Intel představil 14. generaci desktopových procesorů Core. Velké změny nečekejte
Nové čipy nadále využívají architekturu Raptor Lake, podobně jako loňské procesory Core 13. generace (ostatně i proto se označují jen jako Raptor Lake Refresh). Několik málo drobných vylepšení se podepisuje pod mírným nárůstem taktovacích frekvencí a v případě některých modelů bylo do výbavy přidáno několik málo výpočetních jader navíc, celkově je však otázkou, jestli majitelé předchozích generací CPU budou mít důvod k upgradu. Alespoň, že ceny při uvedení do prodeje zůstaly u ekvivalentních modelů (na rozdíl od některých dřívějších specifikací o zdražení) totožné.
Na rozdíl od dříve představených mobilních procesorů Intel Meteor Lake se tedy nedočkáme nové chipletové archiktery ani pokročilejšího výrobního procesu Intel 4 a dalších novinek, které si Intel prozatím šetří pro notebooky. Místo toho se budou muset uživatelé stolních počítačů muset spokojit s postupnou aktualizací, i když Intel tvrdí, že i tak jde o nejvýkonnější procesory pro PC. Stále tak zůstává v platnosti i platforma LGA 1700 a čipsety Intel 600 a Intel 700.
Bližší pohled na první dostupné modely
Čtrnáctá generace Intel Core bude v první vlně začínat se šesti procesory, z nichž nejvýkonnější je Intel Core i9-14900K se 24 jádry a 32 vlákny, podle výrobce nejrychlejší současné desktopové CPU na světě. Tento čip je schopen při zapojení technologie Intel Thermal Velocity Boost krátkodobě dosáhnout taktovací frekvence až 6 GHz. Další nové modely by měly následovat v příštím roce. Za zmínku stojí také vylepšení řady Intel Core i7-14700K, která díky mezigeneračnímu rozšíření o čtyři efektivní (E-cores) jádra nabídne celkových 20 jader (a 28 vláken).
Do prodeje nejprve půjdou 125W modely s možností taktování (maximální TDP se pak dle konkrétní konfigurace a režimu Turbo Boost může vyšplhat až na 253 W u nejvýkonnějšího modelu). Nové procesory budou dostupné jak ve variantě s integrovaným grafickým čipem Intel UHD Graphics 770 (varianty „K“), tak bez integrovaného grafického čipu („KF). Procesory podporují jak starší paměti DDR4 3 200 MHz (3 200 MT/s), tak novější DDR5 5 600 MHz (5 600 MT/s) s maximální kapacitou 192 GB.
Ve výsledku se tak Intel dle svých údajů chlubí až 23% nárůstu gamingového výkonu a 54% zlepšení v pracovních úlohách. Se značnou dávkou jistoty (a také při pohledu na první dostupné nezávislé testy) však lze říci, že reálný nárůst se dle situace (a toho, oproti čemu porovnáváme) pohybuje spíše v řádu jednotek procent.
Další výbava
Zákazníci dále mohou počítat také se 16 linkami PCIe 5.0 (×16) a jedním rozhraním PCIe 4.0 (×4) pro připojení úložiště. K dispozici je také integrovaná podpora technologií jako USB 3.2 (2×2 20 Gbps), Thunderbolt 4, Wi-Fi 6 a 6E nebo Bluetooth 5.3. V kombinaci s dalším hardwarem jsou pak čipy připraveny kooperovat také s Wi-Fi 7, Thunderbolt 5 či Bluetooth 5.4.
Úloha AI rychle roste i v případě procesorů
Nové procesory budou uvedeny na trh s několika nástroji využívajícími umělou inteligenci. Jeden z podpůrných nástrojů se nazývá Intel Application Performance Optimization (neboli APO) a jeho cílem je dále zvyšovat snímkovou frekvenci (her) automatickým efektivnějším přerozdělováním dostupných zdrojů. Podle Intelu dokáže APO zvýšit výkon hry, jako je Metro Exodus, asi o 16 %.
Další takovou pomůckou je sada nástrojů Intel Extreme Tuning Utility pro ladění a taktování schopná za pomoci algoritmů umělé inteligence a strojového učení inteligentně ovlivňovat chování pamětí, procesorů a dalších prvků. Zejména méně zkušení uživatelů jistě ocení novou funkci AI Assist, která umožňuje přetaktování vybraných odemčených desktopových procesorů Intel Core 14. generace jediným kliknutím.