Neefektivní informační technologie ve firmách EU5 způsobují roční ztrátu 24 miliard eur

23. 3. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Výzkum společnosti Epson odhalil řadu nedostatků v řízení a distribuci informačních a tiskařských technologií ve firmách. Každý zaměstnanec má tak podle průzkumu v důsledku nefunkčnosti IT systémů a hardwaru časové prostoje o délce jeden týden ročně.

Výzkum provedený společností ColemanParkes se zaměřil na 1 250 středně velkých a velkých zástupců firem ve státech EU5 a zkoumal způsob, jakým se technologie - zejména tisk - nakupují, využívají a řídí.

Více než polovina firem očekává, že se rozpočet na IT v nadcházejících letech zvýší. Modernizaci IT plánuje v následujících letech 53 % podniků, přičemž 48 % z nich jako hlavní důvod uvádí potřebu zajistit funkčnost IT, kterou jim současné technologie nezaručují.

Lze však očekávat, že pouze čtvrtina plánovaného rozpočtu na IT bude věnována strategickému přezkoumání a výměně IT systémů.  Zbývající částka bude vyhrazena na údržbu, ad-hoc modernizace a řešení krátkodobých problémů. Téměř 70 % dotázaných společností připouští obavy, že se díky takto rozloženým investicím snižuje konkurenceschopnost a efektivita firem. Při dotazu na rozhodování o nákupu téměř polovina dotázaných podniků uvedla, že nemá samostatné odborné IT oddělení, které by určovalo výběr produktů. To může do jisté míry vysvětlovat, proč při dotazu na obecné problémy, které ovlivňují chod firmy podle jejich důležitosti, 76 % firem uvedlo na prvním místě „nedostatek vhodných IT technologií“.

Nespokojenost zaměstnanců s oblastí firemního tisku je zapříčiněna především časovými prostoji způsobenými údržbou tiskáren (57 % zaměstnanců je frustrováno údržbou). Dalších 48 % stresuje čas strávený čekáním ve frontě mimo firmu a nutnost opustit v časové tísni své pracoviště kvůli vyzvednutí vytištěných materiálů. Z podnikového hlediska se obavy týkající se tisku v současné době více zaměřují na okamžité náklady, jako jsou zejména výdaje na výměnu spotřebních materiálů.

David Šedina, national sales manager pro Českou republiku a Slovensko společnosti Epson Europe, uvedl: „Model centralizovaného tisku není vhodný pro každou firmu a má jasná omezení. Moderní pracoviště a menší pracovní skupiny vyhledávají flexibilitu, kterou nabízejí modely distribuovaného tisku. Zaměstnancům pak odpadá stres spojený s čekáním a nutnost opouštět pracoviště pro vyzvednutí vytištěných dokumentů.“

Firmy si uvědomují, že musí problémy efektivity IT řešit. V současné době přímo vlastní technologické systémy a hardware velká většina firem. Tiskárnami pak disponuje celých 72 %, přičemž 70 % z nich je řízeno interně. Při dotazu, zda to znamená přechod k  řízenému tisku, 60 % uvedlo, že určitě ano. Implementaci systému do dvou let plánuje 44 % dotázaných.

Podobné články

Marcel Divín, branch office manager společnosti Epson Europe CZ & SK

Marcel Divín (Epson): Náš tým je připravený vyřešit možné i nemožné

16. 4. 2025. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Marcel Divín, branch office manager společnosti Epson Europe CZ & SK, prozradil, jak se společnosti Epson dařilo v končícím obchodním roce, který sám označil jako jeden z těch nejnáročnějších. Uvedl také, kde jsou příležitosti pro resellery a proč spolupracovat se společností Epson. Čtěte více

Klára Janečková (OKI): Osobní přístup je stále důležitý

12. 12. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Klára Janečková je v české pobočce OKI Europe obchodní manažerkou zaměřenou na sektor open channel, tedy převážně na resellery bez smluvního vztahu s OKI. Zároveň pomáhá rozvíjet tento sektor i v dalších evropských zemích. V letošním roce se stala součástí obchodního týmu OKI, který vede Jan Denkstein a o resellery v něm pečují obchodníci Miroslav Pávek, Jiří Sojka a Pavel Míka. Čtěte více

Celosvětové dodávky tiskáren a multifunkcí vzrostly o 3,8 %

3. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Prodej tiskáren a multifunkcí se ve třetím čtvrtletí 2024 podle průzkumu společnosti IDC vzpamatoval a dosáhl meziročního růstu o 3,8 % na přibližně 20,3 milionu dodaných kusů. Po pěti po sobě jdoucích kvartálech jde o první známky pozitivních změn. Vzrostla i hodnota dodávek, a to o 1,1 % na 9,4 miliardy USD. Čtěte více

Prodej tiskáren a multifunkcí ve druhém čtvrtletí roku 2024 klesl o 1,5 %

23. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové dodávky tiskových zařízení se ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně snížily o 1,5 % na necelých 19,2 milionu kusů. Podle nových údajů společnosti IDC se rovněž meziročně snížila i celosvětová hodnota dodávek všech zařízení, a to o 6,6 % na 8,9 miliardy USD. Čtěte více