Jak prodávat přepěťové ochrany + test

4. 7. 2013. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: dTest)
Vybrat přepěťovou ochranu, která se umisťuje před chráněný přístroj, není složité. I tak se podívejte na několik rad, jak přitom postupovat, a také by vás mohly zajímat výsledky z dTestu.

Na trhu jsou v nabídce buď jednoduché jednozásuvkové „přepěťovky“ nebo vícezásuvkové ochrany na prodlužovačce (4- až 9zásuvkové). Vícezásuvková ochrana se hodí tam, kde je nutné zapojovat hodně spotřebičů, typicky v pracovně u počítačového stolu nebo v obývacím pokoji u televizního koutku. Přepěťová ochrana na prodlužovačce bývá často sofistikovanější zařízení, které může sloužit i jako filtr EMC (elektromagnetického ruchu). To je důležité pro kvalitní a čistý poslech hudby.

Funkce master/slave u vícezásuvkových ochran je výhodou. Princip funguje tak, že zásuvka „master“ je hlavní a „slave“ jsou podružné. Proud prochází přes master do dalších zásuvek, které se vypnou současně po vypnutí masteru. V praxi se to často využívá opět například v pracovně, kde počítač je master a všechny ostatní spotřebiče (monitor, tiskárna, reprobedny, modem atd.) jsou slave. Díky tomu přístroje v režimu stand-by nebudou spotřebovávat energii.

Jednozásuvková přepěťovka slouží sice pro ochranu jednotlivých spotřebičů, ale pokud do ní zapojíte normální prodlužovačku, bude i ta, potažmo přístroje do ní zapojené, chráněna před přepětím v elektrické síti. To je levnější cesta, jak ochránit skupinu spotřebičů. Délka kabelu by však ideálně neměla přesáhnout tři metry.

Základní přepěťová ochrana chrání před přepětím v elektrické síti. Složitější zařízení však mají i ochranu televizní antény, nebo telefonního kabelu. Nejdůležitější je ochrana elektrické sítě, protože to je nejpravděpodobnější cesta, kterou se přepětí dostane „do domácnosti“.

Mimochodem každá domácnost by měla být chráněna instalovanými svodiči přepětí (přepěťovými ochranami) 1. a 2. stupně. Ovšem zjistili jsme, že ne vždy tomu tak je. Z toho důvodu jsme testovali ochrany i na větší přepětí, než které by měly podle směrnic zvládnout. Pokud první dva stupně ochrany chybějí, kupte pokud možno tu nejsilnější ochranu 3. stupně, například Brennenstuhl nebo Monster Cable.

Časopis dTest přitom provedl i test přepěťových ochran, které byly publikovány v červencovém čísle. Z něj vyplývá, že každá z osmi testovaných přepěťovek zvládne dobře ochránit citlivou elektroniku před přepětím v elektrické síti. Rozdíly byly minimální. Některé modely mohou sloužit i jako filtry elektromagnetického ruchu, ovšem to se pak výrazně projeví na ceně. Tady naopak byly velké rozdíly.

Při testu se ukázalo, že všechny „přepěťovky“ plní svoji funkci dobře, ba naopak mnoho z nich si poradí i s většími energetickými pulzy, než požadují směrnice. Nevýhodou je, že se nedají opravit.

Jako u všech spotřebičů dTest měřil spotřebu v pohotovostním stavu (stand-by). Zjistil, že některé modely mají nečekaný apetit, ale i přesto dokážou ve výsledku přinést pozitivní efekt v podobě snížení výdajů za elektřinu.

Výsledky testu si můžete přečíst na webu dTest zde.

Podobné články

Své spotřebiče chrání před bouřkami jen čtyři z deseti Čechů

5. 6. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
Přestože čtvrtina Čechů uvádí, že už jim problémy související s blesky zničily spotřebič, polovina respondentů svou elektrickou síť nechrání žádným speciálním zařízením. V drtivé většině se lidé spoléhají na to, že je zabezpečí hromosvod, při mimořádně silné bouřce vytahují důležité přístroje ze zásuvky. Jestliže se pro nějakou metodu rozhodnou, volí Češi přepěťovou ochranu. Čtěte více

Svou domácí elektrickou síť chrání jen 40 % Čechů

2. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
Devět z deseti Čechů zažilo v souvislosti s bouřkou výpadek proudu, čtvrtině respondentů pak přepětí v síti pokazilo nějaký elektrický přístroj. Přesto se však proti bleskům většinou nechrání, nějakou formu prevence volí jen 40 procent lidí. Nejčastěji jde o přepěťovou ochranu, záložní zdroje či jejich kombinaci. Čtěte více

Svou elektrickou síť chrání před riziky bouřek a blesků jen 4 z 10 Čechů

2. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
Bouřková sezona je v plném proudu, a to i s riziky, která mohou mít bleskové výboje na elektrickou síť. Zatímco podle dat společnosti Schneider Electric vnímá 86 % českých firem výpadek proudu jako významný bezpečnostní incident, 6 z 10 českých domácností obavy z případných dopadů bouřek a blesků na svoji domácnost nemá. Čtěte více