5G Network Slicing umožní poskytovat mobilní připojení na míru

4. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Tradiční mobilní sítě často nedokážou efektivně reagovat na specifické potřeby jednotlivých aplikací a služeb. Jedna z funkcí 5G sítí, tzv. Network Slicing, přináší efektivní řešení. Umožňuje vytváření virtuálních sítí s přesně definovanými parametry pro různé aplikace, například pro cloudové hry, HD video streaming, nebo autonomní vozidla.

S rostoucími požadavky na mobilní sítě a jejich diverzifikaci se technologie 5G Network Slicing ukazuje jako klíčové řešení pro zajištění optimalizovaného a efektivního provozu, které odpovídá na různé požadavky zákazníků. Společnost Huawei nabízí technologie, které umožňují telekomunikačním operátorům rozdělit jednu fyzickou síť na několik segmentů: každý s vlastními specifikacemi pro odpovídající aplikace a typy uživatelů. Tím se zvyšuje kvalita a dostupnost mobilních služeb napříč různými oblastmi využití.

„Technologie 5G Network Slicing otevírá nové možnosti pro telekomunikační sektor,“ řekl Pavel Košek, ředitel komunikace tuzemské pobočky Huawei. „Umožňuje nám nejen flexibilně přizpůsobovat síťové zdroje dle specifických potřeb klientů, ale také rychle reagovat na nové tržní příležitosti a technologické požadavky. Je to klíčový krok k realizaci našeho závazku poskytovat špičkovou, spolehlivou a bezpečnou telekomunikační infrastrukturu.“

5G Network Slicing vytváří v 5G sítích architekturu, která umožňuje rozčlenění jedné sítě do několika samostatných virtuálních sítí. Každá z nich je konfigurována s unikátními charakteristikami a parametry, což umožňuje specifické nasazení podobně jako v dopravním systému, kde některé prvky jako silnice a mosty slouží univerzálně, jiné jsou speciálně přizpůsobené různým požadavkům na rychlost, latenci či kapacitu. Samostatné sítě tak sdílejí některé klíčové komponenty, avšak důležité je jejich end-to-end (E2E) segmentování a izolace, což telekomunikačním operátorům poskytuje potřebnou flexibilitu pro efektivní správu a přizpůsobení zdrojů, aby vyhověly rozmanitým potřebám různých aplikací a služeb.

Příklady využití:

  • Zdravotnictví: 5G Network Slicing může být využitý pro zajištění sítí s nízkou latencí a s vysokou spolehlivostí, které jsou nezbytné pro dálkové monitorování pacientů a telediagnostiku. Lékaři tak mají v reálném čase aktuální údaje o zdravotním stavu pacientů a mohou okamžitě reagovat.
  • Herní průmysl a streaming: Pro cloudové hry a video streaming je 5G Network Slicing vhodný k vytvoření sítí s vysokou šířkou pásma a minimalizovanými latencemi. Hráči tak získají připojení s rychlou odezvou a minimálními výpadky.
  • Autonomní vozidla: dedikované sítě s ultra-nízkou latencí a extrémní spolehlivostí jsou klíčové pro bezpečnou a efektivní komunikaci mezi autonomními vozidly a dopravní infrastrukturou.

Díky 5G Network Slicingu mohou operátoři optimalizovat nejen využití síťových zdrojů, ale mají možnost vytvářet přizpůsobená síťová řešení pro různé průmyslové sektory a aplikace. To vede k lepší kvalitě služeb, vyšší spokojenosti uživatelů a otevírá dveře pro nové obchodní modely a příležitosti.

Podobné články

O2 nasazuje mobilní BTS schopné obnovit signál během hodiny

16. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: O2)
S rostoucí poptávkou po rychlém a spolehlivém mobilním signálu i v odlehlých oblastech nebo při mimořádných událostech se mobilní operátoři stále častěji obracejí k inovativním řešením. Společnost CETIN nedávno představila prototyp nové mobilní základnové stanice (BTS), která je ukryta v běžné dodávce. Čtěte více

5G-Advanced: Nová éra mobilních sítí s umělou inteligencí přichází

7. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HUawe)
Ve světě, kde rychlost a spolehlivost připojení hrají klíčovou roli, přináší nová technologie 5G-A značný posun vpřed. Tato vylepšená verze mobilních sítí, prezentovaná na kongresu MWC Shanghai, přichází s řadou inovací, které rozšiřují možnosti mobilních aplikací a služeb do éry umělé inteligence. Čtěte více

O2 ve své 5G síti otestovalo technologii RedCap, která je zásadní pro průmysl a internet věcí

4. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: O2)
O2 na konci června 2024 jako první operátor v Česku dokončil ve spolupráci se svými dodavateli laboratorní testování nové širokopásmové technologie RedCap. Je to důležitý milník pro rozvoj tzv. internetu věcí a další rozšíření automatizace továren, průmysl 4.0, i pro rozšířenou nebo virtuální realitu. Čtěte více

New Calling od Huawei přinese nový rozměr komunikace

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Společnost Huawei pracuje na rozvoji a standardizaci technologie New Calling (NC), jež přináší pokročilé možnosti pro telefonní a videohovory, které díky ní mohou být kvalitnější, chytřejší a interaktivnější. Nabízí širokou škálu funkcí, včetně UHD hlasových a video hovorů, a umožní rozvoj služeb jako okamžitý inteligentní překlad, využití rozšířené reality a rozvoj interaktivních klientských nabídek. Čtěte více