O2 ve své 5G síti otestovalo technologii RedCap, která je zásadní pro průmysl a internet věcí

4. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: O2)
O2 na konci června 2024 jako první operátor v Česku dokončil ve spolupráci se svými dodavateli laboratorní testování nové širokopásmové technologie RedCap. Je to důležitý milník pro rozvoj tzv. internetu věcí a další rozšíření automatizace továren, průmysl 4.0, i pro rozšířenou nebo virtuální realitu.

5G RedCap nebo-li 5G Reduced Capability či také 5G NR-Light, je technologie navržená tak, aby efektivně řešila případy mezi mobilním širokopásmovým připojením (eMBB), ultraspolehlivou komunikací s nízkou latencí (uRLLC) a masivní komunikací typu Machine Type Communication (mMTC).

Nasazení RedCap díky tomu umožní připojit do 5G sítě operátora O2 v budoucnu mnohem více zařízení a slibuje také vyšší datové rychlosti než u dosud využívané LTE Cat1, nižší latenci, a tedy i komunikaci prakticky v reálném čase, nebo díky vylepšené energetické účinnosti i sníženou spotřebu energie koncových zařízení, jakými jsou nositelná elekronika nebo mobilní senzory a další zařízení napájená z baterií. RedCap je technologie jednodušší než plnohodnotné 5G (proto „reduced“) a s tím souvisí i nižší náklady na komunikační moduly připojených zatížení.

„Je to pro nás důležitý milník v dalším zdokonalování a rozšiřování kvality a možností našich sítí. Díky využití technologie RedCap budeme moci se zákazníky dále rozvíjet projekty pro internet věcí. To je zásadní pro mnoho oblastí, jako jsou třeba nositelná zařízení, typicky chytré hodinky, nositelná zařízení pro telemedicínu nebo aplikace s virtuální nebo rozšířenou realitou,“ vysvětlil technologický ředitel O2 Jan Hruška a doplnil, že nasazení RedCap bude zásadní také pro videodohled, průmyslové senzory, chytré sítě a další automatizaci v průmyslu. Technologie RedCap významně zvyšuje efektivitu aplikací v privátních kampusových sítích.

„Celosvětově se odhaduje, že segment internetu věcí obsluhovaný celulárními sítěmi bude do konce roku 2028 tvořit až 60 % všech celulárních připojení IoT. Operátor O2 se snaží být vždy napřed, také proto se na tuto oblast intenzivně zaměřuje. Služby RedCap totiž přinášejí pro průmyslové využití zcela zásadní benefity, jako jsou třeba robustní bezdrátové připojení a bezproblémová podpora mobility prostřednictvím sítí 5G,“ doplnil Jan Hruška. 

Společnost O2 v červnu úspěšně dokončila interní testování této technologie a pokračuje v dalších přípravách na její komerční spuštění. Předpokládá, že rychle se rozvíjející ekosystém RedCap zařízení dostupný na globálním trhu umožní plošné nasazení již v průběhu příštího roku.

Podobné články

STRONG: router AX3000

30. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: 100Mega Distribution)
Společnost STRONG uvedla na trh nový router, který kombinuje bezdrátové síťové technologie 5G a Wi-Fi 6. Mobilní připojení lze využít například jako záložní variantu pro případy, kdy dojde k výpadku hlavního zdroje signálu, nebo v místech, kde jiné připojení ani není k dispozici. Čtěte více

Od 5G k 5.5G. Proč „půltá“ generace?

6. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Vývoj telekomunikačních technologií neustále směřuje k větší integraci a inteligenci, což nás přivádí k pojetí „půlté“ generace – 5.5G. Tato fáze je klíčová, protože představuje přechodový bod mezi stávajícími 5G a budoucími 6G sítěmi. Zároveň 5.5G slouží jako platforma pro testování a implementaci pokročilých technologií, které budou plně využity v 6G. Čtěte více

D-Link představil sadu Wi-Fi 6 Mesh s externím 5G modemem

31. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: D-Link)
Společnost D-Link uvádí novou sadu DWP-1010/KT, která kombinuje výhody 5G a Wi-Fi 6 Mesh pro jednoduché sdílení internetu. Sada je vhodná zejména v oblastech, kde je nabídka pevného připojení k internetu technicky nevyhovující nebo neexistuje. Do venkovní jednotky stačí vložit 5G SIM kartu a během okamžiku díky vnitřní mesh jednotce získají všechna připojená zařízení přístup k internetu. Čtěte více

Dopad implementace privátních 5G sítí do průmyslové výroby

30. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic)
Sektor výroby a průmyslu čelí mnoha výzvám, včetně požadavku na zefektivnění a automatizaci operací, zvýšení flexibility výrobních linek a zvýšení výnosů, aby zůstal konkurenceschopný na globálním trhu. Jednou z možností, jak všem těmto výzvám čelit, je využívání konektivity privátních 5G sítí. Čtěte více