Které výhody a nevýhody s sebou nese práce IT specialistů?

29. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Integra)
Vedení jako nejčastější překážku ve své práci označilo 36 % předních IT odborníků, které ve hloubkových rozhovorech vyzpovídala společnost Integra Czech Republic poskytující služby v oblasti informačních technologií.

Respondenti managementu vytýkají nedostatek vizí, nezájem o technologie a špatnou komunikaci. Podle šestiny odpovídajících je na vině také špatně fungující tým.

Druhou nejčastější slabinou spolupráce je podle průzkumu „zákazník, který neví, co chce“, ovšem už jenom s 12% podílem. „Bývá to častá výtka specialistů pracujících v oboru. IT specialisté ale mají specifický způsob komunikace, i proto s klienty jednají obchodníci, kteří umí jejich požadavky přetlumočit,“ uvedl Michal Hodulík, area sales manager Integry.

Pro práci v IT není podstatné studium, ale vlastní píle

Jenom osm procent respondentů uvedlo, že pro kariéru v oboru je důležité vysokoškolské vzdělání. Naopak 72 % považuje za nejdůležitější praxi, přičemž šest z deseti zastává názor, že „dobrého programátora nikdo neodmítne“.

Podmínkou pro práci v IT je především pracovat na sobě (96 %) a velká motivace, přičemž znalosti nejsou tolik důležité, protože většina věcí se dá najít na internetu (48 %). Osmadvacet procent respondentů doporučuje být skromný, čtyři z deseti dokonce tvrdí, že v mladém věku není podstatná výše odměny za práci, ale zkušenosti, které může člověk získat.

Důležitým zdrojem informací je kromě internetu (88 %) mentoring seniorních kolegů (84 %).

Za nejlukrativnější segment práce považují IT specialisté stále finanční sektor (24 %), za nejlákavější technologie považují cloudová řešení (8 %).

Práce v cizině dneska není pro IT specialisty už nijak atraktivní, naopak dokonce skoro desetina tvrdí, že dneska jsou v Česku daleko zajímavější příležitosti i pracovní podmínky.

Malé zastoupení žen v oboru 76 % respondentů vysvětluje jejich nedostatečným zájmem o technologie. Vadou na kráse jejich přesvědčení je, že všichni účastníci průzkumu byli muži.

Štítky: 

Podobné články

Novela zákoníku práce: jaké změny zahýbou světem informačních technologií?

2. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Smitio)
Nová úprava zákoníku práce přináší od roku 2025 několik zásadních inovací, které se promítnou do každodenní praxe firem, zaměstnanců i podnikatelů. Řada změn výrazně zasáhne i sektor informačních technologií. Čtěte více

Tržby v ICT sektoru loni přesáhly bilion korun

6. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Počet ICT specialistů se v Česku za posledních deset let zdvojnásobil, podíl žen mezi nimi však stále patří k nejnižším z členských států Evropské unie. Ve vztahu k HDP u nás byly v roce 2023 investice do ICT výrazně nad průměrem zemí EU a výdaje firem na výzkum a vývoj v této oblasti rychle rostou. Čtěte více

Jak řešit nedostatek dovedností v kyberbezpečnosti v malých a středně velkých podnicích

5. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Nedostatek odborníků na kybernetickou bezpečnost se sice dotýká organizací všech velikostí, menší podniky ale pociťují jeho dopad nejsilněji. Studie společnosti Sophos nabízí praktické možnosti, jak tyto problémy řešit i s omezenými rozpočty a zdroji, a popisuje, jak může tato společnost pomoci menším organizacím zlepšit jejich výsledky v oblasti kyberbezpečnosti. Čtěte více

Práce v IT v roce 2025: AI, kybernetická bezpečnost a vysoké platy

29. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: smitio)
V roce 2025 odborníci očekávají v oblasti informačních technologií významné změny. Svět jedniček a nul ovládne umělá inteligence a automatizace. Firmy do zavádění nových technologií investují miliardy. Čtěte více