Jaká jsou rizika mobilních plateb a jak se jich vyvarovat?
Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře AVG, připravil pro všechny uživatele, kteří mobilní platby využívají, nebo o jejich využití uvažují, přehled rizik spojených s využíváním mobilních přístrojů k finančním transakcím a také několik tipů, jak zabránit ohrožení jejich účtů a osobních údajů.
Mezi hlavní rizika spojená s mobilními platbami patří:
- Stejně jako byste neměli používat internetové bankovnictví na počítači v internetové kavárně, neměli byste realizovat mobilní platby přes veřejné Wifi připojení. V tom případě totiž veřejně přenášíte vaše bankovní údaje a v nezašifrované podobě je může kdokoli zachytit a následně zneužít.
- Při ztrátě či krádeži mobilního telefonu si uživatelé často představí ztrátu svých kontaktů, fotografií či aplikací. Většina uživatelů chytrých zařízení v nich má ale uložená hesla k přihlášení na e-mail, sociální sítě či e-shopy, ale také do internetového bankovnictví. Jakmile se vaše mobilní zařízení dostane do nesprávných rukou, je v nich také váš bankovní účet.
- Počet škodlivých programů útočících na mobilní uživatele neustále roste a zejména v případě mobilních finančních transakcí může být napadení vašeho chytrého mobilního přístroje malwarem fatální. Pokud kyberzločinec získá přístupová data k vašemu bankovnímu účtu, může je okamžitě zneužít.
Jak se před hlavními riziky mobilních plateb ubránit a zabezpečit účet:
- Aplikace do vašeho chytrého zařízení vždy stahujte jen z oficiálních obchodů s aplikacemi jako je Google Play a další a ujistěte se, že aplikace pochází z důvěryhodných zdrojů. Vyvarujte se stahování bezplatných kopií originálních aplikací, může se jednat o malware.
- Ačkoli se to může zdát jako samozřejmost, zhruba třetina uživatelů stále nemá na svém mobilním přístroji nastavené přístupové heslo. Stejně jako si zamykáte dveře od bytu nebo od auta, měli byste si zamykat i přístup k vašemu chytrému telefonu nebo tabletu, protože váš chytrý přístroj je vstupní bránou do vašeho každodenního života, ať už k e-mailu, k fotografiím, kontaktům, sociálním sítím, nebo právě k bankovním údajům.
- Mnoho uživatelů chytrých telefonů a tabletů se stále mylně domnívá, že ve svých mobilních zařízeních nepotřebují mít žádný bezpečnostní program. Vaše mobilní přístroje jsou ale bez antivirového programu stejně tak ohrožené, jako vaše notebooky či stolní počítače, viry šířící se internetem je mohou napadnout stejně tak. Kromě toho mobilní antiviry poskytují také technologii anti-theft, která umožňuje ztracený nebo ukradený přístroj vyhledat a uzamknout.
Ačkoli v Čechách zatím mezi mobilními platbami stále převládá využití mobilního bankovnictví, uživatelé se postupně seznamují i s jinými aplikacemi umožňujícími mobilní platby. V současné době patří mezi ty nejznámější Mobito. Využívání mobilních plateb může výrazně zjednodušit váš každodenní život, je ale třeba uvědomit si zmíněná rizika plynoucí z používání vašich chytrých telefonů a tabletů k mobilním transakcím a dodržovat základní pravidla. Zajistíte si tak bezpečnost nejen vašich bankovních údajů, ale také vašeho účtu.