Intel představil čipy Core Ultra druhé generace. Slibují obrovské zlepšení v oblasti AI a efektivity

6. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel, www.trustedreviews.com, www.tomshardware.com)
Společnost Intel představila své dosud nejvýkonnější procesory kategorie x86 řady Intel Core Ultra 200V pro notebooky. Čipy přinášejí vyšší výkon v oblasti umělé inteligence a řadu dalších vylepšení. Intel dokonce sebevědomě prohlašuje, že jde o nejvýkonnější procesory ve své třídě a plnohodnotnou konkurenci pro architekturu ARM.

Nové čipy, označované také kódovým názvem Lunar Lake, se skládají ze čtyř „úsporných“ jader E nové generace s nízkou spotřebou a čtyř „výkonných“ jader P nové generace. Jejich kombinace přináší oproti předchozím čipům výrazné zvýšení výkonu (konkrétně až trojnásobný nárůst výkonu na vlákno, až 80% nárůst špičkového výkonu) i prodloužení výdrže (počítače by měly zvládnout až 20 hodin přehrávání videa nebo 11 hodin běžného používání na jedno nabití).

Je také důležité zmínit, že jde primárně o čipy pro ultratenké přenosné počítače, pro zařízení s potřebou vyššího výkonu (jako jsou herní počítače nebo přenosné pracovní stanice) Intel nabízí jinou třídu procesorů. Již trochu marketingově pak působí příslib „chladnějších, tišších, výkonnějších a rychlejších počítačů v ultratenkém provedení“.

Řada vylepšení proběhla u generace Lunar Lake již na úrovni návrhu architektury. Intel např. prozradil, že se podařilo skokově snížit latenci na úrovni křemíku (substrátu), díky čemuž bylo možné mezigeneračně snížit latenci pamětí až o 40 %.

Intel u Lunar Lake upustil od podpory hyperthreadingu, aby zvýšil výkon i energetickou účinnost. Společnost uvádí, že Lunar Lake díky tomu nabízí o 15 % vyšší výkon s jádry P při stejné úrovni spotřeby jako Meteor Lake, o 10 % vyšší výkon na milimetr čtvereční plochy matrice a o 30 % vyšší generační nárůst v celkových ukazatelích spotřeby/výkonu.

Za zmínku určitě také stojí fakt, že na rozdíl od předchozích generací je výrazná většina komponent nových čipů vyráběna mimo Intel, konkrétně v továrnách společnosti TSMC, které jsou schopny nabídnout modernější a efektivnější výrobní proces (v případě výpočetního čipletu jde o 3nm 3NB proces, který bude u x86 procesorů použit vůbec poprvé). Intel, který si na svých produkčních linkách vždy tolik zakládal, se tak na fyzické produkci svých nových čipů podílí jen minoritně (řeší např. pouzdření křemíku).

Produktová nabídka a základní parametry

Procesory Lunar Lake spadající do řady Core Ultra 200 mají ve svém názvu příponu „V“, jejímž cílem je na první pohled odlišit čipy s novou architekturou.

Nabídka čipů Core Ultra 200V v současnosti zahrnuje devět různých modelů. Ve všech případech procesory nabízejí čtyři „P“ jádra (Lion Cove) pro jednovláknové zátěže a čtyři „E“ jádra (Skymont) pro vícevláknové výpočty. Takty jader se však mezi jednotlivými modely již liší a pohybují se (v tzv. boost režimu) na frekvencích od 4,5 do 5,1 GHz. Nedílnou součástí procesorů je také operační paměť typu LPDDR5X-8533 s kapacitou 16 nebo 32 GB.

Kapacita L3 cache činí v závislosti na modelu 8 nebo 12 MB, všechny čipy však mají novou 8MB vyrovnávací paměť Side Cache (podobnou systémové vyrovnávací paměti, kterou najdeme u procesorů ARM). Procesory samotné poskytují až 5 TOPS výkonu pro AI výpočty.

