Mobil jako nástroj pro sledování partnerů

30. 8. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software zveřejnila průzkum, který odhalil, že lokalizační funkce na mobilních telefonech jsou mezi běžnými uživateli velmi populární – avšak nejen k vyhledávání ztracených zařízení.
Foto: SXC.hu

V rámci dotazování více než 1 000 respondentů 12 % z nich uvedlo, že by lokalizačních funkcí využilo k určení aktuálního místa pobytu svého partnera a 31 % k získání informací o místě pobytu svých dospívajících dětí během víkendových večerů. Více než polovina (59 %) rovněž uvedla, že by těchto funkcí využila obecně ke zjištění geografické polohy svých dětí a ujištění, že dorazily na předpokládané místo pobytu v pořádku.

Klíčová zjištění průzkumu zahrnují tyto poznatky:

• 29 % uživatelů ve věku od 16 do 24 let a 25 % ve věku od 25 do 34 let využívá chytré telefony či tablety jako hlavní prostředek pro přístup k Internetu či kontrolu elektronické pošty.

• S přibývajícím věkem podíl těchto uživatelů prudce klesá – 14 % ve věkové skupině 35 – 44 let, 8 % ve skupině 45 – 54 a pouze 3 % uživatelů ve věku přes 55 let.

• V případě ztráty mobilního telefonu se pouze čtvrtina respondentů obává krádeže osobních informací. Pro uživatele jsou mnohem nepříjemnějším problémem náklady na koupi nového telefonu, obnova kontaktů a ztráta důležitých fotografií.

• 35 % uživatelů věří, že jejich osobní data jsou snadno nahraditelná a jejich ztráta pro ně nepředstavuje bezpečnostní riziko.

• Jedna třetina uživatelů věří tomu, že buď jejich operátor, nebo výrobce jejich telefonu je zodpovědný za bezpečnost dat uložených na jejich mobilním telefonu.

„Tento průzkum ukazuje, že mladší generace se stále více obracejí k mobilním přístrojům jako k hlavním prostředkům komunikace a surfování na webu. Avšak napříč všemi uživatelskými skupinami panuje nízké povědomí o hodnotě osobních dat uložených v těchto zařízeních a navíc nejasnost ohledně zodpovědnosti za jejich zabezpečení,“ řekl Martin Říha, ředitel pro strategii v GFI Česká republika a Slovensko. „Z tohoto důvodu se hackeři stále častěji zaměřují na mobilní zařízení a je alarmující, že většina uživatelů nevyužívá nástroje typu mobilního antiviru, který dokáže pomoci ochránit osobní data a předcházet krádežím identity.“

Další neprobádanou oblastí je využívání chytrých telefonů dětmi. Rodiče mohou být extrémně opatrní při sledování toho, jak děti využívají Internet na domácích počítačích, ale již nesledují chování svých potomků na mobilních zařízeních, kde děti mohou komunikovat s kýmkoliv a odkudkoliv bez jakékoliv kontroly. Z tohoto důvodu je monitorování chytrých telefonů dětí přinejmenším stejně důležité jako monitorování jejich aktivit na osobním počítači či notebooku. Výsledky průzkumu ukazují různé názory na nutnost sledování mobilních telefonů dětí v závislosti na jejich věku – pod 10 let (17 % rodičů by sledovalo mobil dětí v tomto věku), 10-12 let (18 %), 12-14 let (13 %), 14-16 let (6 %), nad 16 let (2 %). Kromě toho 38 % respondentů si myslí, že by děti neměli vlastnit chytrý telefon vůbec.

„Vedle toho, že chytré telefony a tablety mohou představovat velké riziko, pokud nejsou adekvátně chráněny, často mohou pomoci rodičům zvýšit bezpečnost svých dětí způsobem, který nebyl předtím možný,“ dodal Martin Říha. „Rodiče mohou předcházet nežádoucí komunikaci díky funkci pro sledování aktivit telefonu, ujišťovat se o tom, kde se nacházejí jejich děti s pomocí lokalizačních funkcí, a využívat řadu dalších aplikací umožňující zvyšovat bezpečnost dětí i v případě, když zrovna nejsou nablízku.“

Štítky: 

Podobné články

České firmy se zajímají o zálohování dat online

14. 6. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle průzkumu GFI Software zájemci o cloudové služby nejčastěji uvažují o online zálohování dat. Za největší překážku rozšíření služeb tři čtvrtiny firem považují riziko zneužití dat mimo firmu, kladně naopak firmy hodnotí správu cloudových služeb jejich poskytovateli. Čtěte více

České a slovenské firmy podceňují aktualizaci softwaru

2. 5. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle společnosti GFI Software až 83 % českých a slovenských podniků registruje problémy v důsledku nesprávně prováděných softwarových aktualizací. Neaktualizované aplikace přitom představují stále vyšší bezpečnostní riziko. Čtěte více

GFI Cloud rozšířen o službu Web Protection pro zabezpečení podnikového webu

19. 10. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software uvedla na trh službu Web Protection, která je součástí nabídky GFI Cloud, platformy pro SMB firmy umožňující IT administrátorům snadnou správu a zabezpečení serverů, pracovních stanic a mobilních zařízení z webového uživatelského rozhraní. Čtěte více

Více než 95 % uživatelů vystavuje podniková data rizikům na veřejných Wi-Fi sítích

3. 10. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software zveřejnila výsledky nezávislého průzkumu, který sledoval využívání mobilních zařízení koncovými uživateli v práci a při cestách do a z práce. Výsledky ukázaly, že lidé dojíždějící do práce ve velké míře využívají k přístupu k citlivým podnikovým datům bezplatné, nezabezpečené a neznámé Wi-Fi sítě. Čtěte více