Junioři mají v IT dveře otevřené
Skoro polovina (43 %) dotazovaných firem se pak spokojí se středním vzděláním se zaměřením na IT a 34 % firem požaduje „pouze“ absolvování rekvalifikačních kurzů se zaměřením na IT.
Dotazované firmy v roce 2023 hodlají nabrat 1 - 10 nových IT specialistů, a to zejména z oblasti back-end vývoje (58 %), front-end vývoje (39 %), infrastruktury (35 %), testování softwaru (34 %) a vývoje a správy informačních systémů (33 %). Přísun kandidátů chtějí dotazovaní zajistit plánovaným zvýšením platů, a to nejčastěji o 3 - 10 %.
Více než polovina dotazovaných uvedla, že 81 - 100 % ze všech jejich obsazovaných pozic vyloženě vyžaduje základní digitální dovednosti jako například znalost postupů při sdílení dokumentů, práce v MS Teams, MS Word/Excel apod., a to nejen u IT nabídek práce, ale i u obsazovaných pozic dotazovaných společností plošně. „Struktura pracovního trhu se neustále mění a je zcela patrné, že každý z nás musí přemýšlet o svém dlouhodobém pracovním uplatnění. Kontinuální vzdělávání tomu velmi pomáhá, proto doporučuji všem napříč obory rozvíjet zejména digitální dovednosti,” uvedl Milan Novák, CEO společnosti GoodCall.
„Největší zájem je tradičně o kurzy z oblasti datové analýzy, kde také nabízíme nejvíc kurzů a poptávka je stále veliká. V této oblasti navíc dobře získávají uplatnění ženy. Zhruba polovina našich absolventek rekvalifikačních kurzů si do tří měsíců najde práci v IT. Další tradiční vstupní branou do světa IT je oblast testingu a webového vývoje. Nedávno jsme začali nabízet kurzy kybernetické bezpečnosti a ty se okamžitě setkaly s velkým zájmem, protože velmi rychle roste počet nabízených míst v tomto oboru,“ řekla Anna Valouchová, která má v Czechitas na starosti vyhodnocování dopadu činnosti organizace na společnost.
Průzkum také ukázal, že jsou společnosti otevřené práci na zkrácený úvazek, a to konkrétně u 58 % dotazovaných. Práci zcela bez nutnosti přítomnosti v kanceláři umožňuje47 % společností. Tahouny jsou v tomto směru obor IT a společnosti působící v Praze, kde je trend umožnění práce na dálku vyšší oproti celkovému vzorku dotazovaných.
„Průzkum nám potvrdil, že firmy budou letos nabírat zaměstnance do IT pozic i přes složitou ekonomickou situaci. Hlavním důvodem je samozřejmě rostoucí digitalizace a automatizace. Zároveň firmy potvrzují, že opět zvyšují mzdy, nejčastěji o 5 %, ale téměř pětina až o 10 %,“ dodal Milan Novák.
Z dat bylo také zjištěno, že 79 % respondentů (majoritně HR manažerů) považuje při náboru IT odborníků za nejefektivnější zdroj doporučení od zaměstnanců a manažerů. Dále volí inzerci na pracovních portálech, přímé oslovení HR specialistou, sociální sítě, vlastní kariérní stránky, případně networking a spolupráci s personálními agenturami. IT nábor je dle výsledků dotazníku tak komplexní a náročnou disciplínou, že náboráři zde zapojují více kanálů oproti jiným oborům ve zkoumaném vzorku dotazovaných.
„IT odvětví se rozvíjí a dále bude. Firmy nabírají nové IT odborníky, jelikož jich je stále nedostatek. Motivací pro nové zaměstnance může být kromě atraktivního oboru také zvyšující se platové ohodnocení a nízká fluktuace na IT pozicích, která zůstane podle dotazovaných firem nízká i v tomto roce,” uvedla Apolena Broďáková, socioložka ze společnosti Behavio.
Údaje vyplývají z průzkumu společnosti GoodCall ve spolupráci s Czechitas a Behavio mezi více než 100 společnostmi z IT.
Shrnující e-book s výsledky zkoumání najdete zde.