TDP nových čipů se pohybuje v rozmezí od 8 do 17 W, přičemž jedinou výjimkou je vlajková loď Core Ultra 9 288V s TDP 30 W. Špičkový (maximální) odběr však u všech modelů dosahuje 37 W.

Výkon nových čipů

Intel se pochlubil také výsledky nejrůznějších testů výkonu a efektivity (které je však samozřejmě nutné brát s rezervou).

Společnost Intel tvrdí, že se podařilo dosáhnout historicky vůbec nejlepší energetické účinnosti na architektuře x86 a současně také, že nové čipy poskytují 1,2× vyšší výkon na watt než ARMové procesory Qualcomm X Elite X1E-80-100. Intel dále dodává, že Core Ultra druhé generace poskytuje 2,29× vyšší výkon na watt než předchozí generace Meteor Lake (u čipu Ultra 7 165H). V souhrnu tak architektura Lunar Lake údajně nabízí nejrychlejší procesorová jádra na trhu, který mají v jednovláknovém výkonu 20% až 64% náskok oproti čipům Qualcomm Snapdragon X Elite. V jednovláknových úlohách by měl Intel rovněž překonávat i AMD Strix Point HX370, a to o 3 % až 33 %.

V případě her má Lunar Lake podle Intelu až 2,2× lepší energetickou účinnost oproti předchozí generaci a až o 50 % nižší spotřebu (a to i přesto, že do měření byla zahrnuta 32 GB paměť, zatímco u čipů Meteor Lake se spotřeba paměti nezohledňovala).

Dále Intel uvádí také výrazné zlepšení výpočetní účinnosti, kdy Lunar Lake poskytuje 2,1 až 3× vyšší výkon na vlákno než procesory Meteor Lake. Výsledkem je kumulativní zvýšení výkonu, které se pohybuje od 6 % do 22 % výkonu, avšak pouze s osmi jádry a vlákny (porovnávané čipy Meteor Lake mají 22 vláken výpočetního výkonu).

Intel ukázal také křivku výkonu na watt, která porovnává jeho výkon při různých úrovních napájení s konkurenčními čipy, přičemž všechny byly testovány při zapojení do elektrické sítě. Zde také můžeme vidět jediné srovnání s čipy Apple M3. Celkově Intel tvrdí, že nabízí vyšší výkon než předchozí generace Meteor Lake a srovnatelný výkon s Apple M3 při jejich jmenovitých úrovních napájení, ale Lunar Lake v tomto srovnání sahá dále až k 25 W. Intel pomocí tohoto grafu zdůraznil, že nabízí stejný výkon jako Qualcomm X1E-80-100, ale spotřebuje o 40 % méně energie (čip Qualcomm dosahuje maximálně 50 W).

Vylepšený výkon pro AI

Nová edice čipů Core Ultra získala do výbavy také NPU jednotkuIntel čtvrté generace, která by měla podle slov výrobce nabídnout přibližně čtyřikrát vyšší výkon než předchozí generace. Výkon vestavěné NPU jednotky se u jednotlivých modelů liší.

Některé čipy splňují pouze nutné minimum pro „nálepku“ Microsoft CoPilot+, což je výkon na úrovni 40 TOPS. Vyšší modely pak přidávají dalších 8 TOPS. Ve výsledku pak pomohou počítače s nejnovější generací procesorů Intel Core Ultra jako celek nabídnout AI výkon dosahující hodnoty až 120 TOPS (součet NPU + GPU + CPU).

V této souvislosti se také hodí zmínit, že notebooky s procesory Intel Core Ultra 200V během listopadu získají formou bezplatné aktualizace pro Windows funkce Copilot+ PC.

Inovovaná integrovaná grafika

Nasazena byla také nová grafická mikroarchitektura Xe2 společnosti Intel, která by měla dodat až o 30 % větší grafický výkon než předchozí generace.

Nový integrovaný grafický procesor Intel Arc obsahuje až osm jader Xe druhé generace a také sedm nebo osm vylepšených jednotek pro ray tracing. Grafická jádra pracují na špičkových frekvencích od 1,85 do 2,05 GHz (rozdíly v taktovacích frekvencích mají také vliv na množství AI výkon, který se proto u jednotlivých variant procesorů pohybuje v rozmezí od 53 do 67 TOPS).

Za pozornost mimo jiné stojí také podpora kódování videa ve formátu VVC, kterou procesory Lunar Lake nabídnou jako vůbec první.

Podporován je výstup až na tři monitory s rozlišením 4K.

Další vlastnosti a parametry

Čipy generace Lunar Lake podporují pět linek PCIe 4.0 a čtyři linky PCIe (ty budou u patřičně vybavených notebooků pravděpodobně sloužit pro připojení diskrétní GPU).

Součástí specifikace jsou i technologie jako Wi-Fi 7, Thunderbolt 4 (včetně funkce Thunderbolt Share) či Bluetooth 5.4. Čipy také podporují až šest portů USB 2 a dva porty USB 3.

Další vylepšení Intel slibuje v oblasti zabezpečení. Platforma Lunar Lake má také čtyři bezpečnostní enginy, přičemž novinkou je zejména „Intel Partner Security Engine“ (mělo by jít o řešení Microsoft Pluton integrované přímo do křemíku Intel). Nechybí např. ani funkce Walk-Away-Lock schopná zajistit automatické uzamknutí počítače v momentě, kdy uživatel vstane a odejde. Následně jej opět automaticky přihlásí.

Nechybí ani podpora rychlého nabíjení, kdy by mělo 30 minut na nabíječce stačit pro doplnění energie nejméně na 4,5 hodiny dalšího provozu.

Dostupnost

Intel přislíbil, že nové čipy do svých zařízení osadí nejméně 20 předních světových dodavatelů (na konferenci byly zmiňovány značka jako Acer, ASUS, Dell Technologies, HP, Lenovo, LG, MSI nebo Samsung) s tím, že první notebooky by se měly dostat na pulty obchodů 24. září 2024.s

Podobné články

Novinky od Applu: Výkonné M4 čipy nastupují

1. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Apple)
Dne 30. října 2024 Apple v kalifornském Cupertinu představil nové MacBooky Pro, které jsou vybavené novými čipy M4, M4 Pro a M4 Max a systémem Apple Intelligence. Krátce předtím oznámil Apple i další zajímavé novinky – Macy mini, nové iMacy nebo rozšíření oblíbené funkce, díky které lze iPhone využívat jako platební terminál. Čtěte více

AMD a Intel spojují síly, aby urychlily inovace v ekosystému x86

23. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
I kvůli rostoucí konkurenci ze strany architektury ARM se rozhodly firmy AMD a Intel založit novou poradní skupinu sdružující oborové technologické lídry, jejímž cílem je urychlit inovace ve třídě x86 procesorů a zpřístupnit je zákazníkům a vývojářům. Čtěte více

Intel uvedl na trh desktopové procesory řady Core Ultra 200S

16. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel, arstechnica.com)
Nové procesory společnosti Intel pro stolní počítače přinášejí vlastnosti a funkce notebookových čipů Core Ultra do stolních počítačů. Vedle mnoha atraktivních novinek, které se soustředí primárně na vylepšení produktivity a energetické účinnosti, si však přinesly také podobné výhrady, které směřují primárně k oblasti (herního) výkonu. Čtěte více

Intel na prodej? Qualcomm by měl o koupi zájem

24. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: The Wall Street Journal, The Verge)
Kolem Intelu je v poslední době pořádně rušno. A zdá se, že rozruch jen tak neskončí. Naposledy přilil do ohně Qualcomm, známá společnost zabývající se návrhem čipů a telekomunikačních produktů, která by podle neoficiálních informací chtěla Intel akvírovat. Čtěte více