Počítače mohou být zneužity k získávání nové měny Zcash
Jedním z charakteristických rysů Blockchainových měn je jejich schopnost vytvořit novou jednotku dané měny za využití výpočetního výkonu přístrojů, ve kterých je nainstalovaný speciální „mining“ software. Zároveň platí, v souladu s konceptem Blockchainu, že čím více jednotek je vyprodukováno, tím více času a výpočetního výkonu je zapotřebí k vytvoření dalších jednotek.
Například v roce 2009, kdy byla vytvořena první a nejznámější kryptoměna Bitcoin, by vytvoření tisíců jednotek této měny zabralo nadšenci se středně výkonným počítačem pouze pár dní. Dnes by k vytvoření jediné jednotky nestačilo tisíc let, přičemž by bylo zapotřebí neuvěřitelné množství výpočetního výkonu a elektřiny. To nicméně není případ alternativní blockchainové kryptoměny, jakou je Zcash.
Stejně jako v případě Bitcoinu v roce 2009 je dnes Zcash relativně jednoduché získat. Byl spuštěn před několika měsíci a nebylo tedy zatím vygenerováno příliš jednotek. Oproti Bitcoinu však začala hodnota Zcash rychle závratně stoupat. V jednu chvíli dosahovala hodnota jedné jednotky 10 000 dolarů – téměř 255 000 Kč.
A právě tento fakt udělal ze Zcash atraktivní cíl pro kyberzločince. Při monitoringu dopadu kryptoměny Zcash na černý trh objevili analytici Kaspersky Lab více než 1 000 počítačů s „mining“ softwarem, který byl schopný Zcash generovat. Software se ve většině případů maskoval jako nástroj správce úloh, přičemž kyberzločinci distribuovali aplikace generující tuto měnu prostřednictvím torentů jako dodatek k bezplatným nebo načerno pořízeným softwarům. Uživatelé si tyto aplikace dobrovolně nainstalovali, aniž by věděli jejich přesný účel. Odhalené počítače tak v průběhu listopadu kyberzločincům generovaly měnu v přepočtu za 6 000 dolarů (přes 152 000 Kč) týdně.
Samotný „mining“ software nemusí pro počítač a uživatelova data představovat žádnou hrozbu. Nicméně u zařízení zvyšuje spotřebu energie, a tím navyšuje výdaje za elektřinu. Protože „mining“ software pohltí až 90 % operační paměti, je u počítačů dalším negativním důsledkem vyšší zátěž RAM, což vede k jejich značnému zpomalení.
Uživatelé by si proto měli ověřit, jestli jsou jejich bezpečnostní řešení schopná zamezit zneužívání legálního softwaru ke škodlivým účelům, aby jejich počítače nesloužily ke generování Zcash.