HPE přichází s plně bezventilátorovou architekturou, která využívá přímé kapalinové chlazení

31. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise jako první na trhu představila průlomovou plně bezventilátorovou architekturu systémů s přímým kapalinovým chlazením. Řešení výrazně zvyšuje energetickou a nákladovou efektivitu rozsáhlých výpočetních řešení v oblasti AI.

I když se účinnost nových generací akcelerátorů zlepšila, spotřeba energie s rostoucím využitím umělé inteligence stále rychle roste a představuje problém pro tradiční chladicí metody. Organizace, které provozují rozsáhlé úlohy v oblasti AI, budou muset hledat efektivnější způsoby chlazení. Nejúčinnějším řešením je přímé kapalinové chlazení, které HPE zásadně posunula kupředu. Tato klíčová technologie chlazení umožnila systémům HPE dosáhnout významného úspěchu – sedm z deseti nejvýkonnějších superpočítačů se umístilo na seznamu Green500, jenž hodnotí energeticky nejefektivnější superpočítače na světě.

„Jak organizace naplno objevují potenciál generativní AI, musí rovněž dbát na udržitelnost, zvládat narůstající energetické nároky a snižovat provozní náklady,“ prohlásil Antonio Neri, prezident a generální ředitel HPE, a dodal: „Nová architektura, kterou jsme představili, využívá výhradně kapalinové chlazení, což přináší mnohem větší výhody v energetické a nákladové efektivitě než dostupná hybridní chladicí řešení. Díky našim dlouholetým zkušenostem s nasazováním největších kapalinou chlazených IT prostředí a vedoucímu postavení na trhu jsme připraveni i nadále uspokojovat rostoucí poptávku po AI technologiích.“

Architektura systému je založena na čtyřech pilířích:

  • Osmiprvkový chladicí design: Tento design zahrnuje kapalinové chlazení pro celý blade server, síťovou strukturu, lokální úložiště, GPU, CPU, rack/skříň, modulární jednotku/cluster a chladicí distribuční jednotku (CDU).
  • Vysoce výkonný a hustý systém: Obsahuje důkladně testovanou konstrukci a monitorovací software, které podporují úspěšné nasazení těchto sofistikovaných výpočetních a chladicích systémů.
  • Integrovaná síťová struktura: Umožňuje rozsáhlé nasazení s nižšími náklady a nižší spotřebou energie.
  • Otevřená systémová architektura: Poskytuje flexibilitu při výběru různých typů akcelerátorů podle specifických potřeb zákazníků.

Ve srovnání s hybridním přímým kapalinovým chlazením nabízí architektura plně bezventilátorového přímého kapalinového chlazení jedinečné výhody. Mezi ně patří 37% snížení potřebného chladicího výkonu na jeden blade server, což vede k úsporám na nákladech za energii, snížení emisí uhlíku a nižší hlučnosti ventilátorů v datových centrech. Navíc díky větší hustotě serverových skříní tyto systémy zabírají polovinu podlahové plochy.

Štítky: 
Servery, Datová centra, Umělá inteligence, Hewlett Packard Enterprise

Podobné články

Celosvětové tržby z prodeje serverů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 vzrostly o 91 %

24. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle studie společnosti IDC dosáhl trh se servery v posledním čtvrtletí roku 2024 rekordních tržeb ve výši 77,3 miliardy dolarů. Sledované období vykázalo druhé nejvyšší tempo růstu od roku 2019. Čtěte více
Jan Bureš, country leader CZ/SK ve Fujitsu

Jan Bureš (Fujitsu): Na éru AI jsme dobře připraveni

5. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Janem Burešem, country leaderem CZ/SK ve Fujitsu, jsme hovořili o nabídce společnosti pro oblast umělé inteligence. Na následujících řádcích se tak můžete seznámit s produkty a službami Fujitsu pro tento segment, ale i s přístupem společnosti k bezpečnosti dat nebo kooperací s dalšími dodavateli, a hlavně s partnery. Čtěte více

Budoucnost AI v ČR: lokální servery, vyšší bezpečnost, lepší výkon

15. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: vshosting)
Od automatizace v e-commerce přes zrychlené programování až po analýzu právních dokumentů – umělá inteligence dnes mění český byznys. Ale kde se tyto výpočty reálně odehrávají? Na jaké infrastruktuře běží, kdo ji poskytuje a jaké jsou rozdíly mezi globálním a lokálním řešením? Čtěte více

IBM představilo svůj první mainframe 100% připravený pro éru umělé inteligence

14. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IBM)
Společnost IBM představila z17, novou generaci ikonického mainframu, který je napříč hardwarem, softwarem a systémovými funkcemi kompletně vybaven pro práci s umělou inteligencí. Řešení osazené procesory IBM Telum II přináší podporu zcela nových typů výpočetních zátěží. Čtěte více