Jak digitalizují malé a střední podniky v Česku? Spoléhají na nové technologie v čele s AI agenty

22. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Pipedrive)
Malé a střední podniky se v České republice, potažmo v celé Evropě, potýkají s řadou problémů. Kromě stále zmiňovaných regulací a byrokracie tu jsou ale další významné faktory. Mezi ně patří složitější přístup ke kapitálu nebo problémy s adopcí technologií. Právě technologie přinášejí způsoby, jak růst rychleji navzdory nedostatku zdrojů i pracovních sil.

„Aby mohl váš byznys uspět, musíte zaujmout holistický přístup k zákazníkům – poznat jejich potřeby a dodat jim to správné řešení. To znamená mít perfektní go-to-market design, tým talentovaných obchodníků a dosáhnout tzv. operational excellence – tedy maximální provozní efektivity a produktivity. Prakticky žádná firma si však dnes nedokáže zajistit všechny své potřeby sama, proto je neméně důležité mít silné partnery a ekosystém. Ve své platformě propojujeme více než 500 aplikací, které komplexně pokrývají potřeby malých firem,“ uvedlSean Evers, VP of sales & partner v Pipedrive.

„Firmy dnes čelí dvěma zásadním výzvám – schopnosti inovovat a flexibilně reagovat na změny. Pokud své týmy vybavíte nástroji jako Make, které nevyžadují znalost kódování, umožníte jim nejen automatizovat manuální práci a zvýšit jejich produktivitu, ale také urychlíte inovace. Díky těmto nástrojům mohou odborníci z různých oddělení navrhovat řešení přesně podle svých potřeb, a to bez jakékoli znalosti programování. To umožní decentralizovat inovace, zrychlit reakce a snížit závislost na IT či technologických týmech. Najednou se tedy dostává potenciál inovovat do rukou celé firmy, což podporuje kreativitu a umožňuje řešení problémů na všech úrovních organizace,“ řekl Fabian Q. Veit, CEO společnosti Make.

„Každá rostoucí firma brzy dosáhne bodu, kdy se potřebuje rozhodovat na základě dat, mít jeden zdroj pravdy. CRM však není jenom databáze kontaktů. Má v sobě obrovský potenciál v automatizaci, rozvíjení a usnadňování práce. Když získáme data o všech činnostech, můžeme lépe porozumět tomu, co se děje v našem obchodu a co zákazníci chtějí,“ doplnil Lukáš Novotný, konzultant automatizací ve společnosti Dáváme.

V hlavní roli AI agenti

Jednoznačným trendem, který se objevuje napříč odvětvími, je masové nasazování AI agentů – pomocníků, kteří dokážou zastat úkoly nejen v dané aplikaci, ale v celých ekosystémech. „Aplikace jsou propojenější než kdy dřív. Hlavní roli hraje konektivita skrze API rozhraní. Propojené aplikace jsou dnes v podstatě novým internetem. Uživatel už tedy není pilotem stíhačky, ale spíš operátorem, který říká, kam je třeba doletět. AI agenti mohou díky tomu obsluhovat libovolné množství aplikací skrze jediné uživatelské rozhraní. Mohou naplánovat schůzku, poslat e-mail nebo vymýšlet libovolné podmínky a instrukce. A nezáleží na tom, zda jde o jednotlivce, malou firmu, nebo nadnárodní korporaci,“ řekl Radek Novotný, CEO Superface.

Podle průzkumu společnosti Pipedrive spočívá hlavní využití AI ve firmách ve zvýšení produktivity (79 %), shromažďování informací (42 %) a vylepšování interakce se zákazníky a posilování jejich spokojenosti (41 %). Pouze 22 % firem vnímá používání AI jako úsporné opatření. Mezi nejoblíbenější nástroje patří stále ChatGPT, který používá 86 % firem (z celkového počtu těch, které s generativní AI pracují). Druhý nejoblíbenější nástroj je Siri (24 %), následují Google Assistant (19 %), Microsoft Copilot (17 %), Google Gemini (17 %), Claude od Anthropic (6 %) a Perplexity (3 %).

Mezi nejčastější způsoby využití patří uplatnění generativní AI, tvorba textů a dalšího obsahu (75 %), shrnutí obsahu (52 %) a přepisy (29 %). Méně využívané jsou potom rešerše (24 %), tvorba reportů (17 %) a lead scoring (8%).

Podobné články

David Večeřa, sales director společnosti INFOMATIC

David Večeřa (Infomatic): Digitalizace a automatizace jsou cestou k efektivitě

26. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Infomatic)
S Davidem Večeřou, sales directorem společnosti INFOMATIC, jsme hovořili o tom, co podnikům přináší digitalizace dokumentů a automatizace procesů. Prostor dostaly také skenery značky RICOH a s nimi související servisní služby nebo pozvánka na připravovanou konferenci DIGITALIZACE 2025. Čtěte více

Konica Minolta a Nintex: Výhody automatizace procesů

12. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Konica Minolta)
Filip Steiger, expert na automatizaci z Konica Minolta, nám v rozhovoru vysvětlil, jak digitalizace a automatizace firemních procesů pomocí nástroje Nintex může výrazně zvýšit efektivitu firemních operací. Dozvíte se, proč je automatizace klíčová právě teď a komu je určena. Čtěte více

ČSÚ zveřejnil souhrnná data o digitalizaci Česka a EU. Jak si ČR stojí?

19. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Obyvatelé Česka stále častěji používají mobilní bankovnictví, nakupují online a poslouchají hudbu či sledují videa přes placený stream. Význam digitálních technologií narůstá i v podnicích, ve veřejné správě, školství i zdravotnictví. Čtěte více

Perspektivy datových center v digitálně orientovaném světě roku 2025

12. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
Datová centra tvoří základ digitalizace a umožňují provoz technologií, které pohánějí náš stále propojenější svět. Celospolečensky rostoucí závislost na technologiích založených na datech činí z datových center zcela nepostradatelnou infrastrukturu. Tato závislost však na odvětví vyvíjí tlak, aby se rychle rozšiřovalo, přijímalo inovativní technologie a současně plnilo cíle v udržitelnosti. Čtěte více