České a slovenské firmy podceňují aktualizaci softwaru

2. 5. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle společnosti GFI Software až 83 % českých a slovenských podniků registruje problémy v důsledku nesprávně prováděných softwarových aktualizací. Neaktualizované aplikace přitom představují stále vyšší bezpečnostní riziko.

Na základě průzkumu bylo zjištěno, že 28,5 % českých podniků mívá kvůli nedostatečně prováděným softwarovým aktualizacím problémy pravidelně, 54,8 % registruje problémy ojediněle a jen 17,7 % nemívá problémy vůbec. Hlavními důvody nesprávně prováděného patch managementu je nízké povědomí o celé problematice (59,5 %), obavy z toho, že po aktualizaci nebude něco fungovat (38,7 % respondentů), a názory managementu, že softwarové aktualizace jsou pro podnik nevýznamné (25 %).

Zjištění je znepokojivé zejména ve světle zprávy National Vulnerability Database, která v roce 2013 zjistila 4 794 nových bezpečnostních zranitelností, což je nejvyšší počet za posledních pět let.

K udržení softwaru v aktualizovaném stavu používá 81,5 % podniků službu Windows Update, 67,2 % služby Windows Server Update Services a jen 29,1 % respondentů využívá specializovaných nástrojů.

„Po snížení počtu zranitelností v roce 2012 došlo v roce 2013 k jejich opětovnému nárůstu,“ řekl Martin Říha, ředitel pro strategii ve společnosti GFI Česká republika a Slovensko. „Proto je stále velmi důležité nepodceňovat problematiku softwarových aktualizací, a to zejména u aplikací třetích stran. Tak jako dnes firmy věnují velkou pozornost operačním systémům, stejnou pozornost by měly věnovat i aktualizacím svých aplikací, nejlépe prostřednictvím specializovaných nástrojů umožňujících pravidelný a automatizovaný patch management.“

Podle zprávy National Vulnerability Database došlo v roce 2013 v porovnání s rokem 2012 k více než 10% nárůstu počtu zranitelností. Více než jedna třetina zranitelností byla klasifikována jako „velmi závažná“, to znamená s vysokým rizikem pro napadené systémy. V roce 2013 ohlásilo zranitelnost celkem 760 softwarových výrobců, z toho 10 největších výrobců 50 % všech zranitelností (41 % o rok dříve). Mezi výrobci s nejvíce ohlášenými zranitelnostmi za rok 2013 jsou Oracle, Cisco, Microsoft, IBM, Apple, Google, Mozilla, a Adobe. Nejvýznamnějším zdrojem zranitelností zůstávají aplikace třetích stran.

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více