Hesla již nestačí, na vzestupu je multifaktorová autentizace a biometrie

7. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Společnosti po celém světě se odklánějí od tradičního ověřování přístupu pomocí hesla a stále více upřednostňují takzvanou multifaktorovou autentizaci (MFA) s využitím bezpečnostních klíčů nebo čteček biometrických údajů zabudovaných v noteboocích a chytrých telefonech.

Podle zprávy Duo Trusted Access Report společnosti Cisco se za uplynulý rok počet přihlášení prostřednictvím MFA systému Cisco Duo zvýšil o 39 %. Ještě výraznějším tempem ve stejném období posilovalo samotné biometrické přihlašování, které si připsalo 48% růst.

Zpráva 2021 Duo Trusted Access Report analyzovala data z více než 36 milionů zařízení, více než 400 000 unikátních aplikací a zhruba 800 milionů měsíčních autentizací z celé globální zákaznické základny Duo, a to v období od května 2020 do června 2021. Zpráva zjišťovala, jak podniky napříč všemi segmenty ekonomiky umožňují svým zaměstnancům připojovat se ze svých zařízení vzdáleně a jak v této souvislosti zajišťují bezpečný přístup k firemním datům a aplikacím.

Posilování bezpečnějších vícefaktorových způsobů autentizace ilustruje například fakt, že 71 % mobilních zařízení zákazníků Duo užívaných k pracovním účelům má nastaveno biometrické ověřování. Celkový počet mobilů s biometrií přitom vzrostl o 12 %. Zvyšuje se tak masa uživatelů, kteří se mohou přihlašovat bez hesel, pomocí zařízení, které nosí v kapse a mají jej vždy při ruce. Zpráva se zaměřila i na průzkum, s jakou rychlostí se biometrické ověřování zavádí v různých odvětvích ekonomiky. Biometrické autentizace nejrychleji expandují v segmentu finančních služeb, kde jejich počet meziročně vzrostl o 1 100 %. Vysoká čísla vykazují také školství (770 %), zdravotnictví (580 %) nebo IT a telekomunikace (160 %). Duo také v období od dubna 2019 zaznamenalo pětinásobný nárůst používání Web Authentication (WebAuthn), která umožňuje bezpečné ukládání a ověřování biometrických údajů lokálně přímo na používaném zařízení, bez toho, že by se data posílala kamkoli mimo něj.

Celkově se počet MFA přihlašování prostřednictvím Duo zvýšil o 39 %, přičemž nejvyšší nárůst ze sledovaných zemí vykázaly Filipíny (154 %) a Indie (80 %). MFA autentizace ale rostou i v Kanadě (46 %), Velké Británii (40 %), Austrálii (21 %) či Spojených státech (11 %).

Nahrazování hesel jinými formami autentizace bude pro uživatele komfortnější a zároveň povede ke zvýšení bezpečnosti. Podle průzkumu Duo Trusted Access Report mezi klíčovými IT manažery plánuje více než polovina organizací zavést ověřování bez hesel. V souvislosti s tím bude výrazně expandovat i celý trh MFA řešení. Podle odhadů posílí z 11,1 miliardy dolarů v roce 2021 na 23,5 miliardy v roce 2026.

„Dosáhli jsme bodu, kdy je uživatelská zkušenost sama o sobě bezpečnostní kontrolou,“ řekl Dave Lewis, Global Advisory CISO ve společnosti Cisco. „Podniky směřují k novým, efektivnějším způsobům řízení přístupu a v praxi vidí, jak demokratizace zabezpečení výrazně přispívá k tomu, aby se hybridní pracovníci mohli soustředit na své klíčové úkoly, aniž by museli obětovat bezpečnost.“

Význam bezpečného přihlašování do firemních zařízení výrazně vzrostl s počátkem koronavirové pandemie a s ní spojeného vzdáleného připojování pracovníků. Během pandemie se pokusy o neoprávněný vzdálený přístup zvýšily 2,4×. Kvůli těmto hrozbám nastavují organizace přísnější zásady k ověření důvěryhodnosti uživatelů a zařízení před udělením přístupu k aplikacím. Jen v září 2021 bylo na hybridní pracovníky zaměřeno více než 100 milionů e-mailových hrozeb denně. To jen zdůrazňuje význam bezpečnostní infrastruktury, která zajistí přístup jen oprávněným uživatelům, nikoli podvodníkům.

Kompletní informace k Duo Trusted Access Report 2021 naleznete zde.

Štítky: 
Hesla, Bezpečnost, Biometrie, Cisco systems

Podobné články

Češi se svými daty riskují, podceňují zálohy i jejich bezpečnost

14. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: eset)
Bezpečnostní experti opakovaně upozorňují na nutnost zálohovat si data, přesto třetina Čechů zálohuje méně než jednou měsíčně a desetina dokonce nikdy. Osobní vzpomínky a cenné dokumenty mohou být přitom cílem hackerů. Další informace, jako například jaká Češi pro zálohování preferují média, se dočtete v následujícím článku. Čtěte více

Největším rizikem pro počítače v Česku byl spyware Formbook

25. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ESET)
Spyware Formbook, který se v Česku vyskytuje dlouhodobě po boku spywaru Agent Tesla, byl v září již druhým měsícem nejčastěji detekovanou hrozbou pro uživatele operačního systému Windows. Počet jeho detekcí vzrostl na 16 %. Útočníci jej šíří především v globálních e-mailových kampaních a nebezpečné přílohy se tak v jeho případě zatím neobjevují s českými názvy. Čtěte více

Přihlašování k účtům: nejčastější chybou je opakované použití stejných hesel

21. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle dotazování společnosti GFI Software mezi českými a slovenskými partnery je nejbezpečnějším způsobem přihlašování k účtům dvoufaktorové ověřování (2FA). Podle 91 % dotázaných IT profesionálů dělají uživatelé nejčastější chybu opakovaným použitím stejného hesla pro přihlašování k více účtům. Čtěte více

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více