České a slovenské firmy podceňují aktualizaci softwaru

2. 5. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle společnosti GFI Software až 83 % českých a slovenských podniků registruje problémy v důsledku nesprávně prováděných softwarových aktualizací. Neaktualizované aplikace přitom představují stále vyšší bezpečnostní riziko.

Na základě průzkumu bylo zjištěno, že 28,5 % českých podniků mívá kvůli nedostatečně prováděným softwarovým aktualizacím problémy pravidelně, 54,8 % registruje problémy ojediněle a jen 17,7 % nemívá problémy vůbec. Hlavními důvody nesprávně prováděného patch managementu je nízké povědomí o celé problematice (59,5 %), obavy z toho, že po aktualizaci nebude něco fungovat (38,7 % respondentů), a názory managementu, že softwarové aktualizace jsou pro podnik nevýznamné (25 %).

Zjištění je znepokojivé zejména ve světle zprávy National Vulnerability Database, která v roce 2013 zjistila 4 794 nových bezpečnostních zranitelností, což je nejvyšší počet za posledních pět let.

K udržení softwaru v aktualizovaném stavu používá 81,5 % podniků službu Windows Update, 67,2 % služby Windows Server Update Services a jen 29,1 % respondentů využívá specializovaných nástrojů.

„Po snížení počtu zranitelností v roce 2012 došlo v roce 2013 k jejich opětovnému nárůstu,“ řekl Martin Říha, ředitel pro strategii ve společnosti GFI Česká republika a Slovensko. „Proto je stále velmi důležité nepodceňovat problematiku softwarových aktualizací, a to zejména u aplikací třetích stran. Tak jako dnes firmy věnují velkou pozornost operačním systémům, stejnou pozornost by měly věnovat i aktualizacím svých aplikací, nejlépe prostřednictvím specializovaných nástrojů umožňujících pravidelný a automatizovaný patch management.“

Podle zprávy National Vulnerability Database došlo v roce 2013 v porovnání s rokem 2012 k více než 10% nárůstu počtu zranitelností. Více než jedna třetina zranitelností byla klasifikována jako „velmi závažná“, to znamená s vysokým rizikem pro napadené systémy. V roce 2013 ohlásilo zranitelnost celkem 760 softwarových výrobců, z toho 10 největších výrobců 50 % všech zranitelností (41 % o rok dříve). Mezi výrobci s nejvíce ohlášenými zranitelnostmi za rok 2013 jsou Oracle, Cisco, Microsoft, IBM, Apple, Google, Mozilla, a Adobe. Nejvýznamnějším zdrojem zranitelností zůstávají aplikace třetích stran.

Podobné články

Vliv bezpečnostních řešení na pojistné události v kyberbezpečnosti

4. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Z průzkumu společnosti Sophos vyplývá, že hodnota pojistného plnění z kybernetického pojištění, které uplatňují organizace využívající služby MDR, je v průměru o 97,5 % nižší než u organizací, které se spoléhají pouze na ochranu koncových bodů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více