Kyberzločinci využívali ransomware i širokou škálu bankovních trojanů
Zároveň byl vydán žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika patřila v srpnu mezi nejbezpečnější země, když se v Indexu hrozeb umístila na 122. příčce. Podobně si vedlo i Slovensko, které skončilo na 119. pozici. Na prvním místě se v Indexu hrozeb umístila Dominikánská republika. Největší skok mezi nebezpečné země zaznamenala Uruguay, která se posunula o 75 míst na 47. příčku. Naopak Bangladéš se posunula z 16. příčky až na bezpečnější 125. pozici.
Do Top 10 škodlivých kódů se dostaly bankovní trojany Zeus, Ramnit a Trickbot. Identifikují, kdy oběť navštíví webové stránky banky, a pak pomocí techniky webinject nebo sledováním stisknutých kláves kradou přihlašovací údajů a další citlivá data, jako jsou například PIN kódy. Trojské koně mohou také zkusit ukrást přihlašovací údaje přesměrováním obětí na falešné bankovní internetové stránky.
Srpnový Celosvětový index dopadu hrozeb také odhalil, že ransomware Globeimposter byl druhým nejčastějším malwarem na světě. Ačkoli byl objeven v květnu 2017, až do srpna se masivně nešířil. Globeimposter šifruje soubory a od obětí požaduje platbu za dešifrování cenných dat.
„Finanční zisk je hlavním motivem pro drtivou většinu kyberzločinců a bohužel pro to mají k dispozici i celou řadu nástrojů,“ uvedl Peter Kovalčík, SE Manager ve společnosti Check Point. „V Top 10 malwarových rodinách vidíme vysoce efektivní variantu ransomwaru i celou řadu bankovních trojanů, což znovu ukazuje, jak vynalézaví umí hackeři být ve snaze vydělat peníze. Organizace musí být při ochraně své sítě ostražité a proaktivní.“
Roughted zůstal i během srpna nejčastěji použitým malwarem k útokům na podnikové sítě, přestože celosvětově klesl jeho dopad z 18 % na méně než 12% organizací. Globalimposter na druhém místě ovlivnil šest procent organizací z celého světa a HackerDefender na třetím místě měl dopad na čtyři procenta společností.
Top 3 - malware:
- ↔ RoughTed – Rozsáhlá malvertisingová kampaň RoughTed je využívána k šíření odkazů na nebezpečné webové stránky a k šíření škodlivého obsahu, jako jsou scam, adware, exploit kity a ransomware. Může být použita k útoku na jakýkoli typ platformy a operačního systému, vyhne se nástrojům na blokování reklamy a sleduje chování uživatelů, aby byl finální útok co nejrelevantnější.
- ↑ Globeimposter - Ransomware maskovaný jako varianta ransomwaru Globe. Byl objeven v květnu roku 2017 a je distribuován spamovými kampaněmi, malvertisingem a exploit kity. Při šifrování připojuje ke každému zašifrovanému souboru koncovku .crypt.
- ↓ HackerDefender - Uživatelský rootkit pro Windows může být využit ke skrytí souborů, procesů a klíčů registru, a také k implementaci backdooru a přesměrování portu, který funguje na základě TCP portů otevřených stávajícími službami. Takže skryté backdoory není možné najít tradičními postupy.
Hummingbad, který se v první polovině roku 2017 pokaždé umístil v Top 10 škodlivých kódů, zaznamenal výrazný pokles. Naopak Triada se posunula na první příčku ze třetí pozice a následovaly škodlivé kódy Hiddad a Gooligan:
Top 3 - mobilní malware:
- Triada - Modulární backdoor pro Android, který uděluje superuživatelské oprávnění pro stažení malwaru a pomáhá jej vložit do systémových procesů. Triada také umí zfalšovat URL odkazy uložené v prohlížeči
- Hiddad – Android malware, který přebaluje legitimní aplikace a pak je umísťuje do obchodů třetích stran. Jeho hlavní funkcí je zobrazování reklam, ale může také získat přístup ke klíčovým bezpečnostním informacím obsaženým v operačním systému, což umožňuje útočníkovi získat citlivá uživatelská data.
- Gooligan – Malware pro Android umí rootovat zařízení a krást e-mailové adresy a autentizační tokeny uložené v zařízení.
Srpnový Index hrozeb ukazuje, jak je oblast kyberhrozeb různorodá a dynamická. Před několika měsíci byl Hummingbad zcela dominantní, ovšem v srpnu se nedostal ani do Top 10. Naopak výrazný byl především ransomware a na vzestupu jsou bankovní trojské koně.
„Je důležité, aby organizace znaly rizika a neustále měly aktuální ochranu proti dobře známým malwarovým rodinám, novým variantám i novým hrozbám nultého dne,“ dodal Kovalčík. „Vyžaduje to vícevrstvou bezpečnostní strategii, která dokáže reagovat na nejrůznější neustále se vyvíjející typy útoků.“
Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Stejně jako ve světě i v ČR byla na prvním místě stále malvertisingová kampaň RoughTed, na druhém místě Globeimposter a na třetím HackerDefender.