Intel reaguje na problémy svých procesorů: Vydává patch a rozšiřuje záruku
V prvních týdnech poté, co se na začaly objevovat informace o tom, že procesory Intel Core 13. generace („Raptor Lake“) a 14. generace („Raptor Lake Refresh“) začínají po několika měsících používání vykazovat potíže s přehříváním, které mohou vést k nestabilitě operačního systému a dalších aplikacích, a v řadě případů až k nevratnému zničení procesoru, zpočátku nikdo nevěděl, co bude dál.
Nyní, tedy týdny a měsíce od prvních stížností uživatelů a zkoumání situace, již známe pravděpodobné příčiny toho, proč některé procesory Core 13. a 14. generace pro stolní počítače opakovaně selhávají. Příčinou problému jsou chyby v softwarovém kódu procesorů (tzv. mikrokódu), kvůli kterým procesory běží při vyšších úrovních napětí, než je žádoucí. Po určité době činnosti se procesory začaly přehřívat a při dlouhodobém používání tak značně trpěly. V lepším případě to vedlo k nestabilitě počítače, v horším scénáři to mohlo skončit zničením procesoru. Problém údajně podle Intelu není hardwarový a mělo by jej být možné opravit pomocí softwarové záplaty (to však již bohužel zpětně nevyřeší situaci u již poškozených procesorů).
Nyní se tedy již Intel začíná k celé situace stavět čelem a přijímá opatření, která by měla co nejvíce omezit negativní dopady na jeho reputaci.
Opravný patch míří mezi uživatele
Společnost Intel nyní vydává opravu, která řeší chybu způsobující nestabilitu výše zmiňovaných procesorů (spekuluje se však, že později možná přijdou i jiné způsoby nápravy). V současné chvíli je však potvrzené, že Intel distribuuje opravu mikrokódu „0x129“ výrobcům základních desek (někteří výrobci, jako ASUS či MSI, však uvolnili softwarovou opravu pro spotřebitele prostřednictvím beta aktualizace systému BIOS ještě o něco dříve).
Intel ve svém oznámení uvedl, že oprava mikrokódu 0x129 „omezí požadavky na napětí nad 1,55 V jako preventivní zmírnění u procesorů, u nichž se nevyskytují příznaky nestability“. Ačkoli by to mělo zlepšit stabilitu postižených procesorů, společnost zároveň naznačila, že následovat mohou další záplaty.
Intel zároveň upozorňuje, že oprava může mít v určitých situacích negativní dopad na výkon (podle informací nezávislých testerů, kteří měli možnost vše vyzkoušet, se pokles výkonu u herní zátěže pohybovat maximálně okolo dvou procent).
Společnost Intel také informovala, že aktualizace mikrokódu bude k dispozici pouze prostřednictvím aktualizací BIOSu základních desek, nikoliv prostřednictvím záplaty operačního systému Windows. Majitelé procesorů, kterých se to týká, tedy budou muset znovu přeflashovat BIOS na své základní desce.
Dále Intel poznamenal, že u odemčených desktopových procesorů Core 13. a Core 14. generace nebude tato nejnovější aktualizace bránit uživatelům v přetaktování, pokud se tak rozhodnou (uživatelé mohou ve svém BIOSu vypnout nastavení eTVB, pokud chtějí přetaktovat nad hranici 1,55 V – přesto však Intel dodal, že jakékoli přetaktování může vést ke ztrátě záruky na čip).
Prodloužená záruka
V mezičase Intel rozhodl i o prodloužení poskytované záruky, která se ze standardních dvou či tří let protáhne až na výsledných čtyři až pět let.
Prodloužení záruky se vztahuje na nové i dříve zakoupené procesory, pokud jde o jeden z uvedených procesorů, a vztahuje se na všechny zákazníky po celém světě. Intel dokonce k nové reklamaci vyzývá i zákazníky, kteří již procesor z výše zmiňovaných důvodů reklamovali a při předchozích servisních řízeních neuspěli.
Seznam modelů, kterých se prodloužení záruky týká, si můžete prohlédnout v přiložené tabulce.