Svou domácí elektrickou síť chrání jen 40 % Čechů

2. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
Devět z deseti Čechů zažilo v souvislosti s bouřkou výpadek proudu, čtvrtině respondentů pak přepětí v síti pokazilo nějaký elektrický přístroj. Přesto se však proti bleskům většinou nechrání, nějakou formu prevence volí jen 40 procent lidí. Nejčastěji jde o přepěťovou ochranu, záložní zdroje či jejich kombinaci.

Téměř každý týden v létě upozorňují meteorologové na možnost příchodu silných bouřek. Poškození ale nepřináší jen prudký vítr a déšť, ale i blesky. Následné kolísání napětí zaznamenalo 40 % Čechů a 90 % zažilo výpadek proudu. Za následek může mít poškození některých citlivějších přístrojů – 23 % respondentů v průzkumu uvedlo, že takto o nějaké elektronické zařízení přišli.

„Téměř polovina Čechů udává, že se nějakého poškození majetku v souvislosti s bouřkou obává. Výrazně častěji to pociťují lidé v menších obcích, zatímco ve velkých městech obyvatelé riziko trochu podceňují,“ uvedl Petr Baudyš z divize Secure Power společnosti Schneider Electric. Ve srovnání s loňským průzkumem jsou lidé trochu nervóznější, v roce 2020 se poškození domácnosti vlivem bouřek a blesků obávali čtyři lidé z deseti.

Ochranu sítě lze pořídit za pár stokorun

Pokud lidé svou domácnost chrání, volí především přepěťovou ochranu. Činí tak každý třetí respondent. „Toto řešení chrání připojená zařízení před přepětím v napájecí síti, které může nastat nečekaně z různých příčin a dokáže poškodit nebo úplně zničit připojená zařízení,“ podotkl Baudyš. Opatření není drahé, nákup se pohybuje v řádu stovek korun. Může však ochránit domácí přístroje v hodnotě desítek či stovek tisíc korun. Přepěťová ochrana ale nepomáhá uživatelům při výpadku proudu. K takovému účelu jsou určena jiná zařízení - záložní zdroje (UPS).

Výrazně méně respondentů, jen asi 8 %, volí buď záložní zdroj, nebo jeho kombinaci s přepěťovou ochranou. UPS zásadnímu vybavení pomůže překlenout chvíle výpadku proudu a některá zařízení ochrání i před kolísajícím napětím. Domácnostem přitom obvykle stačí zařízení o výkonu do 500 W. Majitelům se vyplatí zabezpečit především routery, počítače, televize, herní konzole, ale i domácí kotle.

„Dobrou zprávou ale je, že každý desátý respondent uvažuje o tom, že nějakou formu ochrany pro domácí elektrickou síť pořídí,“ uzavřel Baudyš.

Neopatrné firmy může bouřka připravit o zásadní data

Zatímco v domácnostech dokáže bouřka vyřadit z provozu například televizi, kotle a jinou elektroniku, firmy může zásah blesku přijít ještě dráž. Velká část společností je digitalizovaných, potřebují zajistit internet, a především pracují s obrovskou porcí dat. Právě ta mohou být při bouřce a chybějícím zabezpečení ve značném ohrožení. Schneider Electric doporučuje, aby se firmy zaměřily na ochranu kritických zařízení a aplikací edge computingu, velmi důležité je zálohování serverů, síťových prvků, racků, distribuce energie, chlazení u serveroven. Ohrožené jsou ale i pracovní stanice, výrobní zařízení, ústředny a storage.

Údaje vyplývají z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Schneider Electric, který byl proveden v červnu 2021 na vzorku 1 000 respondentů.

Štítky: 

Podobné články

CyberPower: UPS řady Advanced PFC Sinewave

6. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: CyberPower)
Společnost CyberPower přichází na trh s novou řadou UPS Advanced PFC Sinewave, která je navržena pro rackové instalace a poskytuje čisté sinusové napětí. To znamená, že je kompatibilní i s nejcitlivějšími zařízeními včetně moderních počítačů se zdroji s aktivním PFC. Díky pokročilé regulaci napětí se snižuje riziko poškození elektroniky a výpadků systému. Čtěte více

Huawei představilo chytré bateriové úložiště s inovativním chlazením a vysokou účinností

25. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Nové bateriové úložiště LUNA2000-215 od Huawei umožňuje firmám uchovávat přebytečnou energii a využít ji v době vyšší poptávky nebo mimo dobu osvitu, tedy efektivně zúročit solární energii. Díky inteligentnímu řízení výkonu a hybridnímu chlazení garantuje nejen nižší provozní náklady, ale také dlouhou životnost a bezpečný provoz. Čtěte více

Eaton: UPS řady 93T

8. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
Společnost Eaton, která se zabývá inteligentním řízením energie, představila nový zdroj nepřerušovaného napájení Eaton 93T s výkonem 15 až 80 kVA. Tento kompaktní zdroj poskytuje stabilní napájení pro kritické aplikace, jako jsou serverovny a malá datová centra v prostředí zahrnujícím obchodní a průmyslové odvětví, finančnictví, zdravotnictví, státní správu, průmysl a informační technologie. Čtěte více

Eaton připravuje další sérii školení Eaton Tour 2024. Zaměření se na rozváděče a udržitelnou budoucnost

29. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
Společnost Eaton odstartuje v září další sérii odborných školení. Letošní ročník Eaton Tour se zaměří na téma rozváděčů a udržitelné budoucnosti. Účastníci se dozví nejen novinky v oblasti legislativy a ověřování PVA rozváděčů, ale získají také cennou inspiraci k zavedení inovací do své práce. Čtěte více