uchování dat za velice důležité.
Náklady na účinnou ochranu jsou přitom nepoměrně malé. Ochrana vyjde na několik korun denně.