Na očích, přitom skryté: Útočníci vkládají malware do obrázků na webových stránkách

23. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP Inc. vydala svou nejnovější zprávu Threat Insights Report, která popisuje, jak kyberzločinci využívají předpřipravené sady umožňující i těm méně zkušeným vytvořit malware a využít generativní umělou inteligenci (GenAI) k zefektivnění svých útoků.

Tyto nástroje (nazývané také jako sady malware-by-numbers) zjednodušují a zkracují tvorbu útočných komponent, takže se kyberzločinci mohou soustředit na experimentování se způsoby, jak obejít detekci, oklamat oběti a infikovat jejich zařízení.

Zpráva analyzuje skutečné kybernetické útoky a pomáhá organizacím držet krok s nejnovějšími technikami, které se aktuálně v rychle se měnícím prostředí kybernetické kriminality používají k obcházení detekčních nástrojů a průnikům.

Na základě dat z milionů koncových zařízení vybavených systémem HP Wolf Security experti na hrozby společnosti HP identifikovali následující kampaně:

  • Sady malware-by-numbers: experti na hrozby společnosti HP zaznamenali rozsáhlé kampaně šířící malware VIP Keylogger a 0bj3ctivityStealer, které využívají stejné techniky a loadery. To naznačuje, že k doručení různého obsahu používají stejné sady malwaru. V obou kampaních útočníci ukryli stejný škodlivý kód do obrázků na webových stránkách pro hostování souborů, jako například archive.org, a k instalaci škodlivého obsahu použili stejný loader. Obrázky z dobře známých webových stránek se jeví mnohým systémům detekce jako neškodné – obcházejí síťové zabezpečení, jako jsou webové proxy servery, které spoléhají na reputaci webových stránek.
  • GenAI pomáhá vytvářet škodlivé dokumenty HTML: výzkumníci také identifikovali kampaň s trojským koněm XWorm (RAT) zahájenou metodou HTML smugglingu, při kterém je do dokumentu vložen škodlivý kód, umožňující stažení a spuštění malwaru. Podobně jako v kampani AsyncRAT analyzované v předchozím čtvrtletí měl loader znaky naznačující, že byl vytvořený pomocí GenAI; například obsahoval popis po jednotlivých řádcích a specifický design HTML stránky.
  • Podvádět se nevyplácí: útočníci zneužívají cheaty a modifikační repozitáře v hrách na GitHubu tím, že do nich vkládají spustitelné soubory obsahující malware Lumma Stealer. Tento infostealer vykrádá hesla obětí, kryptopeněženky a shromažďuje informace z prohlížečů. Uživatelé často deaktivují bezpečnostní nástroje, aby mohli stahovat a používat cheaty, čímž se vystavují většímu riziku infekce, pokud nepoužívají technologie izolace.

Alex Holland, hlavní expert na hrozby v HP Security Lab, doplnil: „Analyzované kampaně jsou dalším důkazem zpřístupnění kyberkriminality. Protože jsou sady malware-by-numbers dostupnější, cenově přístupnější a snadno použitelné, i začátečníci s omezenými dovednostmi mohou vytvořit efektivní sled kroků pro šíření infekce. Když se k tomu přidá GenAI, která skripty napíše, vstupní bariéry se ještě snižují. Skupiny útočníků se tak mohou soustředit na to, jak nejlépe oklamat své oběti a jakých nástrojů k tomu využít – například útočit na hráče prostřednictvím infikovaných úložišť pro cheaty.“

HP Wolf Security má specifický přehled o nejnovějších technikách používaných kyberzločinci díky tomu, že umí jak izolovat hrozby, které se vyhnuly detekčním nástrojům v počítačích, tak malware bezpečně detonovat. K dnešnímu dni zákazníci HP Wolf Security klikli na více než 65 miliard e-mailových příloh, webových stránek a stažených souborů, aniž by bylo zaznamenáno jakékoli narušení.  

Zpráva vychází z dat za 3. čtvrtletí roku 2024 a podrobně popisuje, jak různorodé způsoby útoků kyberzločinci používají:

  • nejméně 11 % e-mailových hrozeb identifikovaných nástrojem HP Sure Click obešlo jeden nebo více skenerů e-mailových bran;
  • nejoblíbenějším typem malwaru byly spustitelné soubory (40 %), následované archivními soubory (34 %);
  • pozoruhodný nárůst byl zaznamenán u souborů .lzh, které tvořily 11 % analyzovaných archivních souborů – většina škodlivých archivních souborů .lzh byla zaměřena na japonsky mluvící uživatele.

Dr. Ian Pratt, ředitel divize Security for Personal Systems ve společnosti HP, k tomu uvedl: „Kyberzločinci stále zvyšují rozmanitost, mohutnost a rychlost svých útoků. I když se nyní podaří zachytit škodlivý soubor excelu, může příště proklouznout archivní soubor. Namísto pokusů o detekci rychle se měnících způsobů útoku by se organizace měly zaměřit na minimalizaci zranitelných míst. To znamená izolovat a omezit rizikové činnosti, jako je otevírání příloh e-mailů, klikání na odkazy a stahování z prohlížeče, aby se snížila pravděpodobnost infekce.“

Profilová karta firmy

HP Inc.

HP Inc.

Naší vizí je vytvořit technologii, která každému změní život k lepšímu – každému člověku, každé organizaci a každé komunitě na celém světě – a to kdekoli. To nás motivuje a inspiruje dělat to, co děláme. A vyrábět to, co vyrábíme. Objevovat a znovuobjevovat. Vytvářet technologie, které ohromují. Nepřestáváme jít energicky za svým, protože ani vy nepřestáváte. Také znovuobjevujete způsob, jakým pracujete. Jakým si hrajete. Jakým žijete. Díky našim technologiím znovuobjevíte svět.

To je naše poslání. To je společnost HP v novém kabátě.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více