Jak se vyvíjel malware v České republice v roce 2019?

21. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Podle dat společnosti ESET v roce 2019 počet útoků na uživatele obecně narůstal. Vliv na to má mimo jiné snadná dostupnost škodlivých kódů na tzv. darknetu, tedy šedé zóně internetu, kde si lze v podstatě koupit hotové škodlivé kódy.

Měnilo se také to, v jakých jazycích útočníci malware programují. Dlouhodobě se zvyšovala popularita jazyka C#. Díky tomu že jej komunita útočníků hojně využívá, je k dispozici široká nabídka antidetekčních modulů, které mají za cíl snížit odhalení malwaru bezpečnostním softwarem.

V roce 2019 se konstantně snižoval počet detekcí ransomwarů. Jejich největší nárůst proběhl v roce 2017. Tehdy však firmy začaly investovat do ochrany proti tomuto typu hrozby a jejich výskyt tak dlouhodobě začal klesat. Přesto ale zůstává pro uživatele a firmy v České republice rizikem.

„Důvodem poklesu detekcí ransomware byl zřejmě náročný vývoj a z toho plynoucí nižší zisky útočníků. Řada firem má dnes kvalitně řešené zálohy a platit výkupné tak jednoduše nemusí. Ke konci roku se však objevilo několik výrazných útoků cílených na Českou republiku, které získaly významnou mediální pozornost, a může se jednat o začátek nového trendu, kdy se s ransomwarem začneme potkávat opět častěji,“ vysvětlil Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení pražské pobočce ESETu.

Nejvýraznější vývoj zaznamenali analytici ESETu u spywaru, jenž lze rozdělit na malware kradoucí hesla a bankovní malware. Ve světě rostou detekce především bankovních variant, tzv. bankerů.

Česká republika byla specifická nárůstem útoků na hesla. Typickým příkladem jsou trojské koně Fareit a Spy.Agent.AES, které dominovaly pravidelným měsíčním statistikám v uplynulém roce.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice v roce 2019:

  1. Trojan.Win32/PSW.Fareit (7,67 %)
  2. Trojan.MSIL/Spy.Agent.AES (5,14 %)
  3. Backdoor.Java/Adwind (3,29 %)
  4. Backdoor.MSIL/NanoCore (2,24 %)
  5. Trojan.Win32/Formbook (2,11 %)
  6. Trojan.Win32/Spy.Socelars (1,86 %)
  7. Trojan.MSIL/Bladabindi (1,50 %)
  8. Backdoor.Win32/Rescoms (1,48 %)
  9. Trojan.Win64/CoinMiner.RX (1,33 %)
  10. Trojan.MSIL/Spy.Agent.AUS (1,27 %)
Štítky: 

Podobné články

Na očích, přitom skryté: Útočníci vkládají malware do obrázků na webových stránkách

23. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP Inc. vydala svou nejnovější zprávu Threat Insights Report, která popisuje, jak kyberzločinci využívají předpřipravené sady umožňující i těm méně zkušeným vytvořit malware a využít generativní umělou inteligenci (GenAI) k zefektivnění svých útoků. Čtěte více

Globální vývoj kyberhrozeb: Nový typ investičního podvodu, jehož součástí je deepfake

20. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Společnost ESET vydala svou nejnovější zprávu Threat Report H2 2024, která shrnuje globální vývoj kybernetických hrozeb na základě dat z telemetrie a odborného pohledu analytiků, a to od června do listopadu 2024. Během tohoto období například výrazně narostl počet investičních podvodů, a to o více než 335 % mezi prvním a druhým pololetím roku 2024. Čtěte více

HP Wolf Security přináší nové důkazy o útocích prostřednictvím malwaru generovaného AI

4. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Nejnovější zpráva HP Wolf Security upozorňuje na využití umělé inteligence při vytváření malwarových skriptů, na malvertising při šíření podvodných nástrojů pro práci s PDF a na malware v obrazových souborech. Čtěte více

Každý třetí útok ransomwaru na české firmy začíná zneužitím zranitelnosti

30. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Nejčastějším zdrojem ransomwarových útoků na české společnosti v roce 2023 bylo zneužití zranitelnosti systému zabezpečení. Firmy se na kybernetické útoky připravují, ale stále nedostatečně - pouze 57 % z nich zálohuje data a 42 % zaměstnává specialisty na kybernetickou bezpečnost nebo provozuje interní SOC. Ještě hůře na tom jsou firmy s plány obnovy nebo plány na zachování kontinuity provozu. Čtěte